فایل ویکی تمامی رشته ها فایل ویکی دروس تخصصی موفقیت پاورپوینت ارتباط با ما دانلود

اطلاعیه فروشگاه

با توجه به تغییرات ایجاد شده در بانک ملی خرید زیر 5000 تومان توسط کارت بانک ملی امکان پذیر نیست برای خرید های زیر 5000 تومان لطفا از کارت های بانک های دیگر استفاده نمایید.

دانلود مقاله شب ادراري کودکان

دانلود مقاله شب ادراري کودکان

شب ادراري(ناتواني كنترل ادرار)

عدم كنترل ادرار يكي از شايعترين علل مراجعه به روانپزشك يا متخصص كودكان مي باشد.

كودكاني كه به سن پنج سالگي مي رسند بايد توانائي نگهداري و كنترل ادرار خود را كسب كنند .حال اگر با رسيدن به سن پنج سالگي با سطح رشدي مناسب بدون هيچ دليل جسمي و مشكلات پزشكي  و يا مصرف  برخي  داروها ( ادرار او رها )،كنترل ادرار صورت نگيرد و اين مسئله دو بار در هفته به مدت سه ماه پياپي باشد، فرد مبتلا به اختلال بي اختياري ادرار خواهد بود. شب ادراري ممكن است خواه عمدي و خواه غير عمدي باشد. در واقع ترس، اضطراب، از دست دادن مهر و محبت والدين، تولد كودك ديگر، جلب نظر والدين، ترس از تنبيه و در بچه هاي بزرگتر مشكل در مدرسه و دوستان و در كل هيجانات مختلف در كودك مهمترين علل بيماري هستند.

وجود نشانه هاي نظير مكيدن انگشت، كج خلقي، لجبازي  و ساير مشكلات رفتاري همراه با اين اختلال گزارش است، زيرا عدم كنترل ادرار نيز  به نوبه’ خود بر روان كودك اثر مي گذارد و سر زنش يا تنبيه از طرف والدين باعث احساس ناراحتي و ضعف شده و بر شدت عدم كنترل ادرار مي افزايد، والدين بايد سعي كنند با آرامش و صبر با كودكان برخورد كنند، بايد از توبيخ و تنبيه كودك خودداري كرد و با اين عمل او را متوجه ساخت كه عدم كنترل ادرار عمل زشت و شرارت نيست بلكه نوعي بيماري است. 

محققان عقيده دارند چنانچه والدين در فهم كودك و نيازهاي او بكوشند و با وي رابطه عاطفي صحيح بر قرار كنند بيماري به سهولت درمان ميشود.

 به طور خلاصه درمان با تلفيق روشهاي زير انجام مي گيرد:

الف: تشويق كودك به بيان مشكلات خود و اصلاح رابطه كودك و اعضاي خانواده. 

ب: از بين بردن جو اضطراب زا  براي كودك .

پ: بيدار كردن كودك براي ادرار كردن در شب در فواصل معين و آشنايي كودك با آداب توالت رفتن.            

ت: دادن مايعات به مقدار كم، مخصوصا نوشيدنيهايي كه در آنها كافيين وجود دارد مثل: چاي، قهوه، نوشابه.     

ث: تهيه و نصب ورقه بالاي تخت كودك به اين منظور كه شبهايي كه كودك خشك بود، توسط خودش يك ستاره يا خورشيد روي آن علامت زده شود و مي توان به منظور تشويق يك جايزه در ازاي مثلا ده ستاره به او داد.

ج: دارو درماني هم در بهبود اين اختلال موثر است، اما به هر حال موفقيت آن همراه با  موارد بالا مي باشد.

اختلال شب ادراری در كودكان پسر شایع‌تر است

یك روانشناس بالینی گفت: "شب ادراری" نوعی اختلال رفتاری است كه در كودكان پسر در مقایسه با دخترها شایع‌تر است.

