فروشگاه تخصصی علمی آموزشی فایل ویکی تمامی رشته ها فایل ویکی1 دروس تخصصی موفقیت پاورپوینت ارتباط با ما دانلود

اطلاعیه فروشگاه

با توجه به تغییرات ایجاد شده در بانک ملی خرید زیر 5000 تومان توسط کارت بانک ملی امکان پذیر نیست برای خرید های زیر 5000 تومان لطفا از کارت های بانک های دیگر استفاده نمایید.

دانلود مقاله فاصله گذاری پایه های لوله

دانلود مقاله فاصله گذاری پایه های لوله

هنگامیکه پایه های یک خط لوله افقی در نقاط میانی نصب می شود، تنش انتهایی لوله بین این دو پایه رخ  داده و مقدار انحنا و خمیدگی به وزن لوله، سیال، عایق کاری و دریچه ها و اتصالات احتمالی در خط لوله بستگی دارد. اگر خط لوله بدون هیچ تنظیم (Pitch) رو به پایین نصب شود، گودالها و فرورفتگیهایی در هر دهانه بوجود آمده که در صورتیکه خط لوله حامل بخار باشد. امکان تراکم کاری و میعان در آن وجود دارد. جهت رفع این فرو رفتگیها خط لوله باید رو به پایین نصب شود طوریکه خروجی هر دهانه پایین تر از حداکثر انحنا باشد.

کرین (Crane) جهت تعیین انحراف خط لوله های استاندارد افقی پر از آب، اندازه لوله ها شامل  تا "4 بوده، آزمایشها و بررسیهای متعددی را انجام داده که نتایج آنها نشان می دهد که در لوله های بزرگتر از "2 و با با پایه هایی با ابعاد و اندازه های کانونی بزرگتر از 10 فوت، انحراف برآیند کمتر از انحراف تعیین شده با استفاده از فرمول در یک لوله یکنواخت بارگیری شده و مسدود در هر دو انتها می باشد. در لوله هایی به اندازه "2 و کوچکتر انحراف آزمایش شده بیش از انحراف تعیین شده از طریق فرمولی برای لوله هایی با هر  دو انتهای مسدود بود و در دهانه های کوتاهتر، انحراف با استفاده از فرمولی برای خط لوله های دارای انتهای غیر مسدود تعیین شد.

صفحه 395، انحراف خط لوله های استاندارد افقی پر شده با آب را با دهانه های مختلف و بر مبنای نتایج بدست آمده از آزمایشاتی برای اندازه های" 2 و کوچکتر از و طریق فرمولی برای انتهای های مسدود در لوله هایی با اندازه های بزرگتر ارائه
می دهد. مقادیر انحراف ارائه شده در جدول در برابر مقادیر بدست آمده از آزمایش و محاسبه، جهت خنثی کردن هر یک از متغییرها از جمله وزن ایزولاسیون (عایق کاری) و غیره می باشد.

فرمول زیر فاصله عمودی را که دهانه می بایست تنظیم شود، نشان می دهد طوریکه خروجی پایین تر از حداکثر انحنای لوله می باشد.

h = اختلاف در ارتفاع هر دو انتهای دهانه، با واحد اینچ

s = طول یک دهانه ، با واحد فوت (پا)

y = انحراف یک دهانه، با واحد اینچ.

با حذف عبارت بی اهمیت –y2 از مخرج، فرمول به صورت زیر کاهش می یابد:

h = 4y

تنظیم دهانه لوله، تحت عنوان، متوسط گرادیان، نسبت بین افت در ارتفاع و طول دهانه می باشد. این به صورت اینچهای بسیار زیاد در تعداد یعنی فوت بیان می شود.

 = میانگین گرادیان

خطوط نقطه چین نشان داده شده در صفحه مقابل با استفاده از فرمول فوق ترسیم شده و میانگین گرادیانهای I در 10" ، I در 15"، I در 20"، I در 30" و I در 40" را نشان می دهد.

مثال: حداکثر فاصله بین پایه ها در خطوط لوله استاندارد 4" با فرض اینکه تنظیم یا میانگین گرادیان. I در 30" فوت بوده، چقدر است؟

با استفاده از جدول صفحه مقابل، نقطه ای را که در آن، خط نقطه چین مورب درگردایان متوسط I در 30" فوت خط پیوسته مورب در لوله  4" را  قطع کرده، پیدا کنید؟ از این نقطه به طرف پایین و به خطوط لوله انتهایی جایی که حداکثر دهانه تقریباً 22" فوت در نظر گرفته شده، پیش بردید.

