فروشگاه تخصصی علمی آموزشی فایل ویکی تمامی رشته ها فایل ویکی1 دروس تخصصی موفقیت پاورپوینت ارتباط با ما دانلود

اطلاعیه فروشگاه

با توجه به تغییرات ایجاد شده در بانک ملی خرید زیر 5000 تومان توسط کارت بانک ملی امکان پذیر نیست برای خرید های زیر 5000 تومان لطفا از کارت های بانک های دیگر استفاده نمایید.

دانلود مقاله سیری در زندگانی واندیشه های کلی واجتماعی (ابن سینا و كانت)

دانلود مقاله سیری در زندگانی واندیشه های کلی واجتماعی (ابن سینا و كانت)

گسترده بی کران فرهنگ ، دانش و ادب ایران زمین ، دریای کران ناپدیدی را می ماند که هر کس به قدرت تشنگی از آن جرعه ای چند می نوشد . سرزمین دانش پرورما ، زادگاه و زیستگاه دانشمندانی است که آثار و تألیفات ارزنده آنها حیثیت فرهنگی مارا سامان بخشیده اند . بررسی وژرف نگری در آثار متفکرین و دانشوران مسلمان در حقیقت دریچه ای برای باز اندیشی مسائل وپدیدهای مختلف اجتماعی است .

 « تفکر در اسلام جایگاه ارزنده ای دارد ، قرآن کریم انسان را به مطالعه و تحقیق و تبیین پدیده های عالم هستی فرا می خواند تا او را از این رهگذر به تفکر و تعمق وا دارد . این فراخوانی ،انگیزه  و زمینه پیدایی سنت و آئین فلسفی و خرد گرایی در جهان گردیده وموجب آن شده تا اندیشمندان در عین ایمان و تسلیم به خدا ، جهان را به دیده عقل بنگرند واز آن تفسیری عاقلانه کنند »(ستوده1:1382)

 ابن سینا اندیشمندِ ارجمندی بود که افکار بلندش از عصر و زمانه اش فراتر رفت و فروغِ ِاندیشه ی والا یش  تا دور دست های آینده سایه گسترانید. در دنیای کوچک هزار سال پیش ، کسی را  یارای خریداری اندیشه او نبود و بهایش قیمت یک نبوغ پر تلاطم و فزاینده ای بود که مرزی  نمی شناخت وپرتو خیره کننده ی آن از قلمرو شعر و موسیقی تا عرصه ی پهناور فلسفه،عرفان،پزشکی، ریاضیات وزمین شناسی می تابید(ستوده65:1382)

 درحقیقت ابن سینا بزرگترین دانشمند عالم اسلامی ومعروف ترین علمای نژاد ایرانی است که می توان وی را نماینده کسانی دانست که برای علم از جان و دل مایه گذاشته اند به طوری که دکتر ابو بولس مسعد می گوید « هر زمانی که فرصتی دست می داد به مطالعه و کتابت می پرداخت و اگر چنین فرصتی در روز حاصل نمی گشت در شب آن را جستجو می نمود و زمانی که در زندان بود قبل از نان و آب ، قلم وکاغذ می خواست وی مردی بود که با حافظه ای شگرف اکثر کتابهای علمی را از بر بود.»(الفاخوری441:1367)

 با وجود این که ابن سینا صلح و آرامش به خود ندید و مقداری از وقت گرانبهایش صرف امور سیاسی گردید ولی باز هم موفق شد، کتابها و رساله های بسیاری از خود به جای گذارد. امروزه با وجود از بین رفتن تعداد زیادی از آثار پر ارج او ، قریب به دویست و پنجاه کتاب و رساله و نامه از وی، در دست است که شامل جمیع علوم است.   ما به همین خاطر ، در بین تمامی این آثار به جست وجوی اندیشه های اجتماعی ، سیاسی  و جمعیتی این متفکر پرداختیم واین مقاله ، در پی تحقیق این خواسته ی علمی است.

در ادامه راجع به امانوئل کانت (1724 - 1804)كه مشهورترين و بزرگترين فيلسوف آلماني است و برخي او را بزرگترين متفکر غرب و بيشتر او را دست کم يکي از 3 متفکر بزرگ تاريخ فلسفه غرب مي شمارند مي پردازيم.

