فروشگاه تخصصی علمی آموزشی فایل ویکی تمامی رشته ها فایل ویکی1 دروس تخصصی موفقیت پاورپوینت ارتباط با ما دانلود

اطلاعیه فروشگاه

با توجه به تغییرات ایجاد شده در بانک ملی خرید زیر 5000 تومان توسط کارت بانک ملی امکان پذیر نیست برای خرید های زیر 5000 تومان لطفا از کارت های بانک های دیگر استفاده نمایید.

دانلود مقاله سوء‌تغذيه

دانلود مقاله سوء‌تغذيه

  سوء‌تغذيه اوليه در افرادى‌ که براى تغذيه به ديگران وابسته هستند، مشاهده مى‌شود؛ نوزادان، کودکان، سالمندان، زندانيان، معلولين و بيماران روحى مستعد ابتلاء مى‌باشند. سوء‌تغذيه ثانويه، نتيجه بيمارى‌هائى است که بر اشتها، هضم، جذب يا مصرف مغذى‌ها تأثير مى‌گذارند. علت اصلى مرگ و مير در کشورهاى فقير توسعه نيافته، بيمارى‌هاى مرتبط با سوء‌تغذيه مى‌باشد که از تکامل جسمى و ذهنى اکثر افراد جلوگيرى مى‌کند. در جوامع ثروتمند، سوء‌تغذيه به عوامل مختلف اجتماعي، روانى و پزشکى وابسته است. به‌عنوان مثال در افراد مسن، دمانس خفيف، غم و اندوه، سستى و بى‌حالي، ضعف بينائى و شنوائى و نيز دندان‌ها، انزوا و بيمارى‌هاى تحليل برنده، به شيوع سوء‌تغذيه کمک مى‌کنند.  

  اغلب تغييرات فيزيکي، بيوشيميائى و ترکيب بدن، در همه انواع سوء‌تغذيه، ايجاد مى‌شوند و اصول طبقه‌بندي، رسيدگى و مراقبت براى بزرگسالان و کودکان يکسان مى‌باشد. 

 کمبود مغزی‌های نوع I

طبقه‌بندی سوء‌تغذیه

سوء‌تغذیه کودکان 

 سوء تغذیه بزرگسالان 

علائم بالینی سوء‌تغذیه

گردش خون 

 بی‌اشتهائی 

خلق و خو و رفتار 

پوست 

گونه‌ها 

استخوان 

تورم شکم 

بزرگ‌شدن پستان‌ها (در مردها) 

ادم 

هپاتومگالی 

 کمبود مغزی‌های نوع II

سندروم‌های سوء‌تغذیه

ماراسموس (Marasmus) 

کواشیورکور (Kwashiorkor) 

کوتولگی تغذیه‌ای 

سوء‌تغذیه ادماتوز 

درمان سوء‌تغذیه

مرحله حاد 

مرحله واسطه 

مرحله نوتوانی 

کمبود مغزى‌هاى نوع I 

  در اين نوع کمبود، ابتدا ذخيره مغذى و سپس غلظت آن در بافت‌ها کاهش مى‌يابد. سازش مسيرهاى متابوليکى مربوط به اين مغذى‌ها باعث بروز علائم بالينى و عوارض کمبود مى‌گردد. تشخيص اين نوع کمبود از طريق اندازه‌گيرى غلظت مغذى در بافت، بررسى واکنش‌هاى متابوليکى در محل کمبود، نشان دادن تأثير جايگزين کردن مغذى در داخل يا خارج بدن بر روى يک سيستم عملکردى و يا با تشخيص نشانه‌هاى بالينى خاص انجام مى‌گيرد.  

علائم بالينى سوء‌تغذيه 

گردش خون

 خلق و خو و رفتار

 گونه‌ها

 تورم شکم

ادم

بی‌اشتهائی

پوست

استخوان

 بزرگ‌شدن پستان‌ها (در مردها)

هپاتومگالی

 گردش خون   

 احتباس آب و سديم در مايع خارج سلولى يکنواخت نيست. کاهش حجم مايع درون سلولى موجب بزرگ شدن فضاى بين‌سلولى مى‌شود. اين عدم توزيع، موجب مى‌شود که بيماران داراى اِدم را به اشتباه دهيدراته بدانند. اين بيماران در واقع دچار کاهش حجم خون هستند. دهيدراته به‌شمار آوردن اين بيماران منجر به درمان نادرست آنها توسط محلول‌هاى رهيدراسيون توسط پزشک مى‌شود. در حقيقت کاهش حجم خون در بيماران ادماتوزى نوعى شوک سمى به‌حساب مى‌آيد.  

