فروشگاه تخصصی علمی آموزشی فایل ویکی تمامی رشته ها فایل ویکی1 دروس تخصصی موفقیت پاورپوینت ارتباط با ما دانلود

اطلاعیه فروشگاه

با توجه به تغییرات ایجاد شده در بانک ملی خرید زیر 5000 تومان توسط کارت بانک ملی امکان پذیر نیست برای خرید های زیر 5000 تومان لطفا از کارت های بانک های دیگر استفاده نمایید.

دانلود مقاله تاريخچه علم سلول شناسي (بيولوژي سلولي)

دانلود مقاله تاريخچه علم سلول شناسي (بيولوژي سلولي)

سلول شناسي يا به اصطلاح امروزي بيولوژي سلولي يكي از جوانترين شعب علوم زيستي است. در اواخر قرن نوزدهم به علت پيشرفتهاي شايان توجهي كه در اين رشته به عمل آمد آن را به عنوان يك شعبه جداگانه از علم بيولوژي در نظر گرفتند. بدون شك مطالعات اوليه درباره سلول با استفاده از ميكروسكپ نوري صورت گرفته و سپس ميكروسكوپ با فاز متضاد و سرانجام ميكروسكپ الكتروني ساختمان هاي دروني سلول را به طور نسبتاً دقيق روشن ساخته اند. لغت سلول كه از كلمه لاتيني Cella به معني فضاي ميان تهي گرفته شده براي اولين بار در سال 1665 توسط رابرت هوك Robert Hooke به حفرات كوچكي كه ضمن مطالعه ساختمان چوب پنبه كه توسط عدسي هاي بزرگ كننده ديده مي شد اطلاق گرديد. اين قبيل مطالعات بعدها به توسط دانشمنداني چون گرو Crew  و مالپيگي Malpighi ادامه پيدا كرد ولي نامبردگان تنها موفق به مشاهده حفرات ديواره سلولزي گرديدند.

در سال 1674 ليون هوگ Leewenhoek به عكس دانشمندان قبل سلول هائي را كه به طور آزاد و جدا از يكديگر قرار گرفته بودند كشف و مورد بررسي قرار داد، وي بخصوص به وجود هسته در بعضي از گلبوهاي قرمز جوان پي برد و از آن به بعد تابيش از يك قرن اين مختصر، تنها اطلاعاتي بود كه درباره سلول دانسته شده است.

تئوري سلولي:

مبدا بيولوژي سلولي را مربوط به برقراري تئوري سلولي مي دانند و اين موضوع عبارت از اين است كه كليه موجودات زنده اعم از حيوانات و گياهان از سلول و يا محصولات سلولي تشكيل يافته اند.

اين نظريه در نتيجه تحقيقات متعددي كه از ابتداي قرن نوزدهم به توسط دانشمنداني چون ميربل 1802، اوكن 1805، لامارك 1809،  دوتروشه 1824، و تورپن 1826 صورت گرفت بيان گرديد. در تعقيب كارهاي محققين فوق گياه شناس معروف شلايدن در سال 1838 و جانور شناس معروف شوان در اسل 1839 اين نظريه را به طور دقيقي توجيه نمودند. در هر حال طبق اين نظريه هر سلول از تقسيم سلول ديگري به وجود مي آيد. بعدا كه علم بيوشيمي پيشرفتهاي چشمگيري نمود ثابت شد كه تشابهات اساسي و مهمي در تركيبات شيميائي و فعاليت هاي متابوليكي تمام سلولها وجود دارد، همچنين مشخص شد كه عممل يك عضو مربوط به نتيجه فعاليتها و واكنش هاي اين واحدهاي سلولي است كه آن عضو را تشكيل داده اند.

پس از آنكه معلوم شد از اجتماع دو سلول جنسي يعني اسپرماتوزوئيد و اوول سلول تخم به وجود مي ’آد و همين سلول است كه منشاء پيدايش يك فرد كامل مي گردد، تئوري سلولي در علم جنين شناسي نيز مورد استفاده كامل قرار گرفت.

