فروشگاه تخصصی علمی آموزشی فایل ویکی تمامی رشته ها فایل ویکی1 دروس تخصصی موفقیت پاورپوینت ارتباط با ما دانلود

اطلاعیه فروشگاه

با توجه به تغییرات ایجاد شده در بانک ملی خرید زیر 5000 تومان توسط کارت بانک ملی امکان پذیر نیست برای خرید های زیر 5000 تومان لطفا از کارت های بانک های دیگر استفاده نمایید.

دانلود مقاله تفنگ بادی و ایمنی

دانلود مقاله تفنگ بادی و ایمنی

بسیاری از مردم به اشتباه فکر می کنند که تفنگ های بادی, یک نوع اسباب بازی  بی خطر و یا کم خطربوده و بنابراین نیازی نمی بینند که قبل از خرید, استفاده از آن را به فرزند خود بیاموزند.

در واقع, تفنگ های بادی نه تنها بی خطر نیستند, بلکه اگر به درستی از آنها استفاده نگردد, می توانند خطرناک باشند.

تفنگ بادی اسباب بازی نیست! باید نحوه استفاده صحیح از آن را به فرزند خود بیاموزید. سرعت زیاد ساچمه در تفنگ های بادی امروزی که معمولا بیش از 100 متر بر ثانیه است, خطرناک بودن این وسیله را بیشتر کرده است. اگرچه متاسفانه در کشور ما به تفنگ بادی به عنوان یک اسباب بازی بچگانه نگاه می شود, ولی استفاده از آن برای افراد زیر 16 سال (که آموزش ندیده اند) بسیار خطرناک است.

پس قبل از خرید تفنگ بادی برای فرزندتان, به موارد زیر اکیدا توجه کنید:

 1. تفنگ بادی اسباب بازی نیست.
 2. استفاده از آن حتما باید زیر نظر بزرگسالان صورت گیرد.
 3. بی دقتی در استفاده از آن, ممکن است به زخمی شدن و حتی مرگ منجر گردد.
 4. ساچمه آن بعد از شلیک, تا فاصله 320 متری, خطرناک است.
 5. برای افراد زیر 16 سال توصیه نمی شود.

ضمنا موارد زیر را در هنگام استفاده از تفنگ بادی رعایت کنید:

 1. همیشه از مسلح نبودن و خالی بودن تفنگ در هنگام حمل, مطمئن باشید. به گفته کسی در این مورد اطمینان نکرده و خودتان آن را چک کنید.
 2. تفنگ بادی مسلح را به داخل مکان های عمومی, خودرو یا منزل نبرید.
 3. وقتی که قصد بالا رفتن از درخت یا جایی را دارید, و یا اگر می خواهید از جایی بپرید, هرگز تفنگ مسلح را همراهتان نبرید. مطمئن ترین تفنگ نیز ممکن است در این مواقع, شلیک کرده و به شما یا کسی که در نزدیکی شما قرار دارد صدمه بزند.
 4. هرگز به سطوح تخت, سخت یا به سطح آب شلیک نکنید. کمانه کردن ساچمه در این موارد, خطرناک است.
 5. اگر قصد نشانه گیری و تیراندازی به هدف یا سیبل دارید, آن را در زاویه ای قرار دهید که مستقیما رو به شما نباشد.
 6. مطمئن شوید که در پشت هدف یا سیبل؛ چیزی قرار دارد که مانع از پیشروی بیشتر ساچمه خواهد شد. (مثل تل خاک یا شن, کیسه حاوی خاک اره و نظیر آن)
 7. دقت کنید امکان اینکه فرد یا حیوانی به طور ناگهانی از جلوی هدف عبور کند, وجود نداشته باشد.
 8. هنگام تمرین و آموزش بهتر است از عینک محافظ استفاده کنید.
 9. ازنبودن مانع احتمالی در داخل لوله تفنگ اطمینان حاصل کنید.
 10. تفنگتان را همیشه تمیز و در شرایط خوب نگاه دارید.
 11. هرگز به سوی کسی نشانه نگیرید.

هنوز روزي که اولين مجله شکار و طبيعت را ديده و مطالعه نمودم, از ياد نمي برم. شايد اين شماره را چندين بار خوانده و تقريبا کل آن را به خاطر سپردم. مي توانم بگويم که زيربناي فکري من در خصوص شکار, طبيعت و مسايل مرتبط با آن, برگرفته از آموزشهاي اين مجله بوده و چه بسا کسان ديگري نيز تحت تاثير همين آموزش ها قرار گرفته اند. بر اين باورم که مطالب يک نشريه مي تواند در طرز تفکر خوانندگان آن تاثير بسيار زيادي داشته باشد. لذا بايد مراقب بود که نا خواسته اشتباه و سهوي صورت نپذيرد. گرچه انسان جايزالخطا است ولي عمدي در آن نبايد باشد. ان شاء ا...

