فروشگاه تخصصی علمی آموزشی فایل ویکی تمامی رشته ها فایل ویکی1 دروس تخصصی موفقیت پاورپوینت ارتباط با ما دانلود

اطلاعیه فروشگاه

با توجه به تغییرات ایجاد شده در بانک ملی خرید زیر 5000 تومان توسط کارت بانک ملی امکان پذیر نیست برای خرید های زیر 5000 تومان لطفا از کارت های بانک های دیگر استفاده نمایید.

دانلود مقاله جنگنده اف 22

دانلود مقاله جنگنده اف 22

نيروی هوايی آمريكا همواره در پی ساخت بهترين جنگنده های هوايی برای دفاع از مرزهای خود بوده و در ميان تمامی مشخصات اين هواپيما نگرش خاصی بر «برتری هوايی» داشته است. تاكنون اين وظيفه بر عهده جنگنده اف -۱۵ بود.

نيروی هوايی آمريكا برای خلق F-22 با تشكيل يك كنسرسيوم از سه شركت متخصص و قدرتمند صنعت هواپيماسازی توانست هواپيمای شگفت آور Raptor يا F-22 را خلق كند. اين كنسرسيوم متشكل از شركت های بوئينگ (Boeing)، لاكهيد مارتين (Lockheed Martin) و شركت پرت و ويتنی (Pratt and Whitney) بود كه در اصل به دنبال يك جايگزين اصلح برای هواپيمای جنگنده F-15 بودند كه در برتری هوايی از اين عقاب آهنی قوی تر باشد و نتيجه تمام تحقيق ها و جست وجوها با ساخت هواپيمايی جنگنده برای قرن ۲۱ به نام F-22 بود. در اين راستا در آگوست سال ۱۹۹۱ ميلادی دو ملاقات بين اين ۳ شركت و شركت جنرال دايناميك برقرار شد و موضوعی به نام طرح گسترش مهندسی و ساخت (EMD)۱ هواپيمای جنگنده F-22 مطرح شد. در همان ملاقات ها بودجه ای هم تخمين زده شد كه ۹۱/۱۰ ميليارد دلار بود و قرار شد ۵۵/۹ ميليارد دلار برای ساخت بدنه و ۳۶/۱ ميليارد برای موتور كنار گذاشته شود. در سال ۱۹۹۱ نيروی هوايی آمريكا (USAF) درخواست ۶۴۸ فروند F-22 را به ارزش ۶/۸۶ ميليارد دلار به اين كنسرسيوم ارائه داد كه بعد از ۲ سال يعنی در سال ۱۹۹۳ اين درخواست به ۴۴۲ فروند به ارزش ۶/۶۱ ميليون كاهش يافت.

با تمامی اين اوصاف يك مجمع تخمين هزينه (JET)۲ در ۱۹۹۶ پيرامون اين موضوع آغاز به كار كرد تا با بازنگری بر برنامه F-22 بتواند بهترين برنامه ريزی را با كمترين هزينه ارائه دهد. بعد از كمی تحقيق و بررسی، اين مجمع اعلام كرد برای كم كردن هرگونه خطر احتمالی اين برنامه احتياج به بودجه و وقت بيشتری دارد كه در آخر ۲/۲ ميليارد به علاوه ۱۲ ماه به بودجه و وقت پروژه اضافه شد. پروژه گسترش ساخت و مهندسی F-22 در نهايت موفق شد در ۶ سپتامبر ۱۹۹۶ موفق ترين آزمايشات را بر روی اين جنگنده قدرتمند انجام دهد و بعد از رضايت متخصصان قرار شد در هر سال ۳۶ فروند از اين مدل هواپيما ساخته شود و اين توليد تا ساخت كامل ۳۳۹ فروند ادامه يابد كه در سال ۲۰۱۳ ميلادی به پايان برسد. اما بعد از تمامی اين مشكلات هم اكنون هواپيمای جنگنده نيرومندی به نام F-22 با خصوصيات قدرت مانور بسيار بالا، رادار گريزی (stealth)، ايونيك نظام يافته پيشرفته، حالت آيروديناميكی خاص برای رسيدن به سرعت های مافوق صوت (Supersonic) و دو موتور پيشرفته ساخته شده است.
اف-22 قدرت مانور بسيار بالايش را مديون تلفيق دو امر مهم است؛ يكی طراحی آيروديناميكی و حالت بدنه و ديگری موتورهای پرقدرت. همان گونه كه در اعضای كنسرسيوم ديده می شود آن قدر امر ساخت موتور مهم است كه يكی از اعضا به نام پرت و ويتنی تنها مسئوليت طراحی موتور را برعهده می گيرد. موتور F-22 طراحی منحصربه فردی دارد كه با وجود طی پرواز طولانی مدت با سرعت مافوق صوت، سوخت كمی مصرف می كند و در سرعت های كم نيز همين گونه عمل می كند و باتوليد نيروی پيشران بسيار بالا در مدت كمی به سرعت های مافوق صوت دست پيدا می كند.
موتورهای شركت پرت وويتنی با مدل F-119-PW-100 در واقع يكی از شاهكارهای صنعت موتورسازی به حساب می آيد كه قدرت پيشرانی حدود ۲ برابر موتورهای جنگنده های ديگر مهيا می كند. يكی از نكات جالب طراحی موتور F-119 اين است كه حتی بدون پسسوز (afterburner) قدرت بيشتری نسبت به موتورهای مجهز به پسسوز دارد. البته خود اين موتور نيز مجهز به پسسوز است.

