فروشگاه تخصصی علمی آموزشی فایل ویکی تمامی رشته ها فایل ویکی1 دروس تخصصی موفقیت پاورپوینت ارتباط با ما دانلود

اطلاعیه فروشگاه

با توجه به تغییرات ایجاد شده در بانک ملی خرید زیر 5000 تومان توسط کارت بانک ملی امکان پذیر نیست برای خرید های زیر 5000 تومان لطفا از کارت های بانک های دیگر استفاده نمایید.

دانلود مقاله اهمیت و ضرورت تشکیل بسیج

دانلود مقاله اهمیت و ضرورت تشکیل بسیج

هر کشوری که منابع و دارائی های ارزشمندی داشته باشد که دشمنان چشم طمع به آن داشته باشند و یا حرفهایی داشته باشد که موجب بیداری ملت ها علیه ظالمان و ستمگران شود، یقیناً دشمنانی خواهد داشت که در صددند تا در هر فرصت ممکن چنین کشوری را از پای در آورند.

انقلاب اسلامی ایران که به رهبری امام خمینی (ره) ابتدا رژیم ظالم شاهنشاهی را در ایران از بین برد و دست طمع مستکبرین را از منابع عظیم ایران اسلامی کوتاه کرد از ابتدا تاکنون همچون خاری در چشم دشمنان ایران باقی مانده است و تبعاً تا زمانی که این انقلاب متکی به اسلام و حضور فعال مردم در صحنه باشد، هیچ آسیبی نخواهد دید. اما این امر به منزلة عدم طمع دشمنان نخواهد بود و آنان هر وقت که ک.چکترین ضعفی را در آمادگی و حمایت مردم از نظام اسلامی احساس نمایند بر آن خواهند بود تا ضربه ای به جکهوری اسلامی وارد کنند، بنابراین تا زمانی که دشمنی دشمنان وجود دارد بایستی آحاد مردم از طریق آموزش و تمرین، آمادگی های دفاعی لازم را کسب نموده و در قالب یک سازمان وسیع مردمی (به نام بسیج) سازماندهی شوند تا در مواقع لزوم همچون صاعقه بر سر دشمنان خارجی و عوامل داخلی آنها فرود آیند تا نه تنها دشمنان امکان تجاوز به ایران اسلامی را نداشته باشند، بلکه فکر آنرا هم نکنند.

بسیج در ایران:

نقطه آغاز روند شکل گیری بسیج در ایران، فرمایشات حضرت امام خمینی (ره) در چهارم آذر ماه 1358 بود. ایشان در بخشی از شخنانشان فرمودند:

«مملکت اسلامی باید همه اش نظامی باشد و تعلیماتش نظامی باشد. باید ملت ما جوانهایش مجهز باشند به همین جهاز و علاوه بر جهاز دینی و ایمانی که دارند، مجهز به جهاز های مادی و سلاحی هم باشند و باد گرفته باشند. جوانها را یادشان بدهید، همه جا باید اینطور باشد که یک مملکتی بعد از چند سالی که 20 میلیون جوان دارد، بیست میلیون تفنگدار داشته باشد و یک چنین مملکتی آسیب پذیر نیست و الآن هم الحمدالله آسیب پذیر نیست».

پس از فرمان، اقدامات اولیه برای آموزشهای عمومی مورد نیاز مردم آغاز شد و آحاد مردم نیز برای شرکت در بسیج عمومی اعلام آمادگی کردند.

بدنبال فرمان حضرت امام خمینی (ره) و تأکیدات ایشان، شورای انقلاب اسلامی در تاریخ 19/4/1359 تشکیل «سازمان بسیج ملی» را تصویب کرد تا این سازمان ضمن آموزش و سازماندهی همه افراد داوطلب، آنان را برای مقابله با هر گونه تهدید و تجاوز داخلی و خراجی آماده نماید.

در دی ماه 1359 با تصویب مجلس شورای اسلامی «سازمان بسیج ملی» به
«واحد بسیج مستضعفین» تغییر نام داد و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ادغام شده و فرماندهی آن به سپاه واگذار شد. واحد بسیج مستضعفین تا سال 1369 به کارخود ادامه می داد تا اینکه در این سال «نیروی مقاومت بسیج» جایگزین واحد بسیج شد و با ستادی مستقل بعنوان یکی از نیروهای پنجگانه سپاه مسئولیت انجام کلیه امور مربوط به بسیج را به عهده گرفت و هم اکنون نیز به کار خود ادامه می دهد.

