فروشگاه تخصصی علمی آموزشی فایل ویکی تمامی رشته ها فایل ویکی1 دروس تخصصی موفقیت پاورپوینت ارتباط با ما دانلود

اطلاعیه فروشگاه

با توجه به تغییرات ایجاد شده در بانک ملی خرید زیر 5000 تومان توسط کارت بانک ملی امکان پذیر نیست برای خرید های زیر 5000 تومان لطفا از کارت های بانک های دیگر استفاده نمایید.

دانلود گزارش کارآموزی ماشین تراش

دانلود گزارش کارآموزی ماشین تراش

عمدۀ کار من در 20 روز اول همان ساخت پنکه بود که ساخت تک تک اجزاء آن در گزارش ذکر شده است. وسایل و تجهیزات این شرکت عبارتند از : دستگاه تراش ، صفحه تراش ، دستگار فرز ، دریل ، متر ، جوش ، سنگ ، پمپ باد ، اره خود کار و .....

ماشین تراش :

ماشین های تراش هسته مرکزی صنایع امروزی را تشکیل می دهد اظهار این مطلب با وجود ماشین های متعددی که در کارخانجات امروزی به کار اشتغال دارند عجیب به نظر می آید ولی اگر به کارگاههای ابزار سازی و ماشین سازی کارخانجات مراجعه کنیم تراشکاری زبردستی را خواهیم یافت که با استفاده از ماشین تراش یعنی مهمترین ماشین کارگاههای بزرگ ابزارها و ماشین های تازه که مورد استفادۀ صنایع جدید است در می آورد ( می سازند ) ضمناً ناگفته نماند که ماشین تراش را به حق سلطان ماشینها باید نامید زیرا که با آن کارهایی که ماشینهای دیگر مجموعاً از انجام آن عاجزند می توان انجام داد.

قسمت های مختلف یک ماشین تراش عبارتند از :

1- میز ماشین 2-میلۀ پیچ بری 3-سینی 4-بست نگهدارندۀ سینی 5-پایۀ ماشین 6- مخزن مایع خنک کننده 7- جعبۀ دنده اصل 8- اهرم تعیین تعداد دور 9- اهرم انتقال حرکت میله کششی به میلۀ پیچ بری و بالعکس 10-سوپرت عرضی 11- گردگیر میز 12-دستگاه مرغک 13-دستگاه حامل سوپرت اصلی 14- درب محفظه 15- مفصل تنظیم چراغ 16-چراغ 17-کلید اصلی برق ماشین 18-درب قسمت مدار فرمان 19-شستی روشن کردن موتور 20- شستی خاموش کردن موتور 21- لامپ خبر

دستگاه مرغک :

دستگاه مرغک به عنوان تکیه گاه مقابل در تراشکاری قطعات بلند و به عنوان ابزار گیر در سوراخ کاری روی ماشین تراش مورد استفاده قرار می گیرد . همچنین با انحراف آن می توان مخروط های بلند با شیب کم را تراشید. دستگاه مرغک روی راهنمای بستر ماشین سوار شده و در امتداد آنها قابل حرکت می باشد.

قلم های تراش :

برای تراشیدن فلزات مختلف به طور مؤثر و دقیق با ماشین تراش از یک نوع ابزار برشی به نام رندۀ تراش یا قلم تراش استفاده می شود. لبۀ برش آن می بایستی کاملاً تیز و متناسب باشد. از طرف رندۀ تراش را می بایست با نوع فلزاتیکه باید تراشیده شوند در نظر گرفت و نیز آن را در محل مناسب قرار داده به طوریکه زاویۀ لبۀ برش آن نسبت به کار صحیح در نظر گرفته شده باشد. نوع رنده تراش معمولاً از یک قطعه فولاد تند بر به صورت فرم سنگ زده شده که لبۀ برش آن برای برداشتن براده از روی کار سنگ زده شده است و از طرفی دیگر در بعضی از موارد نوک رنده را از یک فلز سخت به صورت یک تکه ( پارچه ) ساخته و آن را در قسمت انتهای یک قطعه فولاد معمولی جوش و یا به وسیلۀ پیچ نگهداری می شود که فرم هر یک به صورت های مختلف است.

انواع رنده تراش :

چون قطعات تراشکاری به صورت های مختلفی مورد نیاز است می بایستی از رنده های تراش با فرم های متفاوت استفاده کرد. فرم لبه های برنده رنده های تراشکاری بستگی به نوع کار و امتداد حرکت پیشروی داشته و آنها را می توان به دو گروه اصلی روتراشی و داخل تراشی تقسیم نمود.

رنده های روتراشی را به انواع مختلف می توان تقسیم نمود :

1- رنده های خشن تراشی

2- رنده های پرداخت کاری

3- رنده های پیشانی تراش

4- رنده های برش و شیار

5- رنده های فرم

از رنده های داخل تراش برای براده برداری از سوراخ ها و فرم های داخلی قطعات استفاده می نماید که عبارتند از :

1-رنده های پیچ بری داخلی

2- رندۀ بغل تراشی داخلی

3- رندۀ شیار داخلی

4- رندۀ روتراشی داخلی .

برای آنکه رنده ها بتوانند در کار نفوذ کرده و به طور اقتصادی از آنها براده برداری کنند بایستی دارای سختی ، سماجت ، مقاومت در مقابل سایش و حرارت خوبی داشته باشند. موادی که بعنوان خبس قسمت سر رنده به کار می روند بر حسب مورد استفاده عبارتند از :  

  • فولاد و ابزار غیر آلیاژی ( s )
  • فولاد ابزار آلیاژی

3- فلزات سخت

4- رنده های سرامیکی

بستن رنده های تراشکاری :

رنده گیرها به اندازه ها و انواع مختلفی ساخته شده اند که بر روی سوپرت دستی سوار می شوند

1- رنده گیر چهار طرف گردان

2- رنده گیر گردان

3- رنده گیر سریع تعویض کن .

با توجه به نوع رنده گیر ماشین تراش مرغک های که معمولاً از یک رنده گیر چهار طرفه است ، رنده در روی رنده گیر قرار می گیرد و با آچار مخصوص پیچهای رنده گیر که معمولاً 3 و یا 4 عدد است سفت می شود. باید دقت کرد رنده عمود به محورهای به دیوارۀ جانبی رنده گیر چسبیده باشد. چون جنس رنده ها سخت تر از جنس پیچها است ، باید برای جلوگیری از لهیدگی سر پیچ ها یک ورقۀ نازک فلزی ( حدود 2 الی 4 میلی متر ) روی رنده قرار داده سپس پیچ ها را محکم کنیم .

وسایل بستن قطعه کار در ماشین تراش :

دستگاههای نگهدارندۀ قطعات کار به فرمهای مختلف ساخته شده اند و بدون آن امکان بستن قطعات کار مقدور نیست این دستگاهها عبارتند از : سه نظام ، چهار نظام ، صفحه نظام ، فشنگی ، درن ، صفحه مرغک ، مرغک ثابت ، مرغک متحرک ، نوک گیر یا گیرۀ قلبی ، لیتهای ثابت و متحرک .

بستن قطعه کار در سه نظام یا چهار نظام :

 1- به کمک آچار به نظام فک های آن را کمی بیشترا ز قطر قطعه کار باز می کنیم .

2- قطعه کار را با دست گرفته بین فکهای سه نظام قرار می دهیم

3- فکهای سه نظام را با آچار مخصوص جمع می کنیم و در همان حال با دست راست قطعه کار را نگاه می داریم تا پارچه های سه نظام قطعه کار را بگیرند

4- سپس با دو دست آچار سه نظام را می گردانیم تا قطعه کار کاملاً بسته شود.

ساخت یک قطعه با دستگاه تراش :

 در کارگاه ما اکثر قطعات که برای ساخت مورد نیاز است توسط ریخته گری تولید شده و به کارگاه آورده می شود . برای همین دلیل آن ها را پس از تحویل در جایی انبار کرده و با توجه به نقشۀ قطعه شروع به برش و تراش آن قطعه می نماییم . در ابتدا اگر قطعه ریخته شده دارای پلیسه هایی اضافی باشد توسط دستگاه سنگ گرفته شده و با سطح یکی و صاف شده و سپس قطعه را به دستگاه می بندیم به این ترتیب که دستگاه تراش را در حالت خلاص قرار داده و با آچار سه نظام آن را باز می کنیم و قطعه را درون آن قرار داده و می بندیم سپس قطعه را روی سه نظام تراز می کنیم و لنگی اگر داشت لنگی آن را می گیریم ( با کمی ضربات چکش ) و سپس قطعه را کاملاً سفت می بندیم و سپس با استفاده و نوع تراش قلم را انتخاب کرده و شروع به تراش می کنیم .