کد مربوط به لوله کشی فشار:

کد لوله کشی فشار، ASAB3I.I ، عبارتهای زیر را به نصبهایی در دامنه کد مرتبط می سازد:

605 (g) . پایه ها می بایست طوری فاصله گذاری شوند که از انحنا اضافی، خمش و تنشهای برشی در لوله کشی جلوگیری کنند و این کار با  بررسی دقیق و توجه مخصوص به بخشهایی از لوله کشی که اتصلات سر لوله، دریچه ها و غیره،  بارهای متمرکز اعمال کرده، صورت می گیرد. در صو ت انجام نشدن محاسبات، حداکثر فاصله گذاری اسکلتها یا پایه ها در لوله کشی کربنی نصب شده در 750 فوت و پایین تر توصیه می شود. در صورت وجود فاصله بیشتر بین پایه ها، بارهای متمرکز، دماهای بالاتر با عوامل  ارتعاش، تأثیرات خمش و تنشهای برشی میبایست به طور دقیق و کامل مورد توجه و بررسی قرار گیرد.

623(b). طرح و فاصله گذاری پایه ها جهت اطمینان از مقدار تنشهای طولی ناشی از وزن، فشار و دیگر بارگیریهای خارجی مداوم که بیشتر از تنش مجاز(ارزش S) در شرایط آب و هوایی گرم نبوده، بررسی خواهد شد.

نکات: در صورتیکه بین پایه های همچون اتصالات سر لوله،  دریچه ها غیره بارهای متمرکز وجود داشته باشد، ارزشها و مقادیر ارائه شده در جدول بکار نمی رود.

زمانیکه لوله پر از آب بوده و تنظیم خط (لوله) به گونه ای است که انحنا 0.1" اینچ بین پایه ها مجاز  می باشد، فاصله گذاری بر مبنای خمش ترکیبی و تنش برشی صورت می گیرد.

جفت شدگی معمولی بین دنده پیچهای نر و ماده جهت ایجاد اتصالات محکم.

جفت شدگی معمولی:

مقدار جفت شدگی معمولی (در هم گیر کردن، جا افتادن) جهت ایجاد انواع اتصالات محکم مواد پیچ شده در جدول مقابل ارائه شده است، این ابعاد و اندازه ها از آزمایشهای انجام شده تحت شرایط کاری عملی بدست آمده است.

جفت شدگی معمولی تعیین شده برای خط لوله استاندارد آمریکا و اتصالات دندانه ای خط لوله API بر مبنای قسمتهایی بوده که به استاندارد آمریکا در خصوص دنده پیچهای لوله یا استاندارد API برای دنده پیچهای خط لوله مرتبط می باشد.

جهت بدست آوردن جفت شدگی دنده پیچهای فهرست شده در جدول، تغییر گشتاور پیچشی و نیروی اعمال شده بر اساس اندازه، فلز و وزن ماده بکار رفته ضروری
می باشد. به عنوان مثال، ایجاد یک اتصال پیچ شده با استفاده از دریچه برنزی سبک به نیرویی بسیار کمتر از آنچه که برای ساخت دریچه فولادی فشار بالا بکار رفته نیاز دارد.

کامپیوتر دستی وزن لوله، محتویات و سرعت را محاسبه می کند.

مهندسین خط لوله، حسابداران و اپراتورهای سیستم شدیداً مشغول بررسی داده های مربوط به خط لوله می باشند، برخی از این داده ها عبارتند از:

وزن آن چقدر است(Tons/mi ، Ib/ft) ؟ واحد های متریک معادل چیستند؟ گنجایش آن چقدر خواهد بود(Cum/km، gal/100 ft، bb1/mi)؟

میزا ن سرعتها در نسبتهای تغذیه مختلف چقدر می باشد؟ (ft/sec، mi/hl، m/hr).

برنامه ریز، نوشته شده برای کامپیوتر دستی CV ، Hewlettpackard HP41 داده های موثر بی شماری را برای لوله فولادی با هر قطر خارجی و ضخامت دیواره گسترش می دهد. واحد های متریک یا انگلیسی را می توان وارد نمود.

وجود دستگاه چاپگر الزامی می باشد.

شامل 28 صفحه فایل word قابل ویرایش


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 1,800 تومان
عملیات پرداخت با همکاری بانک انجام می شود

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
maghaleh_633434_6077.zip1.8 MB

آخرین محصولات فروشگاه