فروشگاه تخصصی علمی آموزشی فایل ویکی تمامی رشته ها فایل ویکی1 دروس تخصصی موفقیت پاورپوینت ارتباط با ما دانلود

اطلاعیه فروشگاه

با توجه به تغییرات ایجاد شده در بانک ملی خرید زیر 5000 تومان توسط کارت بانک ملی امکان پذیر نیست برای خرید های زیر 5000 تومان لطفا از کارت های بانک های دیگر استفاده نمایید.

دانلود پاورپوینت نکات سوره قمر

دانلود پاورپوینت نکات سوره قمر

1 - شق القمر یك معجزه بزرگ پیامبر اسلام (صلى‏الله‏علیه‏وآله‏وسلّم‏)

گرچه بعضى از كوتاه‏نظران اصرار دارند كه این معجزه را طورى توجیه كنند كه از صورت یك خارق العاده خارج شود ، چنانكه گفته‏اند : آیهفوق از آینده خبر مى‏دهد ، و مربوط به اشراط ساعت یعنى حوادث قبل از قیامت است ، ولى قرائن متعددى در آیه وجود دارد كه تاكید بر وقوع یك اعجاز مى‏كند ، از جمله ذكر این موضوع به صورت فعل ماضى كه نشان مى‏دهد شق القمر واقع شده است ، همانگونه كه نزدیكى رستاخیز با ظهور آخرین پیامبر نیز تحقق یافته.

بعلاوه اگر سخن از معجزه نباشد هيچ تناسبى با نسبت سحر به پیامبر (صلى‏الله‏علیه‏وآله‏وسلّم‏) كه در آیه بعد آمده است ندارد ، و همچنین با جمله و كذبوا و اتبعوا اهوائهم كه خبر از تكذیب آنها مى‏دهد هماهنگ نیست.

افزون بر اینها روایات فراوانى در كتب اسلامى در زمینه وقوع این اعجاز نقل شده كه در حد شهرت یا تواتر است ، و لذا قابل انكار نمى‏باشد در اینجا به گفتارى از فخر رازى و طبرسى دو مفسر معروف اهل سنت و شیعه اشاره مى‏كنیم ، فخر رازى مى‏گوید : عموم مفسران معتقدند مراد از آیه این است كه ماه شكافته شد ، و روایات صحیحى نیز بر این معنى دلالت مى‏كند ، و امكان عقلى آن نیز جاى تردید نیست ، و از سوى دیگر پیامبر صادق (صلى‏الله‏علیه‏وآله‏وسلّم‏) از آن خبر داده ، بنابر این باید آنرا پذیرفت ، اما داستان عدم خرق و التیام در افلاك ( طبق عقیده ابطال شده بطلمیوسى ) مطلبى بى اساس و غیر علمى است ، چرا كه با دلائل عقلى ثابت شده كه خرق و تخریب در آسمانها كاملا ممكن است .

 مرحوم طبرسى نیز در مجمع البیان مى‏گوید : مفسران این آیه را مربوط به معجزه شق القمر در زمان پیامبر اكرم (صلى‏الله‏علیه‏وآله‏وسلّم‏) مى‏دانند ، سپس تنها كسى را كه در جهت مخالف این عقیده نام مى‏برد عطا و حسن و بلخى است كه با بى اعتنائى از قول آنها مى‏گذرد.

بعضى نقل كرده‏اند كه حذیفه صحابى مشهور داستان شق القمر را در حضور جمع كثیرى در مسجد مدائن نقلكرد و هیچكس بر او ایراد نگرفت ، با اينكه بسيارى از حاضران عصر پیامبر (صلى‏الله‏علیه‏وآله‏وسلّم‏) را درك كرده بودند ( این حدیث را در المنثور و قرطبى در ذیل آیه مورد بحث آورده‏اند)

بنابر این نه با توجه به خود آیه و قرائن موجود در آن ، و نه از نظر روایات ، و اقوال مفسران ، موضوع شق القمر قابل انكار نیست ، البته در اینجا سؤالاتى وجود دارد كه به پاسخ آن خواهیم پرداخت.