ساخت بوش :

برای ساخت بوش قطعه را به دستگاه می بندیم سپس قلم تراش را به لبۀ قطعه نزدیک کرده و دستگاه را روشن می کنیم با پایین بردن دنده و سپس با کمک دست ، دسته سوپرت طولی را به قطعه نزدیک کرده تا یک کمی خط بیافتد . سپس آن را روی صفر تنظیم کرده و در زیر سوپرت دستی را هم روی صفر تنظیم می کنیم . سپس با استفاده از اینکه 10cm باید روتراش شود آن را تنظیم نموده و شروع به روتراش کرده چون باید 5cm روتراشی شود 0/5mm بار می دهیم و سپس بر می گردانیم .

و این کار را ادامه می دهیم و کم کم بار می دهیم تا به اندازه دلخواه برسیم پس از تمام شدن کار را با کولیس اندازه می گیریم و اگر به اندازه مطلوب رسیدیم که چه خوب و اگر نه باز به همان اندازۀ کم به قطعه بار می دهیم سپس از آن رندۀ تراش را عوض کرده و رندۀ داخل تراش را روی قطعه کار تنظیم می کنیم ، پس از خط افتادن در لبه ها را روی صفر تنظیم می کنیم و شروع به داخل تراش می کنیم به اندازۀ داده شده . این کار را مثل قبل با دادن بار کم به صورت مداوم انجام می دهیم و با کولیس اندازه می زنیم تا به اندازۀ دلخواه برسیم سپس باید پلۀ داخل پوش را بزنیم و دوباره رنده تراش را بیرون کشیده و در جایی که طبق نقشه گذاشته شده است قرار می دهیم و باز در نیمه را صفر کرده و بار با با سوپرت دستی می دهیم و آن را کنترل می کنیم و به اندازۀ دلخواه آن را داخل تراش کرده و پس از اتمام کار آن را با کولیس اندازه می گیریم تا به اندازه دلخواه رسیده باشیم . سپس روی برش را با یک سمباده تمیز می کنیم تا یک سطح صاف و صیقلی داشته و پله های کوچک گرفته شود در این مرحله قطعه آماده می شود.

ساخت فلکه

برای ساخت فلکه ابتدا قطعه کار را به دستگاه می بندیم و پس از تراز کردن آن را محکم سفت می کنیم . سپس با استفاده از رندۀ تراش سطح آن را به اندازۀ یک میلی متر تا دو میلی متر گرفته تا سطح صاف شده و پله های اضافی آن گرفته شود سپس سوراخ داخل آن را با استفاده از رندۀ تراش مخصوص آن را گشاد کرده و بر طبق نقشه آن را به اندازۀ مطلوب می رسانیم و سپس ابتدا و انتهای آن را پخ می زنیم و سپس رندۀ تراش را عوض کرده و در زاویۀ مشخص 25 درجه قرار می دهیم تا شیارهای روی فلکه را بزنیم برای همین کار رنده را پس از انداختن خط در مماس شدن روی فلکه و رینه آن را روی صفر تنظیم نموده و اقدام به بار دادن می کنیم بر طبق نقشه باید توجه شود که تنظیم در نیمه ها و بار دادن آن به وقع و بدون خطا انجام گیرد چون در غیر اینصورت دچار مشکل شده و قطعۀ دلخواه آن گونه که می خواهیم بدست نمی آید. پس از تنظیم ورنیه آن را شروع به تراش می کنیم که طبق آن زاویه قطعه به شکل مخروط در آمده و سپس پس از بار دادن کم ایجاد شده و با زیادن کردن بار ایجاد قله می شود و تا انتها همین کار را ادامه می دهیم .

تراشیدن شفت :

برای تراشیدن شفت طبق نقشه ابتدا میله را بر روی دستگاه تراش سوار می کنیم برای بلند کردن آن با استفاده از جک یا چرثقیل استفاده می کنیم یک طرف آن

شامل 37 صفحه فایل word قابل ویرایش


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 4,000 تومان
عملیات پرداخت با همکاری بانک انجام می شود

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
kar-amuzy_704520_5686.zip31.9k

آخرین محصولات فروشگاه