فایل ویکی تمامی رشته ها فایل ویکی دروس تخصصی موفقیت پاورپوینت ارتباط با ما دانلود

اطلاعیه فروشگاه

با توجه به تغییرات ایجاد شده در بانک ملی خرید زیر 5000 تومان توسط کارت بانک ملی امکان پذیر نیست برای خرید های زیر 5000 تومان لطفا از کارت های بانک های دیگر استفاده نمایید.

دانلود تحقیق بهره برداری سکو های دریایی

دانلود تحقیق بهره برداری سکو های دریایی

كشور جمهوري اسلامي ايران با حدود 19800 ميليارد متر مكعب ذخاير گازي ، يكي از غني ترين كشورهاي جهان از نظر ذخاير گاز طبيعي مي باشد . اين مقدار گاز كه تقريباً معادل 14.6 درصد كل ذخاير شناخته شده گاز طبيعي در جهان است . ايران را در رتبه دوم جهاني و رتبه اول در بين كشورهاي عضو اوپك قرار مي دهد . با توجه به نياز و روند افزايش مصرف انرژي در كشور و با در نظر گرفتن اين نكته كه حدود 90 تا 95 درصد انرژي مصرفي از تركيبات هيدروكربن ، اعم از فرآورده هاي نفتي و گاز طبيعي تامي مي شود ، نقش گاز در تامين مي شود ، نقش گاز در تامين انرژي مورد نياز بخشهاي خانگي ، تجاري و صنعتي كشور مشخص  مي شود . ارزاني قيمت ، دسترسي آسان ، نداشتن مشكلات حمل و نقل ، احتراق كامل ، عدم وجود خاكستر ، كاهش آلودگي محيط زيست از امتيازات و علل استفاده از گاز طبيعي به عنوان سوخت حرارتي تنها قسمتي از موارد متنوع كارايي اين ماده گرانقدر به شمار مي رود . اهميت اصلي و واقعي گاز طبيعي با توجه به ارزش افزوده فراوان و قابليت تبديل آن به هزاران نوع كالاي با ارزش اقتصادي در بخش صنعت و پتروشيمي ظاهر مي شود . نياز روزافزون به گاز براي تامين انرژي و سوخت و همينطور ارز حاصل از فروش و صادرات براي سرمايه گذاري و راه اندازي صنايع مادر و زير بنايي در كشور ، انديشه تمركز بخشيدن فعاليت هاي مرتبط به صنايع گاز را تقويت كرد و در اين رابطه طبق اساسنامه قانوني ، شركت ملي گاز ايران در سال 1344 براي تحقق اهداف زير تاسيس شد :

  • تهيه ، به عمل آوردن و قابل عرضه كردن انواع گاز منجمله گاز طبيعي فشرده و گاز مايع و انجام اقدامات و ايجاد تاسيسات و وسايل لازم براي نيل به اين مقصود .
  • مطالعه ، تهيه ، تنظيم و اجراي طرحهاي احداث پالايشگاهها ، خطوط لوله ، مخازن ذخيره سازي ، شبكه هاي توزيع ، وسايل حمل و نقل و ساير تاسيسات گاز طبيعي ، انواع گاز و مشتقات آنها .
  • حمل و نقل ، توزيع و فروش انواع گاز و مشتقات آنها .
  • صدور انواع گازهاي طبيعي و مايع به خارج از كشور و يا فروش آنها به منظور صادرات
  • تنظيم و تعيين مقررات مربوط به ايمني و استانداردهاي مصرف

منطقه ويژه اقتصادي پارس

منطقه ويژه اقتصادي پارس ، در تاريخ 18 مهرماه 1377 همزمان با ولادت با سعادت حضرت فاطمه زهراء (س) با تصويب شورايعالي مناطق آزاد كشور تحت نظارت شركت نفت ايران ايجاد گرديده است و در حال حاضر مسئوليت اداره آن به عهده شركت نفت و گاز پارس مي باشد . اين منطقه با وسعت بيش از 100 كيلومتر مربع در كناره خليج فارس و در فاصله 250 كيلومتری بندر بوشهر و 570 کیلومتری بندر عباس واقع گردیده است 