در اهميت او همين بس که فيلسوفان خلف او چه با او موافق باشند و چه مخالف ، نمي توانند از کنار او بسادگي عبور کنند و بيشتر به هر يک از مباحث فلسفي که وارد مي شوند مجبورند موضع خود را نسبت به مباحث او اظهار کنند. از نکته هاي مهم درباره فلسفه کانت ، نظام فلسفي منسجمي است که ارائه مي کند و از اين نظر او بين متفکران غربي کم نظير است. در نظام فلسفي کانت ، اخلاق جايگاه بسيار مهمي دارد. وي در فلسفه اخلاق خود مي کوشيد از سويي بين عالم جبري فيزيکي و عالم اختيار انسان ، تبييني موجه ارائه کند و از سوي ديگر با ارائه ملاکي براي اعمال اخلاقي از ارزش گزاره هاي اخلاقي دفاع کند. مقاله اي که پيش رو داريد تمهيدي است به مباحث فلسفي کانت درباره اخلاق.

 فصل اول : سیری در زندگانی ابن سینا

 1-1- نمایی کوتاه از زندگانی ابن سینا

برای تحقیق در زندگانی ابن سینا منبع موثقی موجوداست وآن رساله ای است که جوزجانی شاگرد وفادارابن سینا توانست آنچه راکه استادش نوشته بود،تکمیل کندوآنچه راکه مجمل بود،  تفصیل دهدودرکتاب«عیون الانباءفی طبقات الاطباء» نوشته ابن ابی اصیبعه و«اخبار العلماءوباخبارحکماء» نوشته ابن القفطی، چاپ شده است وآنچه دراین سطور می آید درحقیقت مختصری ازآن رساله می باشد. و هدف اصلی دراینجا بیان زمینه هایی است که ابن سینا توسط آنها توانست به مقام والایی درعلم وفلسفه وعرفان دست یابد. لذا این زینه هارا درپرانتز و در میان مطالب قراردادیم.

«شرف الملک حجت الحق شیخ ابوعلی حسین ابن عبدالله ابن حسن ابن علی ابن سینامعروف به ابن سینا یا ابوعلی سینا ،بزرگترین دانشمند ایران و سرآمد حکماء و اطباء در ادوار اسلامی ومشهور در سراسر دنیا است که سهمی عظیم در ترقی وتکامل علم در جهان داشته است.پدرش از مردم بلخ واسماعیلی مذهب بود.او از عمال دولت سامانی بود،در عهد سلطنت نوح ابن منصور،به بخارا منتقل شد وامور مالی قریه خرمثین را برعهده گرفت.درنزدیکی قریه خرمثین،دهی بود بنام«افشنه»که عبدالله در آن زنی گرفت، بنام ستاره که از وی حسین درسوم صفر سال 370 هجری.قمری و فرزند دیگری بنام محمود متولد شدند. هنگامی که حسین پنج ساله بود،پدرش دوباره به بخارا برگشت وپسرانش ، درآنجا پرورش یافتند.حسین درآنجا قرآن وعلم صرف ونحو را فرا گرفت وهوش واستعداد او موجب تعجب همگان گشت.(نبوغ فردی،زمینه پیشرفت)پدرش اورا برای فراگیری حساب وهندسه وجبر ومقابله نزد محمود مساح و برای فقه نزد اسماعیل زاهد فرستاد. در این هنگام حکیم وفیلسوف معروف ناتلی،شاگرد ابوالفرج ابن الطیب به بخارا آمد و با اصرارپدر، او راپذیرفت. حسین، فلسفه، را نزد او شروع کرد و در تحقیق حد جنس،مسائل جدیدی آوردکه باعث شگفتی ناتلی شد و ناتلی عبدالله را از گماردن حسین به شغلی غیر از علم آموزی  بر حذر داشت (توجه وتلاش والدین،زمینه پیشرفت) . حسین پس از آنکه درعلم منطق مطالبی از استاد آموخت شخصاً به تحقیق و تشریح آن پرداخت تا درآن علم سرآمد شد .در همین حال به  تحصیل  وتجربه در علم طب ودرمان بیماران و کشف درمانهای جدید مشغول بود و در عین حال از آموختن فقه ومناظره درآن کوتاهی نمی کرد (تلاش و پشتکار فردی ، زمینه  پیشرفت) بدین ترتیب درهفده سالگی در تمام علوم زمان خود استاد گشت وشهرتش  در بخارا فراگیر شود . بویژه در علم طب که اطباء بزرگ بخارا از درمانهای قاطع این پزشک جوان شگفت زده شده بودند. در این زمان نوح بن منصور سامانی بیمارگردید و پزشکان  درباری از درما نش  عاجز گشتند. به سراغ ابن سینا فرستادند و او با معالجه مالیخولیای امیر به روشی شایسته نزد وی مقام ومنزلتی ارجمند یافت و ابن  سینا در ازای این خدمت، اجازه استفاده ازکتابخانه دربار را خواستار شد وامیرسامانی پذیرفت ( وجود امکانات مالی وعلمی،زمینه پیشرفت)و درمیان رساله های ابن سینا رساله ای هست باعنوان«هدیه الرئیