فروشگاه تخصصی علمی آموزشی فایل ویکی تمامی رشته ها فایل ویکی1 دروس تخصصی موفقیت پاورپوینت ارتباط با ما دانلود

اطلاعیه فروشگاه

با توجه به تغییرات ایجاد شده در بانک ملی خرید زیر 5000 تومان توسط کارت بانک ملی امکان پذیر نیست برای خرید های زیر 5000 تومان لطفا از کارت های بانک های دیگر استفاده نمایید.

دانلود مقاله شبیه‌سازی انساني , چالش‌های فقهی

دانلود مقاله شبیه‌سازی انساني , چالش‌های فقهی

مهم‌ترین بخش این پژوهش، مباحثی درباره موضوع‌شناسی و آسیب‌شناسی شبیه‌سازی انساني است.

وی روند اولین جلسه را اینگونه تعریف کرد: سؤالاتی که از طرف شما مطرح شده از خاستگاه فقه و اخلاق است و اولین گام در پاسخ به سؤال، شناختن موضوع پرسش است. در این جلسه ابتدا به شناسایی موضوع پرداخته شود تا پژوهشکده بتواند سؤالات را در روند تبديل شدن به استفتاء و در نهايت مورد بررسي فقها قرار دهد.

سپس حجت‌الاسلام سید حسن اسلامی، یکی از پژوهشگران فقه و حقوق با اشاره به پرسش‌های مکتوب از طرف موسسه رویان اظهار داشت: بسیاری از احکام جواز یا عدم جواز مشکل جامعه علمی را حل نمی‌کند؛ بلکه باید به ابهامات و سؤالات اخلاقی مسأله پرداخت.

در ادامه خانم دکتر مهناز اشرفی با تاکید بر پيامدهاي شبیه‌سازی انسان خاطرنشان کرد: بسیاری از مراجع تقلید در این مساله فتوا داده‌اند که فی‌نفسه جایز است در حالی‌که عواقب و پیامدهای این کار را نمی‌توان نادیده گرفت.

وی افزود: اگر مسأله « اسپرم‌دونیشن» رواج پیدا کند با توجه به این‌که اهدا کننده جنین، اسپرم یا تخمک با فرزند متولد شده نسبت محرمیت پیدا می‌کند و از آنجایی که بسیاری از اهداکنندگان یا گیرندگان مایل به افشای نام خود نیستند، ممكن است در مساله ازدواج اين افراد مشکلاتی ايجاد شود.

مهناز اشرفی تاکید کرد: بدون بررسی مشکلات موجود درباره اين مساله اظهار نظر نکنیم.

وی با بیان ضرورت ارائه مشاوره فقیهان در هر مرحله از روند درمان‌های نوین ناباروری گفت: ما نیازمند مشورت با صاحب‌نظران فقیه در مراحل درمان هستیم و مشاوره‌های مقطعی کمکی نمی‌کند.

مهناز اشرفی با بیان مسایل حقوقی اهدا کننده تخمک یا اسپرم و فرزند متولد شده از این راه اظهار داشت: آیا ما حق داریم فرزندی را که در شرایط عادی در خانواده‌ای متولد می‌شود به خانواده دیگر با شرایط متفاوت منتقل کنیم؟ از طرفی باید به بیماری‌های جدیدی که از رواج این نوع تولد بوجود می‌آید، توجه داشته باشیم و با سنجیدن تمام ابعاد قضیه حكم فقهي را بيان کنیم.

سپس دکتر سید حسن شهرستانی گفت: از زمانی که علم ژنتیک با مسايل اخلاقی برخورد کرد، دو مبحث بوجود آمد؛ یکی اخلاق پزشکی و دیگری بالانس اکولوژیک.

وی افزود: اگر مسآله شبیه‌سازی از نظر فقهی بررسي شود و حکم عدم جواز را دریافت کند، فعالیت‌های ژنتیکی در این زمینه منتفی می‌شود و دیگر موسسه رویان و جمهوری اسلامی نمی‌توانند روی این مساله سرمایه‌گذاری کنند.

