فروشگاه تخصصی علمی آموزشی فایل ویکی تمامی رشته ها فایل ویکی1 دروس تخصصی موفقیت پاورپوینت ارتباط با ما دانلود

اطلاعیه فروشگاه

با توجه به تغییرات ایجاد شده در بانک ملی خرید زیر 5000 تومان توسط کارت بانک ملی امکان پذیر نیست برای خرید های زیر 5000 تومان لطفا از کارت های بانک های دیگر استفاده نمایید.

دانلود مقاله علل مرگ ومیر کودکان

دانلود مقاله علل مرگ ومیر کودکان

سازمان بهداشت جهانی : فقدان آمار دقیق مرگ و میر کارایی بشر درمقابله با بیماری ها را تنزل داده است

cri

17 نوامبر " دیمسی عویس " یک مقام بلند پایه سازمان بهداشت جهان هنگام مصاحبه با رسانه های گروهی گفت :" درحال حاضر بسیاری از کشورها خاصه کشورهای کم درآمد نمی توانند شمارکل جمعیتی که به علت ابتلاء به بیماری ها جان باخته اند و حتی امراض موجب مرگ  آنها را فراهم آورده و تشریح کنند. این مسئله کارایی بشر در مقابله با بیماری ها را بمراتب تنزل خواهد داد.

دستیار دبیر کل سازمان بهداشت جهانی هنگام حضور دراجلاس وزیران درخصوص تحقیق و بررسی مسایل بهداشتی وابسته به سازمان بهداشت جهان که همین روز برگزار شد ، اظهار داشت : آمار دقیق مربوطه بنیاد کار سیستم سلامتی کشور محسوب می شود. با آگاهی از بیماری های خطرناک که جان مردم را تهدید می کند ، دولت ها می توانند با تمرکز منابع با آنها مقابله کرده و کارایی سیستم بهداشت را ارتقا دهند.

وی گفت:اکنون درمیان 192 عضو سازمان بهداشت جهان فقط 66 عضو داده های مشروح و دقیق ارزیابی مرگ ومیر ناشی از بیماری ها را ارائه می دهند. در میان 46 عضو از منطقه آفریقایی ، تنها 4 عضو این داده ها را ارائه می کنند و یکی از آنها می تواند رکورد کامل مرگ و میر جمعیت را ارائه دهد. علاوه براین 14 عضو از35 عضو منطقه امریکایی چنین توانایی دارند ، ولی درمنطقه آسیای جنوب شرقی حتی یک عضو چنین داده های کاملی تنظیم و ارائه نمی کند.

این مقام خاطرنشان ساخت : دراکثر کشورهای کم درآمد ، سیستم بهداشت برای ثبت آمار زاد و ولد و مرگ و میر بسیار قدیمی است. ازاین جهت آنها اغلب با اتکاء به نتایج تحقیق و بررسی سازمان بین المللی وضع بهداشتی کشور خود را بررسی و قضاوت می کنند. با این حال تصویری که این داده های بین المللی نشان می دهد، معمولا بحران موجود درسلامتی کشورهای کم درآمد را کم ارزش جلوه می دهد . در این اجلاس از کشورهای پیشرفته خواسته می شود به توسعه انتقال فنون به کشورهای یادشده درزمینه هایی ازجمله مدیریت سیستم بهداشتی برای ارتقایی کارایی سیستم بهداشتی این کشورها مساعدت شود.

تنظیم و تآلیف داده های دقیق مرگ و میر کشورهای در حال توسعه برای بهبود و تقویت  آرایش منابع بهداشتی آنها مفید است . برای مثال درسال های اخیر، تانزانیا ثبت آمار مرگ و میر کودکان را یکی از محورهای سیاست بهداشتی کشورتلقی کرده است. پس از اجرای این سیاست پزشکان پی برده اند که اکثر بیماری هایی که باعث مرگ و میر کودکان می شود ، تا اندازه زیادی قابل معالجه است . بدین سبب با تمرکزمنابع موجود چنین بیماری ها را مورد پیشگیری و درمان قرار می دهند و درنتیجه میزان مرگ و میر کودکان بمراتب تنزل یافته است .

