فروشگاه تخصصی علمی آموزشی فایل ویکی تمامی رشته ها فایل ویکی1 دروس تخصصی موفقیت پاورپوینت ارتباط با ما دانلود

اطلاعیه فروشگاه

با توجه به تغییرات ایجاد شده در بانک ملی خرید زیر 5000 تومان توسط کارت بانک ملی امکان پذیر نیست برای خرید های زیر 5000 تومان لطفا از کارت های بانک های دیگر استفاده نمایید.

دانلود مقاله روش توليد بوش سيلندر اتومبيل

دانلود مقاله روش توليد بوش سيلندر اتومبيل

 بوش سيلندر از جمله قطعات چدني است كه نسبت به ساختار زمينه بسيار حساس است  و ويژگي هاي ساختاري قطعه تعيين كنندة عمر و دوام و سلامت موتور اتومبيل مي باشد . براي توليد اين قطعه در صنعت از دو روش استفاده مي شود . روش نخست ، ريخته گري در ماسه به روش سيليكات سديم است . بوشي كه از اين روش توليد مي شود داراي استحكام پاييني بوده و بعلت رطوبت موجود در سيستم ، عيوب انقباضي و گازي فراواني در قطعه مشاهده مي شود .

روش صنعتي و جديد براي توليد بوش سيلندر ريخته گري در قالب فلزي به روش گريز از مركز است . در اين روش مذاب به سرعت در قالبي كه در حال گردش است ، ريخته شده ، شكل مي گيرد . استفاده از روشهاي گريز از مركز براي توليد بوش چدني به جاي روش ريخته گري در ماسه داراي مزاياي زير است :

1ـ حداقل عيوب گازي و انقباضي به همراه ضريب تراكم جرمي بالا

2ـ حذف سيستم راه گاهي و تغذيه و مشكلات موجود در اين سيستمها

3ـ حذف سيستم ماهيچه گذاري و مشكلات موجود در اين سيستم

4ـ توليد بوش با حداقل ضخامت ممكن براي انجام مراحل ماشين كاري

5ـ استحكام و خواص مكانيكي بالاتر نسبت به سيستم ريخته گري در ماسه

6ـ افزايش سرعت توليد

        گرچه استفاده از روشهاي گريز از مركز در توليد بوش از مزاياي زيادي برخوردار است ،‌ولي بايد توجه داشت كه به دليل شرايط خاصي كه به لحاظ استفاده از قالب فلزي بر نحوة انجماد حاكم است ،‌ باعث مي شود تا كنترل ساختار متالورژيكي قطعه با مشكلات عديده اي روبرو باشد كه از آنجمله مي توان به موارد زير اشاره  كرد :

1ـ جدايش فازها در اثر نيروي گريز از مركز

2ـ تغيير ساختار متالورژيكي و تشكيل مناطق كاربيدي

        در فرآيندهاي متداول ريخته گري سيلندر ، دستيابي به ساختاري مناسب در قسمت سيلندر با پيستون كه سايش و حرارت بالايي ايجاد مي كند عملاً غير ممكن است . به منظور بالابردن مقاومت به سايش و ضريب هدايت حرارتي از به كار بردن قطعه اي استوانه اي شكل (بوش سيلندر) كه بطور جداگانه با ساختار مطلوب ريخته گري مي شود ،‌در آن محل استفاده مي كنند . بوش سيلندر را معمولاً از جنس چدنهاي خاكستري بدللي دارا بودن قابليت ريخته گري خوب و خواص فيزيكي و مكانيكي ويژه تهيه مي كنند . نوع و اندازة‌گرافيتها و فازهاي تشكيل دهندة زمينة‌ريز ساختار پارامترهاي اصلي تعيين كنندة‌خواص چدنهاي خاكستري هستند .

        گرافيت نوع A (گرافيت لايه اي نازك با توزيع يكنواخت) با اندازة‌متوسط از نظر مقاومت به سايش عالي هستند . در چدنهاي خاكستري با گرافيتي نوع A ،‌    ورقه هاي گرافيت شبيه مخزن روغن كاري كننده عمل مي كنند . همچنين اين نوع گرافيتها باعث هدايت حرارتي و كنترل دماي سطوح مرتبط با منبع گرما مي شوند . گرافيتهاي ورقه اي ضمن داشتن قابليت ماشين كاري خوب ، شرايط عالي در برابر سايش نيز دارند . براي افزايش مقاومت به سايش چدنهاي خاكستري مي توان از ايجاد فازهاي مختلف و مناسب در ريز ساختار بهره گرفت . بطور كلي سختي چدن خاكستري با زمينة‌ كاملاً پرليتي حدود HB 180 است . با افزودن مقداري فسفر حدود 5/0 % به چدن فاز استريت با سختي حدود HB  400 در اطراف سلولهاي يوتكتيك تشكيل مي گردد . اين فاز در برابر سايش بسيار مقاوم مي باشد .

