فروشگاه تخصصی علمی آموزشی فایل ویکی تمامی رشته ها فایل ویکی1 دروس تخصصی موفقیت پاورپوینت ارتباط با ما دانلود

اطلاعیه فروشگاه

با توجه به تغییرات ایجاد شده در بانک ملی خرید زیر 5000 تومان توسط کارت بانک ملی امکان پذیر نیست برای خرید های زیر 5000 تومان لطفا از کارت های بانک های دیگر استفاده نمایید.

دانلود مقاله سلاح های شیمیایی

دانلود مقاله سلاح های شیمیایی

هشتم تیرماه روز ملی مبارزه با سلاحهای شیمیایی  است. ارتش عراق نخستین بار در 27 مهرماه 1359 در جنگ، در استان خوزستان، از سلاح شیمیایی استفاده كرد. در این سال، عراق 4 بار از سلاح شیمیایی از نوع تاول زا (گاز خردل) استفاده كرد كه 1 مصدوم و 20 شهید بر جای گذاشت.
  حمله های شیمیایی ارتش بعث در سالهای 1360 و 61 – مقارن با عملیات پیاپی رزمندگان اسلام - گسترش یافت. در سال 1360، عراق 6 بار از این سلاح مرگبار و غیر انسانی استفاده كرد كه باز در همان منطقه (جبهه های جنوب) و از همان نوع تاول زا بود؛ این بار 101 نفر به شهادت رسیدند.
  در سال 1361، در عملیات «والفجر» مقدماتی، 12 بار مناطق غرب و جنوب مورد اصابت بمبهای شیمیایی قرار گرفت. در سال 1362، در عملیات «والفجر 2» و «والفجر 4»، جبهه میانی و غرب و شمال غرب و بخشی از استانهای ایلام و آذربایجان غربی و اردبیل و باختران و كردستان و سلیمانیه 64 بار مورد اصابت بمبهای شیمیایی از نوع تاول زا (خردل) و اعصاب (تابون) قرار گرفتند. بر اثر این حملات وحشیانه و غیر انسانی، صدها نفر شهید و هزاران نفر مصدوم شدند.
    بر اساس آمارهای رسمی، تعداد كل شهدای حملات شیمیایی در طول جنگ حدود 2600 شهید و تعداد كل مصدومان نظامی و غیر نظامی حملات شیمیایی 107 هزار نفر و تعداد جانبازان شیمیایی (كه در حال حاضر تحت پوش بنیاد جانبازان اند) در حدود 45 هزار نفر است.
امروزه، 182 کشور به عهدنامه منع سلاحهای شیمیای ملحق شده اند. بنابر این، بیشتر اعضای جامعه بین المللی تصمیم گرفته اند که سلاحهای شیمیایی را به طور کامل از جهان حذف کنند. خانواده های بسیاری در ایران از ایثارگران و جانبازان شیمیایی نگهداری می کنند و رنج و درد طاقت فرسا و فراوانی را به دوش می کشند. 
    امسال، در مراسم روز ملی مبارزه با سلاحهای شیمیایی، شهروندان «هیروشیما» به ایران می آیند. اعضای «انجمن صلح طلب MOCT » به نمایندگی از شهروندان «هیروشیما»، در آستانه روز ملی مبارزه با سلاحهای شیمیایی، از برخی مناطق مرزی کشورمان بازدید می کنند که هدف بمباران شیمیایی قرار گرفته اند.
  برای بزرگداشت یاد و خاطره قربانیان سلاحهای شیمیایی، مراسم ویژه ای با حضور این گروه برگزار می شود. مراسم روز ملی مبارزه با سلاحهای شیمیایی و تجلیل از جانبازان شیمیایی هشتم تیر از ساعت 17 تا 19 در محل «پارک شهر» تهران برگزار می شود. میزبان اصلی مراسم روز ملی مبارزه با سلاحهای شیمیایی شهرداری تهران و بنیاد شهید و امور ایثارگران با همکاری «انجمن حمایت از قربانیان سلاحهای شیمیایی» و خانه محیط زیست ایران است.

استفاده سربازان ايراني از سلاح شيميايي در جنگ با روم

بررسي‌هاي دقيق نشان مي‌دهد كه لاشه‌هاي سربازان رومي در دهانه تونل‌هاي آنها براي جلوگيري از ورود ديگر سربازان انباشته شده‌اند. اين كار مي‌توانست باعث خفه شدن ضد حمله‌هاي رومي‌ها و آتش زدن تونل‌هاي دشمن باشد كه به ايراني‌ها اجازه مي‌داد به ديوارهاي شهر نزديك شوند كه به اين ترتيب مشخص مي‌شود چرا اجساد در اين‌گونه مكان‌ها كشف شده‌اند... به نظر من، ساساني‌ها منقل‌ها و بادبزن‌ها را در راهروها كار گذاشته بودند و هنگامي كه رومي‌ها وارد تونل شده بودند، مواد شيميايي را در آن ريخته و شروع به دميدن آنها به داخل تونل كرده بودند.

سرويس بين‌الملل «تابناك» ـ نخستين نمونه استفاده از روش‌هاي شيميايي در جنگ، در يك محل باستاني در صحراي سوريه كشف شد كه در جريان آن، در سال 256 پس از ميلاد مسيح، سربازان امپراتوري فارس‌ها گروهي از سربازان رومي را با استفاده از دود ناشي از سوزاندن قير و سولفور خفه كرده‌اند.
به گزارش روزنامه «ايندپندنت»، اين گور متعلق به بيست سرباز رومي در زره كامل نظامي بود كه در نقطه‌اي از شهر باستاني «دورا ـ يوروپوس» در سال 1930 كشف شده بود، اما دانشمندان هم‌اكنون موفق به كشف راز چگونگي مرگ اين سربازان شده‌اند.
هم‌اكنون مشخص شده كه اين سربازان در هنگام دفاع از شهر در برابر محاصره فارس‌ها، با حفر تونل‌هايي براي مبارزه با تونل‌هاي حفر شده توسط ارتش ساسانيان زير ديوار شهر كشته شده‌اند.
«سيمون جيمز»، باستان شناس دانشگاه «ليكستر» در اين باره گفت: شواهد جديد نشان مي‌دهد كه نيروهاي رومي با نقشه و طرح پیشین، مورد حمله گازي قرار گرفته‌اند

هيچ متن قديمي درباره محاصره شهر «دورا ـ يوروپوس» كه در سال 300 پيش از ميلاد توسط يوناني‌هاي مقدوني بنا شده بود، وجود ندارد، اما سقوط نهايي آن به دست ساسانيان، به نابودي كامل اين شهر تا زمان كشف دوباره بقاياي آن در دهه 1920 و زمان آغاز حفاري‌هاي باستاني منجر شد.
دكتر جيمز گفت: محاصره شهر توسط ايراني‌ها همراه با حفر تونل‌هايي براي تضعيف و دور زدن استحكامات شهر بوده كه گاه منتهي به تونل‌هايي مي‌شده كه به وسيله مدافعان رومي كه در تلاش براي شناسايي سربازان ساساني بودند، ساخته شده بود.
به گفته وي، روشن است، هنگامي كه اين تونل‌ها به ضد تونل‌هاي رومي‌ها مي‌رسيدند، نبرد را واگذار كرده‌اند.

بررسي‌هاي دقيق نشان مي‌دهد كه لاشه‌هاي سربازان رومي در دهانه تونل‌هاي آنها براي جلوگيري از ورود ديگر سربازان انباشته شده‌اند. اين كار مي‌توانست باعث خفه شدن ضد حمله‌هاي رومي‌ها و آتش زدن تونل‌هاي دشمن باشد كه به ايراني‌ها اجازه مي‌داد به ديوارهاي شهر نزديك شوند كه به اين ترتيب مشخص مي‌شود چرا اجساد در اين‌گونه مكان‌ها كشف شده‌اند.

اما اين پرسش هنوز باقي مانده بود كه بيست سرباز رومي به چه علت جان خود را از دست داده بودند. به گفته دكتر جيمز، كشتن عده‌اي از سربازان آموزش‌ديده و مجهز در فضايي با ارتفاع كمتر از 2 متر و عرض كمتر از 10 متر كار آساني نبوده است، مگر اينكه چيزي فراتر از نيروي جسماني مورد استفاده قرار گرفته باشد.
باستان شناسان موفق به كشف كريستال‌هاي قير و سولفور در تونل شدند كه احتمالا براي سوزاندن تونل مورد استفاده بوده است، اما همچنين مشخص شده كه اين مواد هنگامي كه با هم سوزانده مي‌شوند، گازهاي بسيار سمي توليد مي‌كنند.
دكتر جيمز گفت: «فارس‌ها احتمالا شنيده بودند كه رومي‌ها در حال حفر تونل بوده و آماده بوده‌اند تا آنان را به شدت غافلگير كنند. به نظر من ساساني‌ها منقل‌ها و بادبزن‌ها را در راهروها كار گذاشته بودند و هنگامي كه رومي‌ها وارد تونل شده بودند، مواد شيميايي را در آن ريخته و شروع به دميدن آنها به داخل تونل كرده بودند.
وي ادامه داد: «گروه مهاجم رومي‌ها ظرف چند ثانيه بيهوش و چند ثانيه بعد نيز جان باخته‌اند. از شواهد باستان شناسي در شهر دورا پيداست كه ايراني‌ها در زمان ساسانيان به اندازه رومي‌ها در تاكتيك محاصره زبده، برجسته و آگاه بوده‌اند. آنها بدون شك با طرح قبلي اين تاكتيك را به اجرا گذاشته بودند.»
ايراني‌ها همچنين حصاري را به دور شهر ساخته بودند كه فاكتور تعيين كننده در پيروزي نهايي آنها بر رومي‌هاي شهر بوده است.