ویژگی های بسیجی:

مهمترین ویژگی های یک بسیجی عبارتند از:

1- ایمان به خدا:

بسیجی ایمان به خدا دارد، درمقابل اوخاضع و خاشع است، عشق به خدا دارد، کارها را برای رضای خدا انجام می دهد و رفتارهایش رنگ خدایی دارد.

ایمان به خدا مهمترین ویژگی بسیجی است. ایمان به خدا منشأ سایر ویژگی های بسیجیان است و تبعاً اگراین ویژگی نباشد ایثار و از خود گذشتگی بسیجی مفهومی ندارد.

حضرت امام خمینی (ره) می فرمایند:

«باید جوانان ما بدانند تا معنویت و عقیده به توحید و معاد در کسی نباشد، محال است ازخود بگذرد و در فکر امت باشد».

2- تقوی الهی:

تقوی در اصطلاح دینی به معنای خویشتن داری از انجام گناه و مبادرت به انجام واجبات است. خداوند متعال در آیة 194 سورة بقره می فرمایند:

«پرهیزگار باشید و بدانید خداوند با پرهیزکاران است».

امام صادق (ع) نیز می فرمایند:

«تقوی آن است که خداوند تو را در جایی که امر کرده است غایب نبیند و در جایی که نهی کرده است مشاهده نکند».

تقوی یکی از اصلی ترین ویژگی های هر بسیجی است و خداوند متعال و اولیای الهی به رعایت آن دستور تأکید داده اند.

3- ایثار و از خودگذشتگی:

بسیجی برآورده ساختن نیازهای جامعه و سایر افراد را بر خواست خود ترجیح می دهد. او با قصد تحصیل رضای خداوند متعال همه چیز خود را در طبق اخلاص نهاده و بدون هر گونه توقعی در عرصه های نیاز جامعه با جدیت و تلاش حاضر می شود.

4- شجاعت و دلاوری:

حضور همه جانبه در صحنه های دشوار و سخت مبارزه با دشمنان و قرار گرفتن در برابر تهدید های همه جانبة آنان ویژگی بارز دیگر بسیجی است. شجاع کسی است که در راه حفظ ارزش ها، جرأت و جسارت برخورد با برخی از عوامل دشمن را دارد. اگر شجاعت به یک فرهنگ عمومی در جامعه ما تبدیل شود و همه آحاد مردم صلابت و شهامت گام نهادن در راه دفاع از اسلام و ارزش دینی را داشته باشند، بدون شک کشور اسلامی از هر خطری مصون خواهد ماند.

5- پیروی از ولایت فقیه:

سازمان بسیج تحت امر فرماندهی کل قوا و ولی فقیه است و بسیجی نیز خود را تابع محض ولی فقیه می داند و حرکت خود در عرصه های اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، نظامی را بر محوریت رهنمودهای ایشان تنظیم می کند. در حقیقت رهنمودهای مقام معظم ولایت فقیه همانند محوری است که بسیجی همه اقدامات و رفتاری های اجتماعی خود را با آن هماهنگ می کند.

برخی از ویژگی های بسیجی عبارتند از:

6- صبر و بردباری.

7- ساده زیستی.

8- تواضع.

9- شهادت طلبی.

10- دشمن ستیزی.

11- خوش اخلاقی و مهربانی با دیگران.

12- برخورداری از دانش و تخصص.

13- پویایی و نوآوری.

14- غیرت دینی.

نکته قابل توجه در خصوص ویژگی های بسیجی این است که این ویژگی ها متعلق به یک بسیجی کامل و در اوج قله بسیج است، بنابراین نمیتوان گفت فقط آنانی که همه این ویژگی ها را در حد کمال دارند «بسیجی اند» بلکه بسیجی ها باید تلاش کنند به هر میزانی که این ویژگی ها را دارند، آنرا افزایش دهند.