انسان شکارچي بايد عاشق شکار و تمامي مسايل در رابطه با آن بوده و بيش از هر کسي, به فکر حفظ شکار و عوامل درگير آن باشد. چون اگر شکاري پيدا نشود, قاعدتا شکارچي اي وجود نخواهد داشت. اين دو عامل, لازم و ملزوم يکديگرند. بهره برداري درست, به جز از راههاي منطقي و اصولي, امکانپذير نيست. شکار, غريزه ذاتي و عامل حيات و بقا بوده و انسان اوليه, براي حفظ حيات و بقاي ذات خود راهي بجز استفاده از منابع طبيعي نداشته است. او هرچه متمدن تر گشت و از علوم و فنون بيشتري بهره جست, فقط وسايل و تجهيزات شکار را تغيير داد. زماني که به خاطر روابط جديد اجتماعي ناگزير به شهرنشيني روي آورد, براي تغذيه خود به پرورش دام و طيور و ذبح آنها نمود. ولي با اين تفاوت که کساني اين روش بهره برداري را شکار تلقي نکرده و نمي کنند.

با پيشرفت تمدن بشري و پيدايش شهرهاي بسيار بزرگ, سيستمهاي تامين دام و طيور صنعتي, جايگزين نوع خانگي آن گشته و ابعاد بسيار بزرگ و پيچيده اي پيدا کرد. اما به خاطر وجود غريزه شکار در انسانها, فکر تکثير حيوانات وحشي و سپس شکار آنها قوت گرفت. به طوري که چندين سال است در کشورهاي پيشرفته, موسسات بسيار بزرگي در اين راستا فعاليت نموده و نتايج بسياري را در ابعاد مختلف بدست آورده اند.

براي بهره برداري از اين موهبت خدادادي, احتياج به امکاناتي است که در اين مقاله و مقاله هاي بعدي, به طور مفصل به ان مي پردازيم. همانطور که عرض کردم, شکارچي بايد به تمامي وسايل و تجهيزات شکارش و وسايل مرتبط با آن عشق بورزد. بارها شاهد اشخاص بسياری بوده ام که علاقه عجيبي به وسايل شکارشان دارند و روابط عاطفي غريبي با آنها ايجاد کرده اند. حتما ديده ايد که بعضي از شکارچيان, در سفرهاي شکارشان, وسيله شکار را درون جلد حمل نموده و چه بسا اين نحوه حمل, موقعيتهاي مطلوبي را نيز از آنها سلب نموده است. ولي چون سلاحشان را بسيار دوست دارند, هرگز تصور آن که يک لحظه آن را بدون مراقبت رها نمايند, به خود را نمي دهند. اينگونه اشخاص در تعامل با طبيعت, احتياط لازم را مد نظر قرار داده و از هرگونه صدمه به آن تا سرحد امکان پرهيز مي نمايند. چون به خوبي مي دانند که بدون طبيعت سالم, نمي توان زيست, هرگز خود را مجاز به تجاوز به محيط زيست و عوامل حياتي آن نمي دانند. ولي برعکس شاهد کساني بوده ام که از سلاح خود به عنوان چوبدست استفاده مي کنند و تخريب طبيعت را لازمه بهره برداري از آن مي دانند. اين روش, عاقبتي به جز فاجعه به دنبال نخواهد داشت که متاسفانه امروز ناظر خيلي از موارد آن هستيم. لذا روي سخن ما با کساني است که منطق بهره برداري صحيح از هر چيز را عامل بقاي آن مي دانند. زيرا که استمرار در استفاده از هر چيز به غير از نگهداري مطلوب, راهکاري ندارد.

همانطوري که همگان مستحضرند, با توجه به شرايط اقتصادي حاکم بر کشور ما, دسترسي به وسايل و تجهيزات شکار, به آساني و با قيمت ارزان ممکن نيست. علاوه بر آن, در خيلي از موارد, امکان جايگزيني نيز وجود ندارد. لذا مراقبت زياد, يکي از عوامل تداوم استفاده مي باشد.

با ذکر اين مقدمه, نخستين بحث خود را آغاز مي نمايم. براي بهره برداري و نگهداري درست  منطقي از وسايل شکار, بايد ابتدا مرحله شناخت اينگونه تجهيزات را گذراند.

يکي از اولين وسايلي که قاعدتا هر نوجواني در سنين کم براي تيراندازي انتخاب مي کند, سلاح بادي است که در اين مقاله با استفاده از تجربيات خودم و منابع معتبر موجود در اينترنت, به بحث در خصوص آن می پردازم:

تفنگهاي بادي بزرگسالان در کاليبرهاي.177,.20,.22 و.25 عرضه مي شوند و در بعضي از کاليبرها نظير.308 و .50 سرعت شليک از سرعت صوت ( (1150 fps = 350 m/s بيشتر است. از تفنگهاي بادي براي مسابقات تيراندازي, شکارهاي کوچک تفريحي و کنترل آفت استفاده مي شود. قيمت آنها بدون تجهيزات جانبي, از 50 تا 1500 دلار آمريکا متغير است. تفنگهاي بادي موجود در فروشگاه هاي معتبر لوازم ورزشي, نظير سلاح گرم, از مواد اوليه با کيفيت بالا ساخته مي شوند و سالها دوام خواهند داشت. در مناطق پرجمعيت که استفاده از سلاح گرم امکان پذير نيست, مي توان از تفنگ بادي با ايمني و بدون سر و صدا استفاده کرد. هدف از اين مقاله, راهنمايي نوآموزان تيراندازي با تفنگ بادي با استفاده از طبقه بندي کردن اطلاعات به منظور انتخاب نوع صحيح اين نوع تفنگ مي باشد. ما در اينجا در مورد پيش بيني هاي ايمني, هدف, تجهيزات جانبي و مهمات صحبت کرده و به ارائه اطلاعات مقدماتي و پيشرفته خواهيم پرداخت.

آنچه پس از خواندن اين مقاله از تفنگ بادي خواهيد دانست:

 • معمولا تک تير هستند ولي مدلهاي چند تير با تغذيه ساچمه از يک خشاب نيز وجود دارند.
 • با استفاده از هواي فشرده, CO2 فشرده يا يک پيستون فنرران کار مي کنند. بعضي از مدلهاي هوايي, قابليت مسلح شدن براي هر شليک را با استفاده از پمپهاي پي در پي (يک تلمبه زن) داشته و در بقيه, هوا از قبل, در يک مخزن نگه داشته مي شود.
 • بسته به نوع تفنگ, تيرانداز و هدف, تفنگهاي بادي بردهاي متفاوت از 10 تا 75 يارد (9 تا 69 متر) دارند.
 • هزينه استفاده از آنها پايين است. حتي قيمت ساچمه هاي بسيار مرغوب کمتر از 5 سنت مي باشد.
 • سرعت ساچمه در دهانه تفنگ از 500 fps (152 متر بر ثانيه) براي تيراندازي به هدفهاي معمولي تا 1000 fps (305 متر بر ثانيه, براي شکار و کنترل آفت متغير است.
 • دقت يک تفنگ بادي با کيفيت بالا و در شرايط ايده آل, تيراندازي پي در پي از ميان يک سوراخ به قطر يک ساچمه در 10 متري يا از چند سوراخ 12 تا 25 ميليمتري در 45 متري است.
 • انرژي ساچمه معمولا از سرعت آن بيشتر است, مخصوصا وقتي از آن براي شکار و کنترل آفت استفاده مي شود. انرژي ساچمه, حاصل وزن و سرعت آن است و در واحد (foot pounds of energy (fpe بيان مي گردد. سرعت تنها عامل موثر نيست. استفاده از ساچمه سنگين تر, باعث افزايش نيروي مقاوم حرکت و مقاومت هوا در برابر آن و در نتيجه کاهش برد مي گردد. انرزي اغلب تفنگهاي بادر در محدوده 5 fpe تا  40 fpe متغير است.
 • در مسابقات تيراندازي, در مقايسه با سلاح گرم, تفنگ بادي نياز به تنظيم و دقت تيراندازي بالايي دارد. به همين خاطر است که مسابقات تيراندازي بسيار لذت بخش هستند.
 • مگسکهاي تفنگهاي بادي در سه نوع باز, سوراخدار و يا دوربين دار هستند. براي تفنگهاي بادي فنردار, نياز به استفاده از يک دوربين با دوام  و نگهدارنده هاي مخصوص براي آن مي باشد.

کاربردهاي تفنگ بادي در تيراندازي

شکار: شکار حيوانات قابل شکار کوچک با تفنگ بادي محبوب است. شکارچيان با تفنگ بادي از توانايي شکار پرندگان و جانوران موذي, خرگوش, سنجاب و غيره به روشهاي انساني لذت مي برند. شکار با تفنگ بادي نيازمند دانش شکارچي نسبت به عملکرد تفنگ بادي و ساچمه, اندام حياتي شکار (معمولا سر يا قلب و ريه) و استتار در محيط است. قويا توصيه مي شود تا قبل از نشانه گرفتن هر موجود زنده اي, تحقيقاتي انجام گيرد تا شکار, به شيوه انساني باشد. بعضي از حيوانات داراي جمجمه سختي هستند که تيراندازي به آنها نياز به دقت در محل نشانه روي دارد و بعضي ديگر نظير خرگوش, مي توانند به محض شنيدن صداي تيراندازي, بالا پريده و باعث خطا شوند. برد, باد و قدرت تفنگ بادي بر محدوديتهاي شکار انساني اثر مي گذارند. براي شکار بايد تيرانداز دقيقي بود و خود را با شرايط محيط, سازگار نمود. شکارچيان خوب به خوبي تمرين کرده و از قابليتهاي خود آگاهند.

شامل 8 صفحه فایل word قابل ویرایش


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 1,500 تومان
عملیات پرداخت با همکاری بانک انجام می شود

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
Air-gun_714835_3481.zip54.6k

آخرین محصولات فروشگاه