اهداف :

 مهمترين اهداف ايجاد منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس عبارتند از :

  • ايجاد تسهيلات لازم در جهت اجراي به موقع پروژه هاي مختلف نفت و گاز مخزن عظيم پارس جنوبي
  •  ايجاد زمينه مناسب جهت جلب مشاركت هاي خارجي با هدف توسعه صنايع نفت ، گاز و پتروشيمي و ديگر صنايع وابسته و داراي فن آوري پيشرفته
  • فراهم نمودن زمينه اشتغال در منطقه و جذب كاركنان ماهر و نيمه ماهر استانهاي همجوار با توجه به تاثيرات مثبت اين امر در محروميت زدايي و رشد و شكوفايي اقتصادي استانهاي بوشهر ، فارس و هرمزگان .

ويژگيهاي منطقه :

مهمترين ويژگيهاي منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس عبارتند از :

موقعيت جغرافيايي ممتاز و نزديكي به ميدان عظيم نفت و گاز پارس جنوبي و امكان تامين انرژي مورد نياز صنايع مختلف با قيمتهاي كاملاً رقابتي در سطح منطقه و جهان ، بهره گيري از قوانين و مقررات مناطق ويژه اقتصادي كشور از جمله استفاده از معافيت هاي گمركي جهت واردات كالا و تسهيلات لازم در جهت صادرات ، بهره گيري از نيروي كار متخصص و نيمه متخصص و با تجربه در صنايع نفت ، گاز و پتروشيمي . دسترسي به آبهاي بين المللي از طريق اسكله هاي در دست احداث ، وجود فرودگاه بين المللي ، ايجاد تاسيسات زير بنايي شامل شبكه هاي آب و فاضلاب ، برق ، مخابرات و راههاي دسترسي در منطقه ، دسترسي به بازارهاي وسيع منطقه و هم چنين كشور هاي آسياي ميانه از طريق شبكه هاي ارتباطي جمهوري اسلامي ايران .

آشنايي با ميدان پارس جنوبي :

          ميدان پارس جنوبي در ايران ، در واقع بخش شمال شرقي يك ساختار وسيع زمين شناسي در خليج فارس بوده و در قطر به ميدان شمالي معروف است . اين ميدان در حدود 100 كيلومتري جنوب ساحل بندر عسلويه ، محل احداث تجهيزات و تسهيلات دريافت كننده گاز استخراجي قرار دارد . هيدروكربنها در بخشهاي متعددي از اين ميدان يافت مي شوند . مهمترين منبع آن ، مخزن كربنات     كنگان – دالان مي باشد كه با ضخامتي حدود 450 متر در عمق حدود 3000 متري زمين قرار دارد . اين ميدان گازي يكي از بزرگترين ميدانهاي گاي جهان مي باشد . گاز موجود در ميدان پارس جنوبي در حدود 450 هزار بيليون فوت مكعب برآورد مي شود .

دو چاهك شناسايي (كمانه) توسط شركت توتال پارس جنوبي با هدف ارزيابي و تكميل اطلاعات موجود از مخازن در اين بخش و به ويژه با اهداف كاليبره كردن سطح بالاي ساختار زمين شناسي موجود ، كنترل مشخصات مخزن و نمونه گيري از مايعات موجود در مخزن كنگان- دالان حفر شده است . اول چاههاي مذكور تهيه شده و آزمايشهاي لازم بر روي نمونه هاي برداشت شده ، انجام شده است .

