فروشگاه تخصصی علمی آموزشی فایل ویکی تمامی رشته ها فایل ویکی1 دروس تخصصی موفقیت پاورپوینت ارتباط با ما دانلود

اطلاعیه فروشگاه

با توجه به تغییرات ایجاد شده در بانک ملی خرید زیر 5000 تومان توسط کارت بانک ملی امکان پذیر نیست برای خرید های زیر 5000 تومان لطفا از کارت های بانک های دیگر استفاده نمایید.

دانلود پاورپوینت معماری سبک آذری

دانلود پاورپوینت معماری سبک آذری

سبک آذری:
آذری سبکی در معماری اسلامی ایران منسوب به آذرباییجان,مشهور به سبک مغول یا ایرانی _مغول و مقارن با دوره ی حکومت ایلخانان بر ایران است.

نظریه بیرنیا در مورد سبک آذری:
سبک آذری در بی دگرگونی هایی که بر اثر اوضاع سیاسی,اجتمایی,...که در سبک رازی بدید آمد,از مراغه آغاز شد و با سبک مغولی راه تیریز و سلطانیه را بیموده و به سراسر ایران و خارج ایران نفوذ کرد و روز به روز آراسته تر شد.
وجه تسمیه:
این سبک با آمیزش و ترکیب و تلفیق معماری جنوب و سنت ها و روش هایی که از روزگاران کهن,بومی آذربایجان شده بود بدید آمد و به حق نام آذری گرفت.
سبک آذری به دو شیوه قابل تفکیک می‌باشد:
الف: شیوه ی اول سبک آذری مربوط به دوره‌ی ایلخانی به مرکزیت تبریز
ب: شیوه ی دوم سبک آذری مربوط به دوره‌ی تیموری به مرکزیت سمرقند

ویژگی‌های شیوه الف:


1. ساخت بناهای سترگ و عظیم


  1. توجه به تناسبات عمودی بنا

  2. ساخت ایوان با پلان مستطیل شکل

  3. تنوع در ایوان سازی
  4. استفاده از تزئیناتی چون گچ‌بری، کاشی زرین فام کاشی نقش بر جسته.

 ویژگی‌های شیوه ب:

  1. ساخت ساقه (گلوگاه بین فضای گنبد و گنبد خانه)
  2. ایجاد سطوح نا صاف در تمامی بناها
  3. استفاده از تزیینات کاشی معرق و موزاییک کاری

آنالیز سازه ای:

 از تغييرات اصول سازه در اين شيوه پيدايش گنبدهاي مخروطي و هرمي شكل گنبدهاي دوپوشته ( دو پوسته ) و ايوانهاي بلند با قوس هاي تيز است . در نماسازي نيز تحولات شگرفي در گره سازي و معرق به وجود آمده است .
 در شيوه هاي خراساني ، رازي و آذري و به خصوص شيوه اصفهاني انواع قوس ها و پوشش ها به وجود آمد و كاربرد آنها رواج يافت . تاق ها وسيع بنا گرديد و گنبدهاي در ابعاد مختلف به صورت تك پوش يا درپوش ساخته شد .
شيوه پارتي :
با پيدايش حكومت هخامنشي در ايران و اوجگيري تمدن و عمران و آباداني ايران زمين طرح هايي كه به اجرا در آمد اصولي متفاوت از بناهاي قبل از دوران هخامنشي است شيوه اصفهاني : اين شيوه ازدوران تيموريان آغاز مي شود و دردوره صفويه به نهايت اوج خود مي رسد و تا دوران معاصر اوليه مي يابد
گنبد هرمی شکل:
گنبد مخروطی:
این نوع بوششها را گنبد های کله قندی کند نیز می گویند مقطع این نوع گنبد قطری برابر بشت تا بشت بایه و ستون های زیرین دارد و در هیچ جا قطر ان از قطر دهانه بیشتر نمی شود.
تزئینات معماری سبک آذری:
معماری این دوره شاهد تحولاتی ویژه در تزئینات است؛گچبری,کاشی کاری,آجر کاری با مهارت خاص در تزئینات بناها بکار رفته است.گچبری این دوره و دوره های متقدم و متاخر برتری داشته است.
محراب مسجد جامع اصفهان:
مسجد جامع اشتر جان:
مسجد جامع ارومیه:
گنبد سلطانیه:
سیر تکاملی کاشیکاری در ایران:

کاشی کاری یکی از روشهای دلبذیر تزیین معماری در تمام سرزمین های اسلامی است.تحول وتوسعه کاشی ها از عناصر خارجی کوچک رنگی در نما های آجری آغاز وبه بوشش کامل بنا در آثار تاریخی قرون 8 و 9 هجری انجامید.

در سرزمین های غرب جهان اسلام که بنا ها اساسا سنگی بود,کاشی های درخشان رنگارنگ بر روی دیواره های سنگی خاکستری ساختمان های قرن 10 و11 ترکیه,تاثیری کاملا متفاوت اما همگون و بر احساس ایجاد می کرد.جز مهم کاشی لعاب است.

در قرن ششم هجری کاشی هایی با لعاب های فیروزهای و لاجوردی با محبوبیت روز افسون روبرو گردید و به صورت گسترده در کنار آجر های بدون لعاب بکار گرفته شده اند.
تا اوایل قرن 7 هجری ماده قابل اشتفاده برای کاشی گل بوداما در قرن 6 جری یک ماده دست ساز که بعنوان خمیر چینی مشهور است معمول گردید و در مصر و سوریه و ایران مورد استفاده قرار گرفت.

کاشیکاری:

1_کاشی یکرنگ:
مسجد جامع قزوین
2_کاشی معرق:
مسجد کبود تبریز
3_کاشی طلایی:
حرم امام رضا
شامل 87 اسلاید powerpoint

اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 4,300 تومان
عملیات پرداخت با همکاری بانک انجام می شود

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
powerpoint_659830_4760.zip24 MB

آخرین محصولات فروشگاه