در سال 1831 بران مطالعاتي روي هسته سلول انجام داد و ياد آور شد كه هسته تركيب اساسي و ثابت سلول را تشكيل مي دهد. در سال 1832 واگنر هستك را كشف نمود و دانشمندان ديگري چون دوژاردن، شولتز، پوركنژ و مول مطالعات خود را بر روي پروتوپلاسم تمركز دادند و اولين فرضيه سلول بر اين اصل پايه گذاري شد كه سلول از توده اي به نام پروتوپلاسم تشكيل يافته كه بتوسط غشاء سلولي محدود مي شود. قسمتي از پروتوپلاسم كه هسته سلول را احاطه مي كند سيتوپلاسم و بقيه كه شامل خود هسته مي شود اصطلاحاً كاريوپلاسم ناميده شد.

در سال 1835 دوژان سيتوپلاسم موجود زنده را چنين تعريف نمود سيتوپلاسم ماده كاملاً يكنواختي است كه خاصيت ارتجاعي و انقباضي داشته، نور را كمي بيشتر از آب و خيلي كمتر از روغن منكسر مي نمايد. بعدها باشناسائي بيشتر سيتوپلاسم اين تعريف تغيير پيدا كرد و امروزه خواص شيميائي و فيزيكي بخصوص را براي سيتوپلاسم در نظر مي گيرند. در حقيقت سيتوپلاسم از دو قسمت ماده زمينه يا هيالوپلام و عناصر مختلفي كه در اين ماده قرار گرفته تشكيل شده است. اين عناصر ممكنست از سازمان هاي دورني سلول كه اصطلاحاً ارگانل ها ناميده مي شوند و يا از متابوليسم سلولي به وجود آمده باشند كه به آنها انكلوزيونها خطاب مي كنند پس از بيان اين نظريه هاي اساسي پيشرفت در علم سلول شناسي به طور سريعي صورت گرفت و مثلاً متوجه شدند كه در هنگام تقسم سلولي تغييرات مهمي رد هسته سلول پديد مي آيد و سپس پديده تقسيم مستقيم يا اميتوز توسط روماك و تقسيم غير مستقيم يا ميتوز به وسيله فلمينگ ابتدا در حيوانات و سپس توسط استراسبورگر در گياهان كشف گرديد.

همچنين ولدير در سال 1890 متوجه شد كه يكي از اتفاقات مهم در هنگام تقسيم غير مستقيم تبديل شدن هسته سلول به رشته هاي رنگ پذير و قابل رؤيني است كه آنها را كروموزم ناميد . از كشفيات مهم اين دوره اطلاع بر چگونگي تشكيل تخم كه از الحاق دو پيش هسته اوول و اسپرماتوزوئيد حاصل مي گردد بوده است اين مسئله در سال 1875 توسط هرت ويگ روشن شد. در همين زمان بووري و فان بندن بوجود مركز سلولي يا سانتروزوم در سيتوپلاسم سلول پي بردند و پس از آن به ترتيب آلتمن وبندا در 1897 ميتوكندريها و گلژي در 1898 دستگاه گلژي را كشف نمود . در همين موقع بود كه هرت ويگ كتابي تحت عنوان سلول و بافت انتشار داده و علم سلول شناسي را بعنوان شاخه اي از علم زيست شناسي بطورجداگانه مورد مطالعه و بررسي قرار داد .

در سالهاي اخير با پيشرفتهاي قابل توجهي كه نصيب بشر گرديده است و از جمله با ساخته شدن ميكروسكپ

الكترونيك تحول بزرگي در علم سلول شناسي بوجود آمده است و كم و بيش اعمال سلولها و جزئيات تشكيل دهنده آنهاكه سالها در پرده ابهام باقي مانده بود روشن گرديده است . همچنين اين مطالعات رابطه نزديكي بين اين شعبه از علم بيولوژي را با شعب ديگر اين علم بخصوص با ژنتيك، فيزيولوژي و بيوشيمي آشكار ساخته است . بايد متذكر شد كه ژنتيك از همان ابتداي پيدايش رابطه نزديك خود را با علم سلول ـ شناسي (سيتولوژي) نشان داده است و امروزه از مجموعهءاين دو علم رشته جديد بنام «سيتوژنتيك» بوجود

شامل 9 صفحه فایل word قابل ویرایش


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 1,500 تومان
عملیات پرداخت با همکاری بانک انجام می شود

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
Cell-biology_692238_1114.zip27.2k

آخرین محصولات فروشگاه