فروشگاه تخصصی علمی آموزشی فایل ویکی تمامی رشته ها فایل ویکی1 دروس تخصصی موفقیت پاورپوینت ارتباط با ما دانلود

اطلاعیه فروشگاه

با توجه به تغییرات ایجاد شده در بانک ملی خرید زیر 5000 تومان توسط کارت بانک ملی امکان پذیر نیست برای خرید های زیر 5000 تومان لطفا از کارت های بانک های دیگر استفاده نمایید.

دانلود مقاله اصول کار با دستگاه های ماشین ابزار

دانلود مقاله اصول کار با دستگاه های ماشین ابزار

1_حمل و نقل و تراز کردن دستگاههای ماشین ابزار:

در ماشین های ابزار مکان های مخصوصی برای حمل و نقل آنها توسط کارخانه سازنده در نظر گرفته شده است. مثلا در ماشین تراش یک سوراخ روی یکی از پایه ها و یک سوراخ دیگر روی پایه دیگر وجود دارد که هنگام حمل و نقل آن از این دو سوراخ استفاده می کنند به این  صورت که از هر سوراخ یک میله تو پر (با قطری کمی کوچکتر از قطر سوراخ) رد می کنند و سپس دو سر هر میله را به دو سر طناب (یا زنجیر )وصل می کنند و بعد انتهای طناب ها را به چنگک جرثقیل وصل می کنند و به این صورت دستگاه را از زمین بلند کرده و از محلی به محل دیگر انتقال می دهند .

(توجه: مکان سوراخ ها در هر پایه توسط کارخانه سازنده به گونه ای طراحی شده است که هنگام بلند کردن، دستگاه در تعادل می باشد.)

در خود کارخانه سازنده نیز دستگاهها به همین صورت جابجا می شوند . البته کارخانه سازنده این دستگاهها را بر روی پایه های چوبی قرار داده و محکم می کند، سپس اطراف آن را با ورقه های چوبی می بندد و به اصطلاح دستگاه را داخل جعبه قرار می دهد تا دستگاهها موقع حمل و نقل آسیب نبینند. بعد از انتقال دستگاهها از کارخانه به محل مورد نظر  آنها را از داخل جعبه بیرون می آوریم و هر کدام را به محل مخصوص خود انتقال می دهیم. ‍‌

محلی که قرار است دستگاه در آنجا قرار گیرد باید از قبل آماده شده باشد، مثلا باید ارتفاع سقف آن به اندازهای باشد که جرثقیل بتواند دستگاه را به آنجا انتقال دهد و همینطور زمین آنجا (فقط قسمت زیر دستگاه)توسط یک فرد متخصص بتن ریزی شود و میله های نگهدارنده در آن قرار داده شود.بعد از انتقال دستگاه به این محل  ، دستگاه را بر روی پایه بتنی قرار داده و با استفاده از میله های نگهدارنده که در بتن قرار داده بودیم دستگاه را به پایه بتنی پیچ می کنیم تا دستگاه هیچ گونه لرزش و جابجایی هنگام کار نداشته باشد.

بعد از انجام دادن همه این کارها باید دستگاه را در سه جهت تراز کنیم تا دستگاه هیچ گونه شیبی نداشته باشد زیرا این شیب باعث کاهش دقت دستگاه می شود .

برای تراز کردن دستگاه تراز را بر روی قسمتی از دستگاه که صافی سطح خوبی دارد قرار می دهیم و پیچ هایی که روی پایه دستگاه به همین منظور قرار دارد را آنقدر باز و بست می کنیم تا دستگاه در سه جهت تراز شود.

2_راه اندازی اولیه دستگاهها:

اکثر دستگاههای ماشین ابزار دارای سه فاز می باشند. دو فاز نیروی الکتریکی دستگاه را تامین می کنند ولی فاز سوم ، اگر نیروی الکتریکی در بدنه دستگاه جمع شود آن را تخلیه کرده به زمین انتقال می دهد. هنگام راه اندازی دستگاه باید این سه فاز را از دستگاه بگیریم. دو فاز که نیروی الکتریکی را تامین می کنند مشخص است ولی برای فاز نول باید یک سیم به بدنه دستگاه متصل کنیم که معمولا این کار توسط شرکت سازنده انجام شده است و یک سیم به بدنه پیچ شده است. بعد از گرفتن این سه فاز آنها را به سه شاخ متصل می کنیم ، حال سه شاخ را به پریس زده دستگاه را روشن می کنیم تا از کارکرد صحیح آن مطمئن شویم.

در کارگاه ها و کارخانه ها برای ایجاد فاز نول یا همان  سیم اتصال به زمین (سیم Earth  ) معمولا زمین را تا جایی که به رطوبت برسد حفر می کنند ، سپس یک ورقه مسی را که یک سیم(کابل) به آن متصل شده است را در تح چاله قرار داده روی آن را می پوشانند و به این ترتیب فاز نول یا سیم اتصال به زمین را ایجاد کرده از آن در سیم کشی کارگاه یا کارخانه استفاده می کنند.

توجه: در مناطق خشک کا خاک رطوبت کافی ندارد معمولا یک شلنگ آب نیز کنار صفحه مسی قرار می دهند و هر چند وقت آب را باز کرده تا اطراف صفحه مسی مرطوب شود.

همیشه سعی کنید سیم های دستگاه را از محلی عبور دهید که رفت و آمد کم است تا آسیب نبینند و اگر مجبور هستید از این محل ها سیم ها را عبور دهید سیم ها را در داخل قاب قرار دهید تا آسیب نبینند.

3_تعویض آب صابون و سرویس پمپ آن:

آب صابون ماشین های ابزار را بعد از این که غیر قابل استفاده شد باید عوض کرد. برای این کار ابتدا آب صابون قبلی را به طور کامل از مخزن خارج کرده و سپس آب صابون تازه را داخل مخزن می ریزیم. معمولا آب صابون به صورت غلیظ توسط کارخانه سازنده ارائه می شود که ما باید با اضافه کردن آب آن را رقیق کنیم.

در اکثر دستگاه های ماشین ابزار بعد از مدتی کار پمپ آب صابون از کار می افتد و یا به درستی کار نمی کند که اکثرا به خاطر جرم گرفتگی و آلودگی پمپ می باشد . برای رفع این مشکل باید پمپ را باز کرده و کاملا آن را تمیز کنیم . اگر باز هم عیب آن برطرف نشد باید آن را به متخصص همین کار نشان دهیم.

4_تعویض تسمه ها در ماشین تراش:

در ماشین تراش چهار تسمه وجود دارد . سه تسمه که از موتور اصلی به صورت موازی با هم به محور ماشین متصل می باشند و تسمه دیگر که در ماشین های تراش جدید وجود دارد و در قسمت زیرین ساپورت و بین موتور کوچکی که هدایت کننده ابزار گیر است و میله هدایت کننده ابزار گیر قرار دارد.

اگر این تسمه ها دچار ایراد شوند باید تعویض گردند.

برای تعویض سه تسمه موتور اصلی ابتدا باید دو قاب اطراف موتور و روبروی تسمه ها باز شود سپس پیچ های موتور را باز کرده و یک میله مناسب زیر موتور اهرم می کنیم تا فاصله بین پولی ها کم شود و بتوان تسمه ها را به راحتی بیرون آورد و تسمه های جدید را به جای تسمه های خراب جایگزین کرد. بعد از تعویض تسمه های خراب موتور را به آرامی پایین آورده رها می کنیم تا تسمه ها محکم و درست در پولی ها قرار گیرن سپس پیچ های موتور را محکم کرده و دستگاه را روشن می کنیم. برای مدتی

فهرست مطالب:

1_حمل و نقل و تراز کردن دستگاههای ماشین ابزار

2_ راه اندازی اولیه دستگاهها

3_تعویض آب صابون و سرویس پمپ آن

4_تعویض تسمه ها در ماشین تراش

5_جابجایی تسمه ماشین مته برای تغییر دور

6_تعویض جای چرخ دنده ها در ماشین تراش برای تغییر دور

7_تعویض روغن و تعویض فیلتر روغن ماشین تراش

8_روغن کاری دستگاه ها

9_تعویض سه نظام و نصب چهار نظام

10_سرویس کاری سه نظام و چهار نظام

11_گریس کاری ابزار گیر و سرویس آن

شامل 16 صفحه فایل word قابل ویرایش


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 2,300 تومان
عملیات پرداخت با همکاری بانک انجام می شود

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
maghaleh_701990_8425.zip10.4k

آخرین محصولات فروشگاه