بعد از بررسي كامل اطلاعات موجود ، با استفاده از آخرين دانش روز يك مدل زمين شناسي سه بعدي و يك مدل سه بعدي مخزن فراهم گرديد . مدل اخير رفتار مخزن را شبيه سازي كرده و توليد گاز و ميعانات گازي را پيش بيني مي كند . در حال حاضر با هدف توليد كل 12000 ميليون فوت مكعب گاز و 500000 بشكه ميعانات گازي در روز ، توسعه اين ميدان در 12 فاز مورد نظر مي باشد . مسئوليت توسعه ميدان پارس جنوبي در حال حاضر به عهده شركت نفت و گاز و پارس (POGC) يكي از شركتهاي وابسته به شركت ملي نفت ايران (NIOC) مي باشد . علاوه بر مخازن گاز كنگان و دالان كه مخازن اصلي ميدان مشترك پارس جنوبي هستند ، مخازن ديگري در اين ميدان وجود دارند كه حفاريهاي انجام شده در سال 1370 وجود نفت در آنها را تاييد نموده است . بر اساس نتايج به دست آمده از عمليات ژئوفيزيكي ، از ميان اين مخازن ، مخزن داديان در ميدان مشترك پارس جنوبي از اهميت خاصي برخوردار است . ستون نفتي اين مخزن بيش از 100 متر و قابليت تخلخل سنگ آهك مخزن حدود 25 درصد تخمين زده شده است . بنابر آخرين بررسي هاي به عمل آمده ، ظرفيت توليد متوسط اين ميدان نفتي تا 100 هزار بشكه در روز ارزيابي شده است .

طرح توسعه فاز يك ميدان گازي پارس جنوبی:

طرح توسعه فاز يك ميدان پارس جنوبي به منظور استحصال روزانه 1000 ميليون فوت مكعب گاز و ميعانات همراه آن برنامه ريزي شده است . تاسيسات دريايي و ساحلي مورد نياز جهت توليد ، تصفيه و انتقال تا محل اتصال به خط لوله سوم سراسري انتقال گاز احداث و بهره برداري خواهد شد . در اين مرحله علاوه بر گاز توليدي ، استحصال روزانه 40هزار بشكه ميعانات گازي تثبيت شده ، 200 تن گوگرد جامد نيز ميسر خواهد بود . تاسيسات دريايي طرح در فاصله حدود 105 كيلومتري ساحل بندر عسلويه در خليج فارس و در نزديكي مرز آبي ايران با كشور قطر در حال احداث است . اين مجموعه شامل سكوهاي حفاري ، بهره برداري ، مسكوني ، مشعل ، خطوط لوله زير دريايي 18 اينچ به طول تقريبي 505 كيلومتري جهت انتقال گاز از يك سكوي حفاري به سكوي بهره برداري ، خط لوله 30 اينچ صادرات ميعانات گازي در دريا به طول تقريبي 3 كيلومتر ، خط لوله زيردريايي 30 اينچ به طول 105 كيلومتر جهت انتقال گاز و ميعانات گازي به صورت دوفازه به پالايشگاه ساحلي مي باشد . تاسيسات ساحلي شامل واحدهاي دريافت و جداسازي گاز و ميعانات گازي ، تثبيت ميعانات گازي ، شيرين سازي ، نم زدايي ، مركاپتان زدايي ، تنظيم نقطه شبنم و تراكم گاز جهت انتقال و بازيافت و انجماد گوگرد مي باشند . عمليات توسعه اين فاز در ارديبهشت سال 1377 به شركت ايراني پتروپارس واگذار گرديده است .

فازهاي 2 و 3 ميدان گازي :