یك روانشناس بالینی گفت: "شب ادراری" نوعی اختلال رفتاری است كه در كودكان پسر در مقایسه با دخترها شایع‌تر است.شهلا رحیمی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا مركز استان تهران افزود: در این اختلال رفتاری، كودك باید بیش از چهار سال سن داشته باشد، زیرا شب ادراری در كودكان زیر چهار سال نیاز به درمان ندارد.وی خاطرنشان كرد: استرس در كودك، نحوه تربیت مادر و ارث از عوامل موثر در شب ادراری كودكان است.رحیمی، آرامش دادن به كودك، دعوا نكردن كودك درصورت شب ادراری، آموزش به كودك برای كنترل ادرار خود و تعیین جایزه برای كودك درصورت عدم شب ادراری را در پیشگیری از شب ادراری كودكان موثر دانست.وی گفت: افزایش سطح آگاهی والدین و معلمان و اصلاح الگوهای محیطی حاكم بر دنیای روانی كودك نیز از شیوه‌های مهم پیشگیری از بروز این اختلال رفتاری در كودك است.این روانشناس اظهار داشت: تجویز دارو برای درمان این اختلال رفتاری معمولا كوتاه مدت و با توجه به سن و وزن كودك است و باید تحت نظر روانپزشك انجام شود.وی افزود: البته با توجه به امكان عود بیماری پس از قطع دارو بهتر است كه با استفاده از روش‌های غیر دارویی همچون آرامش دادن به كودك و تعیین جایزه، درمان صورت گیرد.

شب ادراری ( انواع، علل ، درمان)

«بي‌ اختياري‌ ادرار» به‌ دفع‌مكرر ادرار در لباس‌ يا رختخواب‌ گفته‌مي‌شــود كه‌ معمولا به‌ صــورت‌«شب‌ ادراري‌» است‌، يعني‌ كودك‌در روز دفع‌ ادرار را كنترل‌ مي‌كند امادر شب‌ و هنگام‌ خواب‌ قادر به‌ اين‌كنترل‌ نخواهد بود. البته‌ سني‌ كه‌ شب‌ادراري‌ به‌ عنوان‌ يك‌ پديده‌ غيرطبيعي‌تلقي‌ مي‌شود به‌ چندين‌ عامل‌ بستگي‌دارد كه‌ عبارتند از: سني‌ كه‌ كودك‌كنترل‌ ادرار را فراگرفته‌ است‌. جنسيت‌وي‌، الگو و دفعات‌ بي‌ اختياري‌ وانتظار والدين‌ از كودك‌.

تقريبا ۱۵ درصد بچه‌هاي‌طبيعي‌ تا ۵ سالگي‌ دچار شب‌ادراري‌ مي‌شوند، اما وجود شب‌ادراري‌ پس‌ از اين‌ سن‌ ديگرطبيعي‌ نبوده‌ و بايد بررسي‌ شود.شب‌ ادراري‌ در پسرها شايعتر ازدخترهاست‌ و به‌ طور كلي‌ دختران‌نسبت‌ به‌ پسران‌ زودتر قادر به‌كنترل‌ ادرار خواهند بود.

انواع‌ بي‌ اختياري‌ ادرار

    بي‌اختياري‌ ادرار به‌ سه‌ شكل‌ ديده‌مي‌شود:

    ۱ - كودك‌ فقط در شب‌ و هنگام‌خواب‌ دچار بي‌اختياري‌ مي‌گردد. ۸۰درصد موارد بي‌اختياري‌ به‌ اين‌ شكل‌وجود دارد.

    ۲ - كودك‌ فقط در روز دچاربي‌اختياري‌ مي‌گردد.

    ۳ - كودك‌ هم‌ شب‌ و هم‌ روز دچاربي‌اختياري‌ مي‌گردد.

    در صورتي‌ كه‌ كودك‌ هيچ‌ وقت‌كنترل‌ ادرار را فرانگرفته‌ باشد «بي‌اختياري‌ اوليه‌» و اگر حداقل‌ به ‌مدت‌ يك‌ سال‌ كودك‌ قادر به‌ كنترل‌ادرار بوده‌ و بعد مبتلا به‌ بي‌اختياري‌ادرار گردد «بي‌اختياري‌ ثانويه‌» ناميده‌مي‌شود.

    توجه‌ كنيد در صورتي‌ كه‌ كودك‌هرگز كنترل‌ ادرار نداشته‌ يابي‌اختياري‌ هم‌ در شب‌ و هم‌ در روزدارد به‌ خصوص‌ پسر بچه‌هاي‌ مبتلا به‌بي‌اختياري‌ در روز، احتمال‌ وجوداختلال‌ عضوي‌ دستگاه‌ ادراري‌ زيادبوده‌ و بايد براي‌ بررسي‌ بيشتر به‌پزشك‌ ارجاع‌ شوند.

