فروشگاه تخصصی علمی آموزشی فایل ویکی تمامی رشته ها فایل ویکی1 دروس تخصصی موفقیت پاورپوینت ارتباط با ما دانلود

اطلاعیه فروشگاه

با توجه به تغییرات ایجاد شده در بانک ملی خرید زیر 5000 تومان توسط کارت بانک ملی امکان پذیر نیست برای خرید های زیر 5000 تومان لطفا از کارت های بانک های دیگر استفاده نمایید.

دانلود مقاله بیماری توكسوپلاسموز (Toxoplasmosis)

دانلود مقاله بیماری توكسوپلاسموز (Toxoplasmosis)

توکسوپلاسموز (به انگلیسی: Toxoplasmosis) عبارت است از یک عفونت تک یاخته‌ای با توکسوپلاسما گوندی که در انسان‌ها و بسیاری از گونه‌های پستانداران و پرندگان ایجاد می‌شود.

بروز بیماری

بیماری به چند شکل در انسان بروز می‌کند: ۱. توکسوپلاسموز مادرزادی (از مادر دچار عفونت به جنین منتقل می‌گردد)؛

۲. توکسوپلاسموز چشمی (رتینوکوروئیدیت نیز خوانده می‌شود که معمولاً حاصل توکسوپلاسموز مادرزادی است ولی علایم ممکن است در جوانی ایجاد شوند)؛

۳. توکسوپلاسموز حاد در فرد سالم‌؛

۴.توکسوپلاسموز حاد در فرد دچار نقص ایمنی (افراد مبتلا به ایدز یا سرطان یا افرادی که داروهای سرکوبگر ایمنی مصرف می‌کنند).

انتقال بیماری

تک‌یاخته، توکسوپلاسما گوندی معمولاً به یکی از روش‌های زیر منتقل می‌گردد:

۱.خوردن گوشت‌های خوب پخته نشده حیوانات بیمار

۲.گربه‌های حامل میکروب می‌توانند آن را از مدفوع خود دفع کنند؛ فردی که با بی‌دقتی به مدفوع گربه دست می‌زند و دست خود را نمی‌شوید، ممکن است دچار عفونت گردد.

۳.انتقال خون‌

۴.زن بارداری که دچار عفونت می‌گردد، می‌تواند آن را به جنین منتقل کند (غالباً با گرفتاری شدید جنین).

  • در افراد با ایمنی تضعیف شده بیماری خطرناکتر است.

علایم شایع

معمولاً ۹۰٪-۸۰٪ افراد آلوده بدون علامت هستند، در افراد بیمار تب، تورم غدد لنفاوی، خستگی، درد عضلانی، گلودرد، رتینیت (التهاب شبکیه‌)، بثورات جلدی (گاهی‌) داریم.

تشخیص شامل شرح حال طبی، معاینه فیزیکی و بررسی‌های آزمایشگاهی خون برای تشخیص عفونت است‌.

درمان

معمولاً برای فرد سالم، غیرباردار و بدون علامت درمان لازم نیست‌. برای کودک زیر ۵ سال داروهایی تجویز می‌گردد تا از عوارض چشمی پیشگیری شود. در زنان باردار بیماری به جهت احتمال درگیری جنین بسیار حائز اهمیت است. در بیمار دچار نقص ایمنی، درمان با دارو صورت می‌گیرد. نوزادان دچار عفونت با دارو درمان می‌شوند (چه با علامت چه بدون علامت زیرا میکروب‌ها می‌توانند پس از تولد تکثیر یابند).در ضمن در بعضی موارد که این بیماری از خود عوارض چشمی نشان داده باشد اگر کامل درمان نشود ممکن است بعد از گذشت 5 تا 10 سال دوباره عود کند و نیاز به درمان مجدد داشته باشد ( این مورد را تجربه کرده ام)

پیریمتامین، سولفادیازین یا تری‌سولفاپیریمیدین‌ها به مدت ۴-۳ هفته و اسید فولیک برای کاهش عوارض جانبی پیریمتامین غالباً تجویز می‌شوند. کورتیکواستروئیدها، در صورت لزوم، برای کاهش التهاب.