مقام معظم رهبری خطاب به فرماندهان بسیج می فرمایند:

«همة این جوانانی که شما در خیابان می بینید که مشغول زندگی اند و دنبال کار خودشان اند، باید در دلتان آنها را یک بسیجی بالقوه فرض کنید و بسیج شوید برای اینکه آنها را جذب کنید

مأموریتهای نیروی مقاومت بسیج:

 • جذب، آموزش و سازماندهی اعضای بسیج.
 • حفظ و انسجام و ارتقای روحیه بسیجیان.
 • دفاع محلی و مقاومت مردمی.
 • همکاری با سازمان های آموزشی، سازندگی و بهداشتی کشور.

با توجه به مأموریتهای فوق، وظایف کلی نیروی مقاومت بسیج به شرح زیر تعیین و از سوی فرماندهی معظم کل قوا ابلاغ گردیده است:

وظایف کلی نیروی مقاومت بسیج:

1- جذب آحاد مردم از تمامی اقشار و اصناف از قبیل کارگران، کشاورزان، دانش آموزان، دانشجویان، طلاب، زنان، عشایر، کارمندان و ... به منظور تشکیل ارتش بیست میلیونی از طریق ایجاد رده های مقاومت بسیج در مساجد، ادارات، مدارس، دانشگاه ها و ... با بهره گیری از همکاری دولت و نهادهای انقلاب اسلامی و سایر مؤسسه ها و اصناف.

2- آموزش نظامی اعضای بسیج.

3- آموزش عقیدتی ـ سیاسی اعضای بسیج.

4- سازماندهی اعضای بسیج و ایجاد آمادگی در آنان برای مقاومت مردمی و دفاع از کوی و برزن.

5- تأمین و پشتیبانی نیروی زمینی و سایر نیروها و سازمانهای تابعة سپاه از نظر نیروی بسیجی برابر طرح مصوب ستاد مشترک سپاه.

6- کمک و همکاری با نیروی زمینی در مناطق بحرانی داخلی از طریق تحت کنترل عملیاتی یا تحت امر قرار دادن تشکیلات و واحدهای نیروهای مقاومت در مناطق یاد شده بنا به دستور.

7- عضویت در شواری امنیت کشور و شورای تأمین استانها و شهرستانها و همکاری با نیروی انتظامی در برقراری نظم و امنیت و حاکمیت قانون درکظور.

8- همکاری با دولت با بهره گیری از بکار گیری نیروهای بسیجی سازمان یافته در فعالیتهای امدادی، اجتماعی، عمرانی و خدماتی به نحوی که به آمادگی رزمی آنان لطمه ای وارد نشود بنا به دستور.

9- کمک به آموزش و سازماندهی مردم برای انجام خدمات امداد و نجات به هنگام حملات موشکی، شیمیایی و سوانح طبیعی مانند سیل و زلزله بنا به در خواست دولت (به مقداری که به آمادگی رزمی بسیج لطمه نخورد).

10- شرکت در فعالیتهای پشتیبانی جنگ شامل جذب و هدایت کمکهای مردمی به منظور پشتیبانی از جبهه های جنگ.

11- انجام امور کارکنان بسیجی، برنامه های انصار المجاهدین و تلاش و پیگیری برای کسب و ایجاد تسهیلات برای ارائه خدمات به بسیجیان.

تاریخچه تشکیل بسیج دانش آموزی:

با صدور فرمان تاریخی حضرت امام خمینی (ره) در پنجم آذر ماه سال 1358 مبنی بر تشکیل بسیج مستضعفین، پایگاه مقاومت درمساجد، حسینیه ها، ادارات، کارخانجات و مدارس بصورت خود جوش و مردمی شکل گرفت. با واگذاری مسئولیت بسیج به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و شروع جنگ تحمیلی عراق علیه ایران اسلامی، پایگاه های مقاومت بسیج در مدارس نیز همچون دیگر اقشار بسیج برای جذب، آموزش و اعزام دانش آموزان واجد شرایط به جبهه های جنگ حق علیه باطل فعال شدند که در این میان نقش معلمان و فرهنگیان بسیجی ستودنی است.