دکتر شهرستانی با اشاره به تحولات علمی جهان در مسایل بیولوژیک و موفقیت فوق‌العاده پژوهشگران ایرانی در زمینه شبیه‌سازی، گفت: بسیاری از قوانین سخت بین‌الملل که از نظر اسلام اعتباری ندارد بر اساس قانون حفظ بالانس اکولوژیک است.

وی نظریه بالانس اکولوژیک به معنای تعادل علوم را نگاهی جامع و در حال جریان در دنیا برشمرد و افزود: این مساله از فقه و اصول نیز فراتر است و ما علاوه بر رسالت شرعی، رسالت جهانی نیز بر دوش داریم و نمی‌توانیم تعادل علوم را بر هم زنیم.

دكتر شهرستاني با تأكيد بر اين‌كه نبايد به خاطر «عمل زدگي» جلوي مباحث نظري گرفته شود، اظهار داشت: مؤسسه رويان مؤسسه‌اي در حال حركت است و روزانه از سراسر دنيا افراد زيادي براي دريافت خدمات به اين مركز مراجعه مي‌كنند، ولي اين حركت نبايد مانع بررسي مباحث اخلاقي و فقهي مسأله شود.

وي از اعضاي پژوهشكده فقه و حقوق خواست به سؤالات مطرح شده شكل و شمايل علمي و پژوهشي بدهند تا با حفظ تمام جوانب به يك استفتاي شرعي تبديل شوند.

دكتر شهرستاني با بيان پيچيدگي مسأله تصريح كرد: رهبر معظم انقلاب به رويان توجه خاصي داشتند و هر دو هفته يكبار مسؤولان اين مؤسسه خدمت ايشان شرف‌ياب مي‌شدند و گزارشی از عملكرد مؤسسه ارايه مي‌دادند. در حالي كه وقتي از مراجع درباره اين موضوعات استفتا ‌مي‌شد، سريع پاسخ مي‌دادند، ولي پس از شنيدن ابعاد مختلف قضيه نگران مي‌شدند و گاهي نيز از ادامه پاسخ امتناع مي‌كردند.

وي با اشاره به كادر معتقد و ملتزم مؤسسه رويان به احكام شرعي اظهار داشت: ما نمي‌خواهيم به گونه‌اي از مراجع استفتا كنيم كه جواب مثبت دريافت نماييم و البته جواب مثبت مراجع به اين مسأله در دنيا بسيار مهم است.

دكتر شهرستاني به اختلاف فتواي مراجع تقليد اشاره كرد و تكليف دست‌اندركاران مؤسسه رويان را نسبت به ارايه خدمت به مراجعه‌ كنندگان با وجود مراجع تقليد مختلف جويا شد.

بعد از آن مدير روابط بين‌الملل پژوهشكده رويان با اشاره به بررسي دقيق اروپاييان درباره جوانب مختلف مسأله اهداي جنين، اسپرم يا تخمك گفت: آنان مشكل بزرگ اجتماعي را ديده‌اند و براي حل مشكل قوانيني را پايه‌ريزي كرده‌اند و از متقاضيان مي‌خواهند كه به جزء جزء آن عمل كنند. ما نيز مي‌خواهيم با كمك شما قوانینی مخصوص فرهنگ خودمان وضع کنیم.

دكتر رضا ساماني عماني همكاري دو طرف را براي رسيدن به اين اهداف ضروري خواند و بر پژوهش عميق در اين مسأله نوپيدا تأكيد كرد.

در ادامه اين جلسه حجت‌الاسلام احمد مبلغي به بيان اهميت پيامدها و آثار هر موضوع پرداخت و گفت: در گذشته ضرر به كافر حربي، مجاز محسوب مي‌شد، ولي اكنون در مواردي با توجه به ارتباطات و تأثير و تأثر عوامل زيست محيطي در يكديگر ضرر به حربي، ضرر به مسلمان محسوب مي‌شود.