    علل‌ بروز شب‌ ادراري‌

    ۱ - ناپايداري‌ مثانه‌: كاهش‌ظرفيت‌ مثانه‌ و در نتيجه‌ تخليه‌ زود به‌زود ادرار در بسياري‌ از كودكان‌ مبتلابه‌ «بي‌اختياري‌ در شب‌ و روز» ثابت‌شده‌ است‌. اين‌ كودكان‌ معمولا علايم‌ديگري‌ چون‌ تكرر ادرار و فوريت‌ دردفع‌ ادرار نيز دارند و با مصرف‌داروهاي‌ ضد اعصاب‌ احشايي‌ مثانه‌بهبود مي‌يابند.

    ۲ - تأخير در تكامل‌ مغزي‌: كنترل‌ ادرار يعني‌ تكامل‌ مغز براي‌ اين‌كه‌ بتواند دريچه‌ پيشابراه‌ را كه‌ درست‌زير مجراي‌ خروجي‌ مثانه‌ قرار دارد به‌اراده‌ شخص‌ منقبض‌ يا شل‌ كند و به‌اين‌ ترتيب‌ تخليه‌ ادرار با اراده‌ وخواست‌ شخص‌ انجام‌ شود. اين‌ درواقع‌ بخشي‌ از تكامل‌ عمومي‌ كودك‌است‌ و بايد به‌ تدريج‌ كسب‌ شود.عوامل‌ داخلي‌ يا خارجي‌ مي‌توانندتكامل‌ اين‌ بخش‌ را به‌ تأخير بيندازنددر نتيجه‌ كودك‌ به‌ علت‌ تأخير درتكامل‌ مغزي‌ قادر به‌ كنترل‌ صحيح‌ادرار خود نيست‌.

    سالهاي‌ دوم‌ تا چهارم‌ زندگي‌ دوره‌نسبتا حساس‌ زندگي‌ در تكامل‌ كنترل‌ادرار مي‌باشد. فشارهاي‌ اجتماعي‌ واسترس‌ به‌ عنوان‌ عامل‌ خارجي‌ كنترل‌ادراري‌ را به‌ تعويق‌ انداخته‌ بي‌اختياري‌ادراري‌ ثانويه‌ را تشديد مي‌كند. دربچه‌هاي‌ كوچك‌ بروز شب‌ ادراري‌رابطه‌اي‌ خاص‌ با تولد خواهر و برادر،بستري‌ شدن‌ در بيمارستان‌ بين‌ ۲ تا۴ سالگي‌، شروع‌ مدرسه‌، از هم‌گسستگي‌ خانواده‌ به‌ علت‌ طلاق‌ يامرگ‌ و نقل‌ مكان‌ به‌ خانه‌اي‌ جديددارد. معمولا اين‌ كودكان‌ با گذشت‌ زمان‌و تكامل‌ مغز بهبود مي‌يابند.

    ۳ - ارث‌: احتمال‌ بروز شب‌ادراري‌ در كودكاني‌ كه‌ والدين‌ آنهاخود مبتلا به‌ شب‌ ادراري‌ بوده‌اند بيشتراست‌ و اكثريت‌ كودكان‌ مبتلا يكي‌ ازبستگان‌ آنان‌ نيز دچار اين‌ اختلال‌ بوده‌يا مي‌باشند.

    ۴ - خواب‌: بعضي‌ها عقيده‌ دارندشب‌ ادراري‌ به‌ اين‌ دليل‌ اتفاق‌ مي‌افتدكه‌ كودك‌ خواب‌ عميق‌تري‌ نسبت‌ به‌ساير كودكان‌ دارد در نتيجه‌ متوجه‌پربودن‌ مثانه‌ و خروج‌ ادرار نمي‌شود.اما مطالعات‌ نشان‌ مي‌دهد كه‌ خواب‌اين‌ كودكان‌ مانند سايرين‌ بوده‌ وبي‌اختياري‌ در هر مرحله‌ از خواب‌ (چه‌مرحله‌ خواب‌ عميق‌ و چه‌ مرحله‌ خواب‌سبك‌) اتفاق‌ مي‌افتد. معمولا شب‌ادراري‌ در ساعات‌ اوليه‌ خواب‌ روي‌مي‌دهد.

    ۵ - اختلالات‌ رواني‌: اختلال‌رواني‌ فقط در ۲۰ درصد اين‌ كودكان‌وجود دارد. در صورت‌ باقي‌ ماندن‌مشكل‌ شب‌ ادراري‌ در سنين‌ بالاتراحتمال‌ وجود اين‌ اختلالات‌ بيشترخواهد بود.