          شركت توتال پارس جنوبي ، از شركتهاي وابسته به شركت توتال فينالف فرانسه با مشاركت شركتهاي گاز پروم روسيه و شركت بين المللي پارسي ، از شركتهاي وابسته به پتروناس مالزي ، در حال حاضر و پيرو قرارداد خود با شركت ملي نفت ايران در سپتامبر 1997 (شهريور – مهر 1376) عهده دار توسعه فازهاي 2 و 3 مي باشند TSP و شركايش پرداخت كليه هزينه هاي توسعه فازهاي 2 و 3 اين ميدان را عهده دار هستندTSP متصدي اصلي توسعه ميدان مذكور مي باشد كه شامل طراحي ، تهيه و تدارك ساخت ، سرپرستي و اداره و راه اندازي تجهيزات است .  راه اندازي اين تجهيزات بين پايان سال 2001 ميلادي ( ديماه 1380) و آغاز سال 2002 به تدريج آغاز خواهد شد . كل زمان توسعه به مدت 5 سال پيش بيني شده است . واگذاري سرپرستي و كاربري تجهيزات ، به پرسنل شركت ملي نفت ياران بعد از راه اندازي ، براي پايان سال 2003 ميلادي (دي ماه 1381)پيش بيني شده است . هدف اصلي قرارداد توسعه دو بلوك از ميدان پارس جنوبي براي توليد و استحصال 2000 ميليون فوت مكعب گاز طبيعي تصفيه شده ، 80 هزار بشكه ميعانات گازي و 400 تن گوگرد در دو روز برنامه ريزي گرديده است .

سكوهاي دريايي روي چاهها                             :( Wellhed platforms)         

          دو سكو هر كدام ده چاه را پوشش خواهند داد . گاز در روي سكو ها به صورت مرطوب (wet scheme ) توليد خواهد شد . فقط گلياكول MEG) مونو اتيلن گلايكول ) برخي افزودنيها با هدف پيشگيري از خوردگي و تشكيل هيدرات (Hydrate ) به خط لوله انتقال تزريق خواهد شد . هر دو سكوي دريايي يكسان بوده و به طور معمول ، نيازمند نيروي انساني مقيم نمي باشند . اين سكو ها براي نصب دكلهاي حفاري طراحي شده و با طرح چهار پايه اي خود هر كدام قابليت پوشش دادن به كل چاهها را دارا مي باشد . عمق آب در محل سكوها حدود 65 متر است . هر سكوي دريايي به يك سكوي مشعل(Flare platform) متصل مي باشد . ده چاه انحرافي از هر سكوي دريايي با انحرافي متجاوز از 3000 متر در حال حفر است . اين چاهها توسط لوله هاي يك سوراخي(Monobore) هفت اينچي مقاوم در برابر خوردگي تجهيز خواهند شد 

نحوه انتقال گاز و ميعانات گازي از سكوهاي دريايي به پالايشگاه به صورت سه فازه مي باشد . دو خط لوله زيردريايي با قطر 32 اينچ گاز خام را از هريك از سكوها به تاسيسات ساحلي پالايشگاه انتقال خواهد داد ، طول هر خط لوله 105 كيلومتر است . گلايكل (MEG ) از طريق دو خط لوله 4.5 اينچي كه روي دو لوله اصلي مستقر هستند براي تزريق مجدد به گاز توليدي در روي سكوها ، از ساحل به اين سكوها برگردانده خواهد شد . پالايشگاه گازي شامل چهار رديف عملياتي در ساحل به ظرفيت 2000 ميليون فوت مكعب مي باشد كه شامل واحدهاي دريافت و جداسازي گاز و ميعانات گازي ، تثبيت ميعانات گازي ، شيرين سازي ، نم زدايي ، تنظيم نقطه شبنم و هركاپتان زدايي و تراكم گاز جهت انتقال ، بازيافت و انجماد گوگرد و واحد احياي مونواتيلن گلايكل (MEG) جهت تزريق به خط لوله انتقال گاز 32 اينچ مي باشد .

          محصول گاز پالايشگاه با استفاده از خط لوله 56 اينچ فازهاي 1و2و3 به خط لوله سراسري سوم انتقال گاز در منطقه كنگان ارسال خواهد شد . عمليات توسعه اين فازها در تاريخ 25/7/77 با مشاركت شركتهاي توتال ، پتروناس ، و گازپروم واگذار گرديده است .

 شامل 187 صفحه فایل word قابل ویرایش


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت و دانلود

مبلغ قابل پرداخت 6,500 تومان
عملیات پرداخت با همکاری بانک انجام می شود

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
tahghigh_632745_2732.zip6.4 MB

آخرین محصولات فروشگاه