 سلاح های شيميايی

از این سلاحها برای کشتن افراد و وارد کردن صدمات بسیار جدی و یا ایجاد انواع معلولیت ها در مردم استفاده می شود. این سلاحها بر اساس اثرات مختلفی که بر بدن افراد می گذارد ، به 3دسته تقسیم بندی می شوند. دسته اول سلاحهای هستند که روی سیستم عصبی بدن تاثیر می گذارند. در این دسته GA ، GB ، GD ، GF و VX «متیل فسفوبوتیوئیک اسید ,گاز سارین ) قرار دارند. دسته دوم ، اثرات خود را روی پوست به جا می گذارند و شامل HD «گازخردل گوگرد) ، HN «خردل نیتروژن)، L و CX هستند. دسته سوم نیز باعث اختلال سیستم تنفسی بدن می شوند. در این گروه گازهای بی رنگ CG و DP ، کلرین (Cl) و فسفوکلرین (Ps) وجود دارند. از سلاحهای شیمیایی که روی اعصاب اثر می گذارند، قبل و در طول جنگ دوم جهانی استفاده های بی شماری شده است.
;دسته ی اول:

این مواد از نظر شیمیایی وابسته به حشره کش هاي آلی فسفره هستند. این دسته از سلاحهای شیمیایی مانع از عمل آنزیم استیل کولین استر از می شوند. وقتی مواد شیمیایی این دسته وارد بدن شوند، غلظت استیل کولین را در بدن به بیش از حد لازم می رسانند. ریه ها و چشمها بسرعت این مواد را جذب کرده در کمتر از یک دقیقه بر سیستم عصبی بدن تاثیرات قابل توجهی می گذارند. علایم آن به صورت آبریزش بینی ، ترشح زیاد بزاق ، تنگی قفسه سینه ، کوتاهی تنفس ، تنگی مردمک چشم ، انقباض عضلانی و یا حالت تهوع و انقباض شکم ظهور می کند.
;دسته دوم:

سلاحهای شیمیایی که بر روی پوست تاول و سوختگی ایجاد می کنند ، ماندگاری فراوانی در محیط دارند. این مواد روی چشمها ، پوشش مخاطی ، ریه ها ، پوست و اجزای خون اثر گذاشته و اگر از طریق تنفس وارد ریه ها شوند ، بر شدت تنفس اثرات منفی می گذارند و اگر توسط غذا بلعیده شوند ، سبب اسهال و استفراغ می شوند.خردل ها که جزو این دسته هستند به خاطر خواص فیزیکی خود مقاومت و ماندگاری بسیار زیادی در سرما و دماهای معتدل دارند.اگر دو دقیقه از تماس یک قطره خردل با پوست بگذرد، صدمات جبران ناپذیری به این عضو وارد می شود. CX نیز که جزو این گروه است ، پودری کریستالی شکل است که در دماهای 39 تا 40 درجه سانتی گراد ذوب شده و در دمای 129 درجه سانتی گراد به جوش می آید. این ماده را با افزودن موادی خاص در دمای اتاق به حالت مایع درمی آورند. CX دارای بوی بسیار نامطبوعی است. در غلظتهای کم آن سوزش شدید چشم بروز می کند، اما در غلظتهای بالا به پوست حمله کرده و چند میلی گرم آن سبب دردهای زیاد و سوزشهای فراوان شده و زخمهای بدی بر جای می گذارد. برای پیشگیری از اثر این مواد سربازان باید به لباسها و ماسکهای حفاظتی مجهز باشند.
پوست از مهمترین اعضای بدن و سد دفاعی بدن در مقابل عوامل خارجی و بیماری زاست.
پوست از لایه خارجی و لایه داخلی و همچنین ضمائمی مانند مو، غدد عرق و غدد چربی تشکیل می شود و سلولها یی به نام رنگدانه در پوست وجود دارد که رنگ پوست در نقاط مختلف بدن به تعداد این سلولها در پوست بستگی دارد. محافظت از بدن در مقابل عوامل فیزیکی مانند سرما و گرما و محافظت از بدن در مقابل عوامل بیماری زا، از وظایف اصلی پوست است.
از میان عوامل شیمیایی ای که در طول جنگ تحمیلی استفاده شد، فقط عوامل تاول زا مانند گاز خردل دارای اثرات سمی بر پوست است و کسانی که در معرض عوامل دیگر مانند عوامل اعصاب قرار گرفته اند، مشکل پوستی نداشته اند و در آینده نیز براساس تحقیقات انجام شده با عوارض پوستی مواجه نخواهند شد. پوست از آنجا که خارجی ترین لایه بدن است و نیز به دلیل وسعت آن ، نخستین و بیشترین آسیب را در اثر تماس با گاز خردل متحمل می شود.ابتدایی ترین مشکل ضایعه پوستی قابل مشاهده قرمزی و تحریک پوست است که مشابه حالت آفتاب سوختگی پوست بوده و معمولا به همراه خارش ، سوزش و درد سوزنی است.
بتدریج و با گذشت زمان در میان این مناطق قرمزی پوست ، تاولهای کوچکی ایجاد می شود که ممکن است بعدا به هم ملحق شوند و تاول بزرگتری ایجاد کنند. بررسی ها نشان می دهد علائم گاز خردل مانند دیگر علائم با تاخیر ایجاد می شود. تحقیقات نشان می دهد مدت زمان تاخیر معمولا یک تا ۲۴ ساعت است و به عوامل متعددی بستگی دارد. غلظت گاز خردل موجود در محیط آلوده ، مدت زمان تماس و درجه حرارت و رطوبت محیط از جمله عوامل موثر است.
نواحی ای از بدن که گرم ، مرطوب و دارای پوست نازک تر هستند، معمولا زودتر و بیشتر در اثر تماس با گاز خردل آسیب می بینند که بیشتر شامل نواحی گردن ، آرنج و زیر بغل است.
همچنین کسانی که دارای پوست روشن تر هستند، احتمالا در مقابل گاز خردل حساس ترند.با توجه به این که برخلاف عوامل شیمیایی اعصاب ، گاز خردل فاقد پادزهر و درمان اختصاصی است ؛ پس مهمترین و حساس ترین اقدام درمانی عبارت است از رفع آلودگی در دقایق اولیه پس از تماس خردل.
ساده ترین روش رفع آلودگی در آوردن تمام لباسهای آلوده و شستشوی بدن با آب است و در صورت دسترسی به مراکز درمانی مجهز، بهتر است رفع آلودگی با مواد شوینده مخصوص انجام شود. مراقبت از ضایعات پوستی خردل شبیه مراقبت از سوختگی های درجه ۲ است ؛ هرچند سیر بهبود ضایعات پوستی در مصدومیت با گاز خردل معمولا کند و طولانی است.

فهرست مطالب:

پيشگفتار                                                                          1                                                                                       

يك موضوع تاريخي                                                             2

سلاح هاي شيميايي وانواع آن                                                  5

اقدامات ايمني                                                                   10

اقدامات ايمني در رابطه با چشم                                               12

اثرات زيست محيطي                                                           13

توليد سلاح هاي شيميايي                                                       15

خلع سلاح هاي شيميايي                                                        17

آشنايي با يكي از بمب هاي شيميايي                                          19

حملات شيميايي رژيم بعث در جنگ 8ساله                                 24

انواع سلاح هاي شيميايي                                                      28

آثار سلاح هاي شيميايي                                                       30

منابع                                                                             33

شامل 38 صفحه فایل word قابل ویرایش


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 3,200 تومان
عملیات پرداخت با همکاری بانک انجام می شود

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
Chemical-Weapons_714907_2172.zip54.6k

دانلود مقاله بمب افکن بی - 2 (شبح)

دانلود مقاله بمب افکن بی - 2 (شبح) با پیشرفت صنایع نظامی مخصوصا در کشور های صاحب این صنایع مدتهاست که بحث حفاظت راداری مطرح شده و بسیاری از کشورها برای مراقبت از فضای هوایی کشورشان از رادار استفاده میکنند و در این میان با پیشرفت تکنولوژی خود این کشور های صاحب صنعت برای عبور از همین وسیله دفاعی ساخته دست خودشان به هواپیماهای رادار گریز روی آورده اند ! نمونه اینگونه هواپیما ها بسیار است اما یک نمونه خوب ، موفق و بسیار معروف از تیره ...

توضیحات بیشتر - دانلود 2,000 تومان

آخرین محصولات فروشگاه