    ۶ - علل‌ عضوي‌: در صورت‌وجود اختلال‌ عضوي‌ در دستگاه‌ادراري‌ عمدتا كودك‌ دچار«بي‌اختياري‌ در روز» و «بي‌اختياري‌اوليه‌» مي‌باشد، به‌ عبارت‌ ديگر اين‌كودكان‌ هيچ‌ وقت‌ كنترل‌ ادرار رافرانگرفته‌اند. بنابراين‌ كودك‌ مبتلا به‌بي‌اختياري‌ در روز بايد به‌ پزشك‌ارجاع‌ شود تا در صورت‌ وجود علل‌عضوي‌، با رفع‌ آن‌، بي‌اختياري‌ كودك‌نيز رفع‌ گردد.

درمان‌

    بي‌اختياري‌ ادرار معمولا با گذشت‌زمان‌ بهبود مي‌يابد. ۹۹ درصد ازبچه‌هاي‌ مبتلا به‌ شب‌ ادراري‌ تا سن‌ ۱۵سالگي‌ بهبود خواهند يافت‌، هر چند درصورت‌ وجود اختلال‌ عضوي‌ دستگاه‌ادراري‌، بهبود بي‌اختياري‌ مستلزم‌درمان‌ و رفع‌ اشكال‌ عضوي‌ است‌.چندين‌ روش‌ درماني‌ براي‌ شب‌ادراري‌ وجود دارد كه‌ با موفقيتهايي‌ نيزهمراه‌ بوده‌ است‌. ابتدا لازم‌ است‌آموزش‌ مناسب‌ آداب‌ تخليه‌ همراه‌ باتشويق‌ ازطرف‌ والدين‌ به‌ خصوص‌ دركودكاني‌ كه‌ بي‌اختياري‌ اوليه‌ دارندصورت‌ گيرد. تهيه‌ يادداشت‌ ازوضعيت‌ كنترل‌ ادرار كودك‌ هم‌ براي‌تعيين‌ وضعيت‌ اوليه‌

شامل 14 صفحه فایل word قابل ویرایش


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 1,800 تومان
عملیات پرداخت با همکاری بانک انجام می شود

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
Enuresis_739464_4404.zip170.8k

دانلود مقاله شيوه هاي اعجاب انگيز براي از ميان بردن حالات بد

دانلود مقاله شيوه هاي اعجاب انگيز براي از ميان بردن حالات بد آیا شما احساس بدی دارید و یا ناراحت هستید؟ دیگر نگران نباشید. راههای بسیار ساده ای وجود دارند که با استفاده از آن ها می توانید بر عادات نامناسب و اخلاق تند خود فائق آیید. خوش اخلاقی و سرحالی جزئی از خصوصیات ذاتی افراد به شمار نمیرود و نمی توان گفت که آنها همانطوری به دنیا می آیند؛ هیچ کس هم محکوم نیست که تا آخر عمر خود ناراحت و بدحال باقی بماند. میزان خوشحالی، یک مسئله کاملاً اکتسابی است و یاد گرف ...

توضیحات بیشتر - دانلود 1,300 تومان

دانلود مقاله عواطف در کودکان

دانلود مقاله عواطف در کودکان       عاطفه از ماده عطف به معنای گرایش و انعطافی است که از رهگذر ارتباط فرد با موجود مورد توجه خاص از وی برقرار می گردد و از آن به احساس نیز تعبیر می شود. عامل چنین گرایشی از یک سو اتمدادهای روانی و حالت انفعالی فرد است. و از سوی دیگر شرایط و خصوصیات و جاذبه ای است که در طرف مقابل وجود دارد. عاطفه و احساس در حیات بشر قبل از عقل و ادراک ظاهر می شود و به نخستین روزهای زندگی ...

توضیحات بیشتر - دانلود 2,500 تومان

دانلود مقاله عوامل ازدواج موفق

دانلود مقاله عوامل ازدواج موفق ازدواج موفق بستگی به عوامل مختلفی دارد كه خیلی از آنها را باید در دوران نامزدی ارزیابی كرد. عوامل دیگری نیز در موفقیت زندگی زناشویی مؤثر است كه می توان آنها را بعد از ازدواج شناخت. در ازدواج، سازش دایمی و از خودگذشتگی فراوان لازم است، ولی اگر زن و مرد قبل از ازدواج با یكدیگر در برخی زمینه ها توافق داشته باشند، امكان سازش بعدی بیشتر خواهد بود. مهمترین عوامل مؤثر در ازدواج موفق عبارتند از: رشد ع ...

توضیحات بیشتر - دانلود 2,000 تومان

آخرین محصولات فروشگاه