رييس پژوهشكده فقه و حقوق افزود: درباره اين موضوع، في حد نفسه و نمي‌توان بدون در نظر گرفتن شرايط حكم داد. شبيه‌سازي نيز اگرچه في حد نفسه عنوان حلیت بر آن اطلاق می‌شود، ولی اگر در شرايط خاصي قرار ‌گيرد، حكم حرمت بر آن بار مي‌شود.

وي از جمله علت‌هاي افتاي مراجع تقليد را نسبت به برخي از موضوعات بدون در نظر گرفتن قيود و حدود آن، شتاب استفتا كنندگان جهت دريافت پاسخ مرجع عنوان كرد.

حجت‌الاسلام احمد مبلغي، پژوهشكده فقه و حقوق را مكاني مناسب براي پرورش موضوعات نوپيدا و طرح سؤال‌هاي جديد معرفي كرد و افزود: پژوهشكده فقه و حقوق علاوه بر اين‌كه فرآورده‌هاي تحقيقي خود را در اختيار مراجع تقليد مي‌گذارد، نقش يك پل ارتباطي را ميان مراجع و مراكز علمي و پزشكي ايفا مي‌كند.

سپس دكتر حمید گورابي از كمبود مقالات علمي انديشمندان شيعه درباره شبيه‌سازي انسان انتقاد كرد و گفت: اكنون نظرات اسلام را درباره لقاح خارج از رحم و مانند آن، دانشمندان يهودي مطرح مي‌كنند و بيشتر مقالات در اين باره به قلم دانشمندان يهودي و مسيحي نوشته شده و اگر مقاله اسلامي هم در سطح جهان به چشم مي‌خورد، از اهل سنت است.

شامل 10 صفحه فایل word قابل ویرایش


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 1,700 تومان
عملیات پرداخت با همکاری بانک انجام می شود

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
Human-cloning_712587_6849.zip11.9k

دانلود مقاله قاضی زن

دانلود مقاله قاضی زن گاهي‌ اوقات‌ حاكميت‌ مردسالاري‌ ايراني‌ تا كجاها سرك‌ مي‌كشد كه‌ حتي‌ اقتضائات‌ دنياي‌ مدرن‌ قادر به‌ بازسازي‌ آن‌ نخواهد بود. بحث‌ ورود زنان‌ به‌ عرصه‌ قضاوت‌ از جمله‌ مباحثي‌ است‌ كه‌ در دهه‌هاي‌ اخير مطرح‌ بوده‌ است‌ و امروزه‌ با توجه‌ به&zw ...

توضیحات بیشتر - دانلود 1,500 تومان

دانلود مقاله دادرسی نخستین - شرایط دادخواست

دانلود مقاله دادرسی نخستین - شرایط دادخواست ماده 51 دادخواست باید به زبان فارسی در روی برگهای چاپی مخصوص نوشته شود و حاوی نکات زیر باشد: نام نام خانوادگی، نام پدر، سن، اقامتگاه و حتی الامکان شغل خواهان تبصره: در صورتی دادخواست توسط وکیل تقدیم می شود مشخصات وکیل نیز باید درج گردد نام نام خانوادگی اقامتگاه و شغل خوانده تعیین خواسته و بهای آن مگر آن که تعیین بهاء ممکن نبوده و یا خواسته مالی نباشد تعهدات و جهاتی که به موجب آن خواهان خود ...

توضیحات بیشتر - دانلود 1,700 تومان

دانلود مقاله حقوق كيفري

دانلود مقاله حقوق كيفري بررسی حقوق کيفري حکايت از آن دارد که پژوهش‌هاي جرم شناسان و مسايل حقوق جزا بيش تر بر عناصري چون جرم، مجرم و مجازات متمرکز بوده است و در نتيجه قرباني جرم که در دوره انتقام خصوصي، نقش محوري را در فرايند تعقيب و مجازات مجرم بر عهده داشت و دفاعیات اصلي را در محاکمات ايفا می نمودند، باگسترش دوره دادستان عمومي از نظر دور مانده و اهميت خود را در مراحل مختلف عدالت کيفري از دست داده و حمايت از حکمرانا ...

توضیحات بیشتر - دانلود 3,200 تومان

آخرین محصولات فروشگاه