در دوران هشت سال دفاع مقدس (31/6/59 تا 31/6/67) بیش از 550 هزار نفر از دانش آموزان به دفعات مکرر به جبهه ها اعزام شدند که بیش از 36000 نفر شهید و مفقود الاثر، 2853 نفر جانباز و 2433 نفر آزاده تقدیم دفاع از انقلاب اسلامی و کشور عزیزمان ایران کردند.

حضور حماسی دانش آموزان در سالهای جنگ تحمیلی عراق علیه ایران نه تنها موجب گرمی و موفقیت جبهه ها شد بلکه شور و نشاط ویژه ای در داخل مدارس ایجاد کرد تا سایر دانش آموزان نیز با مراجعه به مسئولان مدارس، خواستار راه اندازی بسیج
دانش آموزی در مدارس خود شوند و بدین ترتیب هسته های اولیه تشکیلات بسیج دانش آموزی درمداری تشکیل و در مدت کوتاهی تبدیل به گسترده ترین تشکل دانش آموزی کشور گردید.

با توجه به توسعه سریع و ضرورت قانونمند شدن این تشکل دانش آموزی، در سال 1371 توافقنامه ای بین وزارت آموزش و پرورش و نیروی مقاومت بسیج تنظیم گردید به بموجب آن چگونگی هماهنگی و گسترش بسیج دانش آموزی در مدارس کشور تعیین شد. از آنجا که این توافقنامه فقط بین بسیج و وزارت آموزش و پرورش بود برای تقویت و توسعه بسیج دانش آموزی ضرورت داشت تا سایر دستگاه ها نیز مشارکت داشته باشند فلذا با همکاری این دو دستگاه در سال 1375 پیشنهادی به مجلس شورای اسلامی ارائه شد که مجلس محترم ضمن بررسی و اصلاح، آنرا در تاریخ 9/2/75 به تصویب رساند و از آن به بعد قانون تشکیل و توسعه بسیج دانش آموزی جایگزین توافقات قبلی گردید که متن آن به شرح زیر است:

قانون تشکیل و توسعه بسیج دانش آموزی:

ماده واحد: به منظور جذب، آموزش و سازماندهی دانش آموزان مدارس کشور در ارتش بیست میلیونی و ایجاد روحیه همیاری، مسئولیت پذیری و آمادگی دفاع همه جانبه از ارنقلاب اسلامی و بسط فرهنگ و تفکر بسیجی، واحدهای پویندگان و پیشگامان بسیج دانش آموزی به ترتیب در مدارس راهنمایی و متوسطه پسرانه و دخترانه کشور توسط نیروی مقاومت بسیج سپاه با هماهنگی و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش تشکیل می گردد.

تبصره1: در مدارس ابتدایی بر حسب شرایط آمادگی دانش آموزان واحدهای امیدان بسیج دانش آموزی با سازماندهی و علائم مناسب با شرایط سنی آنها تشکیل می شود.

تبصره2: کلیه برنامه های امیدان، پویندگان و پیشگامان بسیج دانش آموزی با حفظ درجات مصوب بسیج دانش آموزی و تعیین سطوح سه گانه در هر درجه، مناسب با مقطع تحصیلی و در عضویت های عادی و فعال و ویژه انجام می شود.

تبصره3: شورای هماهنگی و پشتیبانی بسیج دانش آموزی به منظور هماهنگی لازم و پشتیبانی مؤثر از تشکیل، توسعه و تقویت فعالیت های بسیج دانش آموزی و آموزش آمادگی دفاعی مدارس با ترکیب اعضای ذیل تشکیل می شود:

 • وزیر آموزش و پرورش به عنوان رئیس شورا.
 • فرماندهی ولی فقیه مقاومت بسیج سپاه.
 • نمایندگی ولی فقیه در نیروی مقاومت بسیج سپاه.
 • معاون پرورشی وزیر آموزش و پرورش.
 • مسئول بسیج دانش آموزی نیروی مقاومت بسیج سپاه به عنوان دبیر شورا.
 • یکی از اعضای شورای عالی آموزش و پرورش.
 • مدیر کل امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش.

شامل 25 صفحه فایل word قابل ویرایش


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 2,000 تومان
عملیات پرداخت با همکاری بانک انجام می شود

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
maghaleh_714761_5364.zip24.9k

آخرین محصولات فروشگاه