توكسوپلاسموز يا عفونت با توكسوپلاسما گوندي

Toxoplasma gondiiدر سال 1908توسط     Nicole&manseaux كه در شمال آفريقا روي كتنو داكتيلوس گوندي كار مي كردند شرح داده شد.(1)گوندي يك جونده صحرايي است كه با موش صحرايي قرابت دارد. (2) splendore  نيز كه در برزيل برروي خرگوش ها كار مي كرد اين ارگانيسم را توصيف نمود.انتشار اين گزارشات در فاصله3روز از يكديگر صورت گرفت بدون اينكه اين محققين اطلاعي از يكديگر داشته باشند.

اين بيماري بعدا در سال 1923 توسط (3) janku  توصيف شد كه يافته هاي پاتولوژيكي شامل هيدروسفالوس و التهاب شبكيه و مشميه را در يكي از موارد توكسوپلاسموزيس مادرزادي شرح داد. اما وي اين ارگانيزم را ايزوله نكرد.

(4) wolf و همكارانش در سال 1939 با گزارش سه مورد از عفونتهاي مادرزادي مشاهدات janku  را تاييد نمودند ونشان دادند كه عامل بيماري قابل انتقال به خرگوش ها و موش هاست.

توكسوپلاسموز اكتسابي در سال 1941 توسط pinkerton  و همكارانش (5) henderon و (6) sabin كه مستقل از آن دو تحقيق مي نمود تشخيص داده شد.

مراحل جنسي انگل توسط frenkle و همكارانش(7) در سال 1970 كشف شد. او تشخيص داد كه اين انگل يك كوكسيدياست.البته hatchinson و همكارانش نيز درهمان سال اين نكته را گزارش نمودند (8) در سال 1948 آزمون سرولوژيك dye – test توسط سابين و فلدمن جهت تشخيص بيماري ارائه شد و اين روش موجب شد تا محققان بسياري از مسائل اپيدميولوژيكي و باليني توكسوپلاسموز را مورد بررسي قرار دهند و طيف بيماري را در انسان مشخص نمايند.

نخستين مورد بيماري از ايران چهل وشش سال قبل به وسيله انصاري گزارش شده است. در سال 1333 شمسي آزمون سابين- فلدمن در موسسه انگل شناسي دانشكده پزشكي دانشگاه تهران انجام شد و از سال 1345 هجري شمسي با تاسيس مركز تحقيقات ايمنو فلورسانس ، تحقيق در مورد توكسوپلاسموز ادامه داد.(9)

بيماريزايي :

 پس از تهاجم موضعي ( معمولا به اپي تليوم روده ) ، ارگانيسم ها ممكن است به درون گلبولهاي سفيد خون وارد شوند يا از طريق جريان خون و لنف خود را به نسوج بدن برسانند.توكسوپلاسما در درون سلولها تكثير مي يابد و سبب انهدام سلول ميزبان مي گردد و سپس به سلولهاي مجاور دست اندازي مي كند.از انجا كه درصدي از ماكروفاژهاي طبيعي در انسان به نظر مي رسد كه قدرت كشندگي توكسوپلاسما را نداشته باشند و به دليل آنكه انگلها قادرند به زندگي خود درون ماكروفاژهاي ميزبان ادامه دهند اذا اين سلولها مي توانند عامل مهمي در انتقال توكسوپلاسما به ساير نقاط بدن باشند.

پارازيتمي پايدار در انسان و يا حيوانات ناشي از زندگي داخل سلولي ارگانيسم هاست.

توكسوپلاسما به كليه بافتها و سلولهاي هسته دار بدن ميزبان انساني ( به استثناي گلبولهاي سرخ بدون هسته ) تهاجم مي كند . هرچند كه در مطالعات ژادين و همكاران گرفتاري گلبولهاي سرخ در موش آلوده مشاهده شده است.

پاسخ هاي ايمني ميزبان ( هومورال و سلولي ) به طور كاملا مشخص موجب تغيير سير عفونت مي شود و در بروز نشانه هاي باليني آن مؤثر است.سن ميزبان و درجه بلوغ وتكامل او يك عامل تعيين كننده است . در حالي كه توكسوپلاسما مي تواند سبب بروز اثرات فاجعه آفرين در جنين باشد در كودكان بزرگتر و بالغان اغلب بدون نشانه باليني يا همراه با نشانه هاي خفيف است.

سوشهاي توكسوپلاسما كه از انسان ، سايرپستانداران  يا جوندگان جدا شده است. به طور مشخص از نظر بيماريزايي براي موش متفاوت هستند.به نظر مي رسد كه يك ارتباط مستقيم بين قدرت تهاجمي و ميزان تكثير سوشهاي مختلف وبيماريزائي آنها براي موش وجود داشته باشد.