چندی پیش اجلاس وزیران تحقیقات بهداشت سازمان بهداشت جهانی و مجمع جهانی تحقیقات بهداشتی درشهرمکزیک با حضور مقامات بهداشتی و پزشکان 74 کشورعضو برای مدت 5 روزه برگزار و درآن پیرامون مسایلی مانند چگونگی از بین بردن " دو قطب فقر و ثروت " درقلمرو تحقیقات بهداشتی جهانی و افزایش سرمایه گذاری درسیستم بهداشت بحث و مذاکره شد.

 سرخک                    

مرگ و میر در بیماری سرخک چگونه می‌باشد؟            

 فهرست پاسخ‌ها

این کودکان در اثر ابتلا به ذات‌الریه و بندرت آنسفالیت می‌مردند.

میزان کشندگی سرخک در کشورهای در حال توسعه 3 تا 5 درصد و در برخی مناطق 10 تا 30 درصد تخمین زده شده است.

نوزادان 

 برگشت اسید معده در نوزادان نارس و خطر مرگ 

 كارشناسان دریافتند دارویی كه H۲ بلاكرز نامیده می شود و برای درمان برگشت اسید معده برای نوزادان نارس تجویز می شود، باعث عفونت شكمی خطرناكی به نام «نكروتایزینگ انتروكولیتیس» می شود.

«H۲ بلاكرز» دارای محصولاتی مثل آكسید، زنتاك و پپسید است كه همه این داروها برای جلوگیری از اسید معده تجویز می شوند.

«نكروتایزینگ انتروكولیتیس» بیماری است كه ۵ تا ۱۰ درصد نوزادان نارس به آن مبتلا می شوند كه در اثر این بیماری، بافتهای خطی دیواره روده از بین می رود و آن دسته از بافتهایی كه از مرگ نجات پیدا می كنند نیز یا ورم می كنند یا دچار التهاب شدیدی می شوند و بخش هضم و جذب غذا توانایی خود را در هضم یا انتقال غذا از دست می دهد.

در برخی موارد، قسمت بزرگی از روده نوزاد برداشته می شود، اما گاهی اوقات آسیب دیدگی به قدری شدید است كه نوزاد جان خود را از دست می دهد. كارشناسان هنوز دلیل مشخص ابتلا به این بیماری را نمی دانند. با این حال نیز در صورت بروز علائم باید داروی «H۲ بلاكرز» تجویز شود، اما پزشكان در مورد استفاده این دارو توسط نوزادان نارس هشدار می دهند و معتقدند باید عوارض آن كاملاً بررسی شود. 

ميزان ميرائى شيرخواران (Infant Mortality Rate) (IMR) 

 اين ميزان در واقع نسبت مرگ کودکان کمتر از يک سال در يک سال معين بر تعداد مجموع مواليد زنده در همان سال است که به‌طور معمول به‌صورت ميزان در هزار تولد زنده بيان مى‌شود و يکى از مقبول‌ترين نشانگرهاى بهداشت در جهان است که نه تنها وضعيت سلامت کودکان بلکه سلامت همهٔ مردم و شرايط اقتصادى اجتماعى زندگى آنها را نشان مى‌دهد. اين ميزان نشانگرى حساس از دسترس ‌بودن، مقدار استفاده، کارآئى خدمات بهداشتى و به‌خصوص مراقبت‌هاى دوران باردارى هم هست. برابر پيشنهاد راهبرد جهانى بهداشت براى همه ميزان ميرائى شيرخواران در سال ۲۰۰۰ نبايد از ۵۰ مرگ به‌ازاء هر هزار تولد زنده بيشتر باشد.  

 ميزان ميرائى کودکان (Children Mortality Rate) (CMR

 يکى ديگر از نشا‌نگرهاى مرتبط با وضعيت کلى بهداشت ميزان ميرائى اوان کودکى (۱ - ۴ سالگي) است، اين ميزان عبارت است از: شمار مرگ‌هاى کودکان يک تا چهار ساله در يک سال معين به‌ازاى هزار کودک در همان گروه سنى در وسط سال مورد نظر، با اين ترتيب در محاسبهٔ آن ميزان ميرائى شيرخواران حذف مى‌شود. 