 بى‌اشتهائى 

  از دست دادن اشتها از علائم شايع انواع سوء‌تغذيه شديد مى‌باشد که محتمل‌ترين دلايل آن عبارتند از: عفونت، کمبود مغذى‌هاى نوع II و عملکرد غيرطبيعى کبد که در اغلب موارد هر سه مورد با هم وجود دارند.  

خلق و خو و رفتار 

  کودکان مبتلا به سوء‌تغذيه وقتى تنها گذاشته شوند، بسيار خونسرد و بى‌تفاوت بوده و هنگامى‌که آنها را در آغوش مى‌گيرند، گريه مى‌کنند. اين بى‌تفاوتى ممکن است آن‌قدر زياد شود که کودک مدت زمان طولانى بدون هيچ‌گونه حرکتى دراز بکشد. گاهى اوقات علائم کاتاتونيا و هم‌چنين زخم بستر در آنها ديده مى‌شود. اين کودکان حرکات تقليدى تکرارى انجام مى‌‌دهند که يکى از نشانه‌هاى محروميت روانى - اجتماعى آنها مى‌باشد. يکى از مضرترين اين رفتارها، نشخوار کردن است؛ به‌طورى‌که کودک، آخرين وعده غذائى آن را بالا مى‌آورد و دوباره ناگزير بخشى از غذا هدر مى‌رود.  

پوست 

  سلسله تغييرات مداومى در پوست ايجاد مى‌شود که بيش از چند روز طول مى‌کشد و بى‌شباهت به سوختگى در اثر آفتاب نيست. پوست ابتدا در نواحى که تحت فشار و يا در معرض ضربه‌هاى کوچک قرار مى‌گيرد، تيره مى‌شود. لايه‌هاى سطحى مثل کاغذ پوستى نازک، خشک شده و اگر آن‌را بکشيم پاره مى‌شود و خطوط بى‌رنگى بين ترک‌ها باقى مى‌ماند که به اين حالت درماتوز سنگفرشى مى‌گويند. لايه‌هاى ترک خورده و خشک، کنده شده و پوست تيره و بسيار نازک نمايان مى‌گردد. اگر اين پوست را به آرامى بين انگشتان فشار دهيم، چروک‌هاى زيادى ظاهر مى‌شود که نشان‌دهنده اپيدرميس نازک و آتروفيک است. پوست، به‌ويژه در خميدگى‌ها، ميان دوراه‌ها و پشت گوشت‌ها، بسيار خشک، زخم‌دار و نازک مى‌شود. در موارد شديد به‌نظر مى‌آيد کودک دچار سوختگى شده است. ريشه موى سر، ضعيف شده و موها بدون درد و به‌راحتى کنده مى‌شوند، بيماران اغلب به‌طور کامل طاس مى‌شوند. تارهاى مو باريک، سيخ سيخ و مرده مى‌شوند. حلقه‌هاى مو به‌علت سيخ شدن تارها بالا رفته، به‌ طورى‌که فرد ظاهرى شبيه درخت با يک تنه صاف و يا چتر پيدا مى‌کند: علامت جنگل. رنگ مو ممکن است به قهوه‌اي، قرمز، خاکسترى و يا بلوند تغيير کند.  

گونه‌ها   

 برجستگى گونه‌ها معمولاً نتيجه سوء‌تغذيه ادماتوز بوده و jowls ناميده مى‌شود. علت اين برجستگى ناشناخته است ولى دليل آن بزرگ شدن غدد بزاقى بناگوشى نمى‌باشد.  

استخوان 

  بزرگ شدن مفاصل کاستوکندرال و حالت ريکتز دانه تسبيحى در نتيجه متابوليسم غيرعادى ويتامين D و يا کمبود کلسيم و فسفر ايجاد مى‌شوند. جابجائى مفاصل کاستوکندرال به‌علت کمبود ويتامين C و يا مس مى‌باشد. Harrison's sulcae و ساير بد‌شکلى‌هاى قفسه سينه ناشى از عفونت‌هاى ريه نيز شايع هستند. در عکس‌بردارى با اشعه X تحليل استخوانى مشهود است.  

