دانلود دروس تخصصی موفقیت ارتباط با ما فروشگاه تخصصی علمی آموزشی فایل ویکی پاورپوینت تمامی رشته ها فایل ویکی1

دانلود مقاله نقش شعر در افزايش خلاقيت و پرورش هوش هيجاني كودكان

دانلود مقاله نقش شعر در افزايش خلاقيت و پرورش هوش هيجاني كودكان

باتوجه به اينكه يكي از فعاليتهاي اساسي كه كودكان با آن مي‌توانند در دنياي سرشار از تخيل قرار گرفته و افكار و احساسات و تأثرات خود را بيان كنند، شعر است پس بي‌شك، شعر، عرصه ديگري است كه ميل به خلاق بودن را در كودك ارضا خواهد كرد.

هر كدام از ما كمابيش با بلبل زباني كودكان به ويژه در خواندن شعر، آشنا بوده و لذت برده‌ايم. اما فقط تا اين حد آشنايي بزرگترها با شعر كافي به نظر نمي‌رسد. بهتر است ابتدا به طرح پرسشهاي اساسي در اين زمينه بپردازيم: آيا در خواندن شعر براي كودكان هدف اين است كه آنها را شاعر بار بياوريم؟ يا قرار است روح آنها را تلطيف كنيم، يا آنها را خلاق بار بياوريم؟

  • شعر كودك

شعر براي كودكان، درست مثل قصه‌هاي عاميانه داراي معنايي پنهاني است كه خوانندگان خردسال هميشه نمي‌توانند به آن پي‌ببرند. كودك بزرگ مي‌شود و شعرهايي را كه در حافظه‌ او نقش بسته است دوباره به يادش مي‌آورد يا به نوعي ديگر، آنها را مي‌فهمد پس بايد در شعرهاي او جايي براي انديشيدن وجود داشته باشد.

دكتر برنادت ردافي در كتاب ”پرورش تخيل و خلاقيت كودكان چنين اشاره مي‌كند: ”كودكان، خلاق و مبتكر به دنيا مي‌آيند، اشخاص بسياري معتقدند كه آنان خلاق‌تر از بزرگسالان هستند، زيرا مغزشان در مجموعه راه و روشهاي معمول مشاهده مسائل حبس نشده است، يا تحت فشار پيروي يا اجبار منطقي قرار نگرفته‌اند“.

كودكان پيش‌دبستاني از شنيدن شعر لذت مي‌برند، نه به خاطر اينكه با معني شعر و يا صناعات ادبي آشنا هستند، آنها با آهنگ شعر ميخكوب مي‌شوند، با ريتم موجود در شعر به جنبش و جوشش درمي‌آيند، شاد مي‌شوند و حركت را تجربه مي‌كنند.

حال اگر پا را كمي فراتر گذارده، علاوه بر موسيقي مستقر در شعر آنها را با موضوع، يا به اصطلاح قصه شعر آشنا كنيم، آنگاه لذتشان، دوچندان خواهد شد. زيرا كودكان سرشار از تخيل هستند.

خيال و درك آن در پرورش استعداد و شخصيت كودكان بسيار مؤثر است و به آنان آزادي عمل و سرعت مي‌دهد و برتر از آن، كودكان را هوشمند بارمي‌آورد. ريزبيني، دقت و كنجكاوي، حاصل از تخيل و خيال‌انگيزي است.

  • ويژگيهاي مناسب براي شعر كودك

به هر كودكي دقت كنيد اين سه ويژگي را در او به صورت بارز مي بينيد: اول اين كه كاملاً احساسي است. ديگر اين كه قدرت تخيل زيادي دارد و در دنياي خيال زندگي مي‌كند و سوم آنكه بسياري از حرفها و حركات او از وزن و آهنگي خاص برخوردار است. اين سه ويژگي، كم و بيش در شعر هم وجود دارد. شعر نيز با احساس سروكار دارد، اگر تأثير مي گذارد و حتي حركت ايجاد مي‌كند از راه احساس وارد مي‌شود و بر عقل چيره مي‌گردد. احساسات كودك قبل از عقل او ظهور مي‌كند و بهره‌برداري از سرمايه‌هاي عاطفي طفل خيلي زودتر از ذخايرعقلي او شروع مي‌شود. بچه در موقعي كه هنوز مسائل علمي و استدلالي را درك نمي‌كند مطالب عاطفي را مي‌فهمد.