هركدام از دو موتور F-22 قادرند ۳۵ هزار پوند نيرو توليد كنند كه در مقابل تاكنون تمام جنگنده ها در نيروی هوايی آمريكا مجهز به موتور جت با مأموريت برتری هوايی توانسته اند ۲۳ هزار تا ۲۹ هزار پوند نيرو فراهم كنند. در اصل F-22 سرعتش را مديون اين موتورها است. طراحی خاص باعث شده كه موتورها با وجود اين قدرت زياد حرارت زيادی از خود نداشته باشند تا در برابر رادارهای حساس به حرارت از خود عكس العمل نشان ندهند و از ديد آنها مصون بمانند. نكته جالب ديگر هزينه ساخت اين موتور است كه نصف هزينه موتورهای ديگر است و از نظر حجم و اندازه حدود ۴۰ درصد كوچك تر از آنها است. در اصل می توان گفت اين موتورها ساخته ۴۰ سال تجربه شركت پرت و ويتنی است. همان گونه كه ديده می شود در بسياری از قسمت ها مانند موتور و طراحی بدنه بسيار شبيه به YF-22 (پنجره سياه) است و دليلش هم واضح است زيرا طراحی هر دوی آن ها بعد از پروژه جنگنده پيشرفته تاكتيكی (ATF)۳ بود كه در ضميمه جوان شماره ۱۵ به آن اشاره شد.

مواد بدنه متشكل از ۳۹ درصد تيتانيوم، ۲۴ درصد مواد مركب كربن Composito)، ۱۶) درصد آلومينيوم و يك درصد ترموپلاستيك و ديگر فلزات است. درصد بالای تيتانيوم برای استحكام بالا در مقابل فشارهای ناگهانی است.اما يكی از خصوصيات مهمش رادارگريزی (Stealth) است. در زمينه رادارگريزی دو شيوه مهم وجود دارد يكی چگونگی و حالت و شكل بدنه است كه با كم كردن سطح مقطع راداری - (Radar Cross Section) باعث كم كردن ديد رادارهای دشمن می شود و ديگری تكنولوژی استفاده مواد جاذب امواج رادار Radar-absorbing) (Material است كه امواج راداری را جذب كرده و هيچ كس عكس العملی از خود در مقابل آنها نشان نمی دهد .«اولين كشوری كه از فناوری استفاده مواد جاذب RAM استفاده كرد آلمانی ها در جنگ جهانی دوم بودند.» حال تجسم كنيد كه اين فناوری كه از دهه ۱۹۴۰ آغاز شده چه نتايجی در رادارگريزی F-22 خواهد داشت. در ميان تمامی هواپيماهای حال حاضر نيروی هوايی آمريكا دو هواپيمای F-117 و بمب افكن B-2 به عنوان پيشرو تكنولوژی رادارگريزی به حساب می آيند كه حتی در بعضی از قسمت ها گفته می شود اين هواپيماها نيروی امواج راداری را تا ۹۰ درصد كاهش می دهند و ديگر هيچ جوابی به

شامل 9 صفحه فایل word قابل ویرایش


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 1,700 تومان
عملیات پرداخت با همکاری بانک انجام می شود

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
F-22_714838_7739.zip86.6k

آخرین محصولات فروشگاه