تورم شکم 

  برآمدگى شکم اين بيماران به‌دليل وجود گاز در روده مى‌باشد نه بزرگ شدن شکم. صداهائى که از روده به گوش مى‌رسند بلند و گه‌گاه هستند. در بيمارانى که به تازگى تحت درمان قرار گرفته‌اند، اغلب روده تحليل يافته و ترشحات مکررى دارد.  

بزرگ‌شدن پستان‌ها (در مردها) 

  بزرگى پستان‌ها، خصوصاً در بيمارانى که فلور ميکروبى روده کوچک آنها رشد زيادى داشته و دچار عملکردى غيرطبيعى کبد نيز مى‌باشد ديده مى‌شود.  

 ادم 

  اِدم يکى از نشانه‌هاى بارز کواشيورکور مى‌باشد. احتباس آب و سديم در مايع خارج سلولى معمولاً ۱۰ تا ۲۰ درصد وزن بدن را شامل مى‌شود که در موارد شديد ممکن است به ۵۰ درصد نيز برسد. اِدم معمولاً وابسته است و در اطراف چشم‌ها و در قسمت‌هاى تحتانى ديده مى‌شود.  

هپاتومگالى 

  هپاتومگالى معمولاً در اين بيماران ديده مى‌شود. در اين حالت کبد صاف و سخت است. بزرگى کبد نتيجه تجمع چربي، عمدتاً ترى‌گليسريد مى‌باشد. حدود نيمى از وزن مرطوب کبد مى‌تواند چربى باشد. Kala-azar ، ايدز و اختلالات هموگلوبين منجر به بزرگى غيرعادى کبد مى‌شوند.

سوء تغذيه 

  به کاهش وزن ۱ تا ۲ درصد در هفته، ۵ درصد در ماه يا بيشتر از ۱۰ درصد در عرض ۶ ماه گويند.   

 علائم سوء‌تغذيه 

  علائم بالينى سوء‌تغذيه شامل کاهش سطح آلبومين، کل لنفوسيت‌ها و هموگلوبين مى‌باشد.  

 عوامل خطر سوء‌تغذيه 

  - بيمارى

 - کم‌خورى  

  - از دست دادن دندان‌ها يا ناراحتى‌هاى دهانى  

  - مسائل اقتصادى  

  - کاهش توانائى‌هاى اجتماعى  

  - مصرف داروهاى متعدد  

   - تحليل يا افزايش وزن  

  - سن بيشتر از ۸۰ سال  

   آب‌مرواريد 

  بيمارى وابسته به سن مى‌باشد که در آن عدسى‌هاى چشم آسيب مى‌بينند و اگر عدسى‌ها تحت عمل جراحى تعويض نشوند، نهايتاً به کورى منجر مى‌شود. البته در افرادى هم که به‌خوبى تغذيه شده‌اند، اين بيمارى در اثر قرار گرفتن در معرض نور آفتاب، آسيب اکسيداتيو، عفونت‌هاى ويروسي، مواد سمى و اختلالات ژنتيکى عارض مى‌گردد. در ايالات‌متحد آمريکا حدود ۴۶ درصد از افراد ۷۵ تا ۸۵ ساله به اين بيمارى مبتلا هستند؛ در حالى‌که فقط ۵ درصد آنها بين سنين ۵۲ تا ۶۴ سال به اين بيمارى مبتلا مى‌شوند. مواد مغذى آنتى‌اکسيدانى ممکن است در به حداقل رسانيدن ميزان آسيب چشمى کمک کنند. مطالعات ارتباط معکوسى را بين ويتامين C، ويتامين E و کاروتنوئيدهاى دريافتى غذا با ميزان ابتلاء به آب‌مرواريد نشان مى‌دهد

شامل 35 صفحه فایل word قابل ویرایش


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 3,000 تومان
عملیات پرداخت با همکاری بانک انجام می شود

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
Malnutrition_729940_1821.zip39k

آخرین محصولات فروشگاه