گلمن در كتاب ”هوش هيجاني“‌اش مي‌گويد: ”ما به طور ناخودآگاه، احساساتي را كه از فردي ديگر مشاهده كرديم تقليد مي‌كنيم به اين صورت كه ناخودآگاه از حالتهاي چهره، اندام، آهنگ صدا و ديگر نشانه‌هاي غيركلامي احساسات ديگران، الگو مي‌گيريم“.

همچنين شعري نيست كه وزن و آهنگي نداشته باشد. اشتراك اين سه ويژگي، ميان شعر و كودك باعث مي‌شود كه كودكان شعر را بيشتر دوست داشته باشند. با شعر زندگي كنند با شعر بيدار شوند، بخوابند و بازي كنند. از اين رو شعر در ادبيات كودكان جايگاه خاصي را به خود اختصاص داده است. شعر بايد هدفش مشخص و معين و زبان آن قابل فهم و درك باشد. موضوع شعر بايد مربوط به دنياي كودك باشد.

دنياي كودك و دنياي شعر، دو جهان نزديك به هم يا شايد پيوسته به هم باشد، شعر كودك، كلامي است موزون و زيبا، موضوع شعر، بايد قابل درك باشد و مربوط به دنياي كودك.

موضوع شعر بايد متأثر از خصوصيات سني شنوندگان، علاقه‌مندي آنها، نيازمنديهاي رواني و تجربيات قبلي كودكان باشد. به عبارت ديگر، شاعري مي‌تواند در دنياي شعر كودكان موفق باشد كه بتواند افق ذهني و احساسي كودكان را وسعت بدهد و بداند كه شعر روان و ساده گفتن با آسان گرفتن اين هنر، تفاوت دارد.

شامل 7 صفحه فایل word قابل ویرایشپرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 2,500 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل
کمک مالی به ایتام و کودکان بی سرپرست

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
maghaleh_742115_8952.zip6.9k

دانلود مقاله معلول

دانلود مقاله معلول اول از همه كلمه معلول به زبان لاتين يعني Handicap. در آغاز هنگامي كه يك خانواده بچه معلولي را متولد مي كند نام و مشخصه معلوليت فرزند را به سازمان حمايت از هندي كاپ ها مي فرستند تا براي فرزند خود اقدامات اوليه انجام شود. يعني از اين طريق دولت به خاطر فرزند آن خانواده حقوقي را براي آنها در نظر مي گيرد و تحت نظر مؤسسه حمايت از هندي كاپها مي شود تا آن خانواده بتواند با امكانات لازم را حتي شخص معلول ر ...

توضیحات بیشتر - دانلود 2,600 تومان

دانلود مقاله مشكلات روانپزشكي در كودكان زير پنج سال

دانلود مقاله مشكلات روانپزشكي در كودكان زير پنج سال بيماري هاي رواني از بدو پيدايش بشر وجود داشته و هيچ فردي، از هيچ طبقه اقتصادي  اجتماعي خاصي، در مقابل آن ها مصونيت نداشته و خطري است كه بشر را همواره تهديد مي كند. خوشبختانه نهضت بهداشت رواني در نيم قرن اخير، افكار غلط و خرافات در مورد اين بيماري ها را كنار گذاشته و نشان داده كه اولا بيماري هاي رواني، قابل پيشگيري بوده و ثانيا در صورتي كه مانند ساير بيماري ها به موقع تشخيص داده و تحت ...

توضیحات بیشتر - دانلود 4,000 تومان

دانلود مقاله کودکان تیز هوش

دانلود مقاله کودکان تیز هوش کنجكاوي و تفكر پيرامون افراد تيز هوش و با  استعداد  وسابقه ي بسيار طولاني دارد و احتمالا به زماني بر مي گردد كه براي اولين بار انسان علاقه مند شد به آنكه بداند چرا افراد با هم متفاوتند . در جوامع مختلف هر زمان افرادي بودند كه از خود توانايي هايي و برجستگي هاي خاصي نمايين ساخته و موجب بر انگيختن حس كنجكاوي مردم شده ومورد شك يا نفرت و يا ترغيب و تشوبش آنها بسته به چگونگي فرهنگ وخلق و خو وع ...

توضیحات بیشتر - دانلود 3,000 تومان