2 - شق القمر از نظر علوم روز

 از سؤالات مهمى كه در این بحث مطرح است این است كه وقوع انشقاق و شكاف در اجرام آسمانى اصولا امكان دارد ؟ یا اینكه علم آنرا به كلى نفى مى‏كند ؟ پاسخ این سؤال با توجه به مطالعات و اكتشافات دانشمندان فلكى چندان پیچیده نیست ، زیرا اكتشافات مى‏گوید : چنین چیزى نه تنها محال نیست ، بلكه بارها نمونه‏هاى آن مشاهده شده ، هر چند در هر كدام عوامل خاصى مؤثر بوده است .

 به تعبیر دیگر : كرارا در دستگاه منظومه شمسى و سایر كرات آسمانى انشقاقها و انفجارهائى روى داده است كه براى نمونه موارد زیر را یادآور مى‏شویم:

الف - پیدایش منظومه شمسى

 -این نظریه از سوى همه دانشمندان پذیرفته شده است كه تمامكرات منظومه شمسى در آغاز جزء خورشید بود كه بعدا از آن جدا شده ، و هر یك در مدار خود به گردش درآمده است.

 منتها در باره عامل این جدائى گفتگو است : لاپلاس معتقد است عامل این جدائى نیروى گریز از مركز در منطقه استوائى خورشید بوده ، به این معنى كه در آن هنگام كه خورشید به صورت توده گاز سوزانى بود ( و هم اكنون نیز چنین است ) و به دور خود گردش مى‏كرد سرعت این گردش در منطقه استوائى سبب شد كه قطعاتى از آن جدا گردد ، و در فضا پراكنده شود ، و به دور مركز اصلى یعنى خورشید به گردش درآید.

 ولى تحقیقات بعضى دیگر از دانشمندان بعد از لاپلاس منتهى به فرضیه دیگرى شده كه عامل این جدائى را وقوع جزر و مدهاى شدیدى در سطح خورشید بر اثر عبور یك ستاره عظیم از نزدیكى آن مى‏شمرد .

طرفداران این فرضیه كه حركت وضعى خورشید را در آن روزگار كافى براى توجیه جدائى قطعاتى از آن نمى‏دانند دست به سوى این فرضیه دراز كرده ، مى‏گویند : این جزر و مد ، امواج عظیمى در سطح خورشید به وجود آورد ، درست همانند سقوط قطعه سنگ عظیمى در یك اقیانوس ، و بر اثر آن قطعاتى از خورشید یكى پس از دیگرى به خارج پرتاب شد ، و به گرد كره مادر به گردش درآمد.

در هر حال عامل جدائى هر چه باشد مانع از اين نيست كه همه معتقدند پیدایش منظومه شمسى از طريق انشقاق و جدائيها صورت گرفته است .

شامل 16 اسلاید powerpoint


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 2,500 تومان
عملیات پرداخت با همکاری بانک انجام می شود

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
powerpoint_725814_1525.zip70k

دانلود پاورپوینت نکات سوره طور

دانلود پاورپوینت نکات سوره طور 1 - مجرمان را چگونه به دوزخ مى‏برند ؟  بدون شك بردن آنها به سوى آتش دوزخ ، توأم با تحقیر و ذلت و زجر و عذاب است ، ولى در آیات مختلف قرآن ، تعبیرات گوناگونى در این باره دیده مى‏شود : در سوره حاقه آیه 30 و 31 مى‏خوانیم : خذوه فغلوه ثم الجحیم صلوه : او را بگیرید و در غل و زنجیر كنید ، سپس در آتش دوزخ وارد سازید.  و در سوره دخان آیه 47 چنین آمده : خذوه فاعتلوه الى سواء الجحیم : ...

توضیحات بیشتر - دانلود 1,400 تومان

دانلود پاورپوینت نکات سوره ذاریات

دانلود پاورپوینت نکات سوره ذاریات 1 - گسترش دامنه آرزوها!  آرزو و تمنى از محدود بودن قدرت انسان و ناتوانى او سرچشمه مى‏گیرد زیرا هر گاه به چیزى علاقه داشت و به آن نرسید شكل آرزو و تمنى به خود مى‏گیرد ، و اگر همیشه خواستن توانستن بود و هر چه مى‏خواست فورا به آن دست مى‏یافت آرزو معنى نداشت.  البته تمنیات انسان گاهى صادق است و از روح بلند او سرچشمه مى‏گیرد و عاملى است براى حركت و تلاش و جهاد و سير تكام ...

توضیحات بیشتر - دانلود 2,000 تومان

آخرین محصولات فروشگاه