 اين ميزان، صرف‌نظر از همبستگى آن با خدمات بهداشت مادر و کودک با نارسائى تغذيه، کم‌بودن پوشش ايمن‌سازى و مواجهه با عوارض نامطلوب محيط زيست و ديگر عوامل بيمارى‌زاى برون‌زاد، هم رابطه دارد. در حالى‌که در کشورهاى رو به پيشرفت ميزان ميرائى شيرخواران بيش از ۱۰ برابر اين ميزان در کشورهاى پيشرفته است ولى در ميزان ميرائى کودکان اين افزايش ۲۵۰ برابر، و نشانهٔ دامنهٔ شکاف و جائى براى بهبود وضعيت است.  

  ميزان ميرائى نسبى کودکان کمتر از پنج سال (USYMR

 اين ميزان نسبت مجموع مرگ‌هائى است که در کودکان کمتر از پنج سال به وقوع پيوسته و آن را مى‌توان به‌عنوان بازتاب ميزان‌هاى ميرائى شيرخواران و کودکان دانست در جوامعى که وضع بهداشت بد است اين نسبت ممکن است تا ۶۰ درصد برسد ولى در بعضى کشورهاى اروپائى کمتر از ۲ درصد است. اين ميزان منعکس‌کنندهٔ زياد بودن ميزان مواليد، زياد بودن ميزان مرگ و مير شيرخواران و کودکان يک تا چهار ساله و کم بودن اميد زندگى است. 

سندرم مرگ ناگهانی نوزاد 

 ـ نشانه‌ها:

ندارد

ـ مراقبت خانگی:

اگر نوزاد در گروه نوزادان با خطر بالا طبقه‌بندی شود، پزشک دستوراتی برای جلوگیری از بروز احتمالی این سندرم در منزل خواهد داد.

ـ موارد احتیاط:

۱. هر پدر یا مادری باید بداند که چطور نفس کودکی را که تنفسش قطع شده است، برگرداند. بهترین راه برای یادگیری روش مناسب این است که در کلاس‌های احیاء قلبی ـ ریوی در بیمارستان‌های محلی یا مؤسسات اجتماعی شرکت کنید. اگر به هر دلیلی شرکت در چنین دوره‌ای مقدور نبود، از پزشک خود بخواهید که آن را به شما یاد دهد.

۲. عوامل مشخصی شامل تولد زودرس، وزن کم هنگام تولد و فقدان مراقبت پزشکی برای مادر در هنگام آبستنی می‌تواند احتمال بروز این سندرم را افزایش دهد. بعضی کودکان در معرض خطر بیشتری نسبت به کودکان دیگر قرار دارند.

۳. این سندرم در خانواده‌هائی که قبلاً هم با چنین عاملی روبه‌رو بوده‌اند، شایع‌تر است.

۴. هیچ‌کس نمی‌‌داند که علت این سندرم چیست و فرضیه‌های بسیاری در این مورد وجود دارد که گاه با هم مغایرند.  

سوء تغذیه

  سوء تغذیه یکی از مهمترین علل مرگ و میر و ناتوانی در کودکان می باشد . عدم تعادل بین مواد غذایی و انرژی مصرفی با نیاز بدن برای رشد ، نگهداری وعملکرد اعضای بدن ، عامل ایجاد این ناهنجاری است .کاوشیکور و ماراسموس ۲ نمونه از کمبود انرژی - پروتئین از این بیماری می باشند . اختلاف بین این دو نمونه بر اساس عدم وجود ادم و تورم بین بافتی است که در کواشیوکور این ادم وجود دارد ولی در ماراسموس این علامت را نداریم . 

شامل 27 صفحه فایل word قابل ویرایش


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 2,000 تومان
عملیات پرداخت با همکاری بانک انجام می شود

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
maghaleh_729738_9394.zip23.7k

آخرین محصولات فروشگاه