        با توجه به مصرف گستردة‌ بوشها و كاربرد حساس آنها در سيلندر توليد آنها با مشخصات مناسب ضروري مي باشد  ليكن با توجه به طبيعت انجماد جهت دار در ريخته گري گريز از مركز ، توليد چنين محصولاتي با مشكلاتي روبرو خواهد بود . لذا هدف اصلي توليد چدن خاكستري با داشتن گرافيتهاي نوع A ضمن داشتن ريز ساختاري شامل حدود 95% پرليت و حدود 5% فسفيد آهن مي باشد . 

قالب هاي مورد استفاده در روش ريخته گري گريز از مركز افقي :

بسته به شرايط كاري ، سرعت توليد ، جنس آلياژ ريخته گري به دو دسته مصرف شدني و دائمي تقسيم بندي شده است ، كه قالب هاي مورد استفاده در ريخته گري گريز از مركز لوله هاي چدني مورد نظر فولاد دائمي است .

جنس فولادهاي قالب گريز  از مركز :

فولادهاي قالب از نوع فولادهاي گرم كار بوده كه جهت تهيه لوله هاي چدني و همچنين قالب هاي تزريقي پلاستيك در صنعت مورد توجه مي باشند . در حين كار سطح داخلي آنها تحت درجه حرارت هاي بالا و بارهاي مكانيكي نسبتاً بالا قرار دارد . فولادهاي قالب درحين كار تحت تاثير عواملي قرار مي گيرند كه بر طول عمر آنها تاثير دارد . اين عوامل عبارتند از :

1-سيكل تغييرات دما با دامنه  تا  در سطح داخلي قالب ( زمان يك دوره تغييرات دما تقريباً 210 ثانيه است .)

2-نيروي گريز از مركز بالا در اثر چرخش قالب با سرعت حدود  حاصل مي شود .

3-تنشهاي بالا در نزديكي سطح داخلي (حدود  فشار  كششي )

4-خوردگي حاصل از گازها و هوا كه از انجام واكنشها حاصل مي شود .

5-تركهاي خراش كه در هنگام بيرون كشيدن لوله ها از قالب در جهت محور قالب ايجاد مي شوند.

شامل 17 صفحه فایل word قابل ویرایش


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 2,300 تومان
عملیات پرداخت با همکاری بانک انجام می شود

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
maghaleh_702012_7691.zip17.6k

دانلود تحقیق روش و نحوه توليد قطعات لاستيكي (شركت پلمير كاران)

دانلود تحقیق روش و نحوه توليد قطعات لاستيكي (شركت پلمير كاران) همانطور كه مي دانيم قطعات لاستيكي نيز به نوبة خود در صنعت كاربرد وسيعي دارند از آنجايي كه در دنياي صنعت كمتر دستگاه تا مكانيزي وجود دارد كه در آن قطعات لاستيكي كاربرد نداشته باشد. بيشترين كاربرد قطعات لاستيكي را مي توان در صنعت خودروسازي، لوازم خانگي و تجهيزات پزشكي مشاهده كرد. نمونه هايي را در صنعت خودروسازي، مي توان به اين ترتيب نام برد: 1-انواع ضرب گير، 2-انواع شلنگ ها و ديافراگم، ون و لوله ه ...

توضیحات بیشتر - دانلود 2,500 تومان

دانلود تحقیق کاربرد روباتيك در تكنولوژي وصنعت

دانلود تحقیق کاربرد روباتيك در تكنولوژي وصنعت كارهاي دستي براي اكثر مردم مي تواند رضايت بخش و براي بعضي هم لذّت بخش باشد ، ولي اين رضايت و لذّت زماني به پايان مي رسد كه اجراي كار به صورت عملي تكراري و يك محيط يكنواخت و دائمي به شيوة تكليفي ساده و بدون هيچ گونه رقابت درآيد . وظيفه هايي كه چنين ويژگيهايي دارد ، مي تواند استفاده از دستگاههاي مجهز به وسايل خودكار يا اتوماسيون را مد نظر قرار دهد . همچنين نياز به توليد انبوه ، مرغوبيت كالا و كيفي ...

توضیحات بیشتر - دانلود 3,700 تومان

دانلود مقاله اصول کار با دستگاه های ماشین ابزار

دانلود مقاله اصول کار با دستگاه های ماشین ابزار 1_حمل و نقل و تراز کردن دستگاههای ماشین ابزار: در ماشین های ابزار مکان های مخصوصی برای حمل و نقل آنها توسط کارخانه سازنده در نظر گرفته شده است. مثلا در ماشین تراش یک سوراخ روی یکی از پایه ها و یک سوراخ دیگر روی پایه دیگر وجود دارد که هنگام حمل و نقل آن از این دو سوراخ استفاده می کنند به این  صورت که از هر سوراخ یک میله تو پر (با قطری کمی کوچکتر از قطر سوراخ) رد می کنند و سپس دو سر هر میله را ...

توضیحات بیشتر - دانلود 2,300 تومان

آخرین محصولات فروشگاه