برخي از محققان براساس تجربيات خود در حيوانات به وجود يك اگزوتوكسين اشاره كرده اند و برطبق تجربه لونده و همكاران(15) تزريق داخل وريدي آن سبب مرگ خرگوش در مدت شش 6 تا 24 ساعت شده است . اينكه در چه زماني تخريب نسوج ناشي از توكسوپلاسما متوقف گردد به پيدايش آنتي بادي و ايمني سلولي بستگي خواهد داشت و در مناطقي نظير سيستم عصبي مركزي و چشم كه دسترسي آنتي بادي ها به آنجا دشوار است تخريب نسوج ادامه مي يابد. از طرف ديگر با وجود قدرت آنتي بادي در حضور مكمل و سيستم پروپردين براي نابود كردن توكسوپلاسما در خارج سلول ، به دليل زندگي درون سلولي ، اين انگل از اثرات آنتي بادي ها در امان مي ماند.

كيست هاي نسجي كه حاوي انگل زنده هستند ممكن است پس از تقسيمات مكرر انگل در درون سلول ميزبان حاصل شوند و در سيستم عصبي مركزي ، قلب ، رحم ، عضلات و تمام نسوج بدن نوزاد مبتلا و احتمالأ تا آخر عمر ميزبان باقي مي مانند.

شامل 8 صفحه فایل word قابل ویرایش


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 1,800 تومان
عملیات پرداخت با همکاری بانک انجام می شود

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
Toxoplasmosis_711647_2905.zip20.3k

دانلود مقاله نحوه معاینه پستان‌ها توسط خود فرد و معاینه پستان توسط پزشک و ماما

دانلود مقاله نحوه معاینه پستان‌ها توسط خود فرد و معاینه پستان توسط پزشک و ماما آگاهی از وضعیت پستان و خودآزمایی آن  در ۲۰ سالگی باید به زنان درباره آگاهی از وضعیت پستان هایشان و فواید خودآزمایی آن ها آموزش داده شود. زنان باید بدانند که پستان هایشان در حالت عادی چه وضعیتی دارند تا بتوانند هرچه سریعتر، تغییرات آن را تشخیص دهند. در عین حال زنان باید بدانند که هر تغییر، به معنی وجود سرطان نیست. زنان می توانند با بررسی گاه به گاه پستان هایشان از وضعیت آن ها آگاه باشند و مت ...

توضیحات بیشتر - دانلود 1,500 تومان

دانلود مقاله مراقبتهای پرستاری بیماران سرطانی در بیمارستان و خانه

دانلود مقاله مراقبتهای پرستاری بیماران سرطانی در بیمارستان و خانه هر پرستار حرفه ای یک مسئولیت معین و قطعی در کنترل سرطان و پرستاری سرطان دارد، اعم از کار سازمانی، بهداشت عمومی، ظیفه ی شخصی، وظیفه ی پرستاری، ولو این که او بیکار باشد. با یک روند رو به افزایش درمقدار مرگ ناشی از سرطان از سال 1934، سرطان اکنون دومین علت مرگ در ایالت متحده است. میزان مرگ ناشی از سرطان در سال 1957 بود 147 مورد در جمعیت 100000 نفری بود. 245 مورد جدید وجود دارد در جمعیت 100000 نفری هر ...

توضیحات بیشتر - دانلود 1,500 تومان

دانلود مقاله روش الکساندر چیست؟(Alexander technique)

دانلود مقاله روش الکساندر چیست؟(Alexander technique)   تکنیک الکساندر یک روش حرکتی است که به مردم یاد می دهد چطور با بدنشان رفتار کنند.این روش ، طرز ایستادن را اصلاح ، انقباض عضلانی را برطرف و حرکت بدن را آسانتر می کند. هدف این روش، از بین بردن عادتهای بد مثل قوز کردن یا منقبض کردن عضلات (که می تواند  به ایجاد درد،کاهش تحرک و مشکلات دیگر منجر شود) و تبدیل آنها به وضعیتهای مناسب است .به عبارت دیگر ، هدف این رشته متعادل نمودن مجدد بدن از راه ...

توضیحات بیشتر - دانلود 1,500 تومان

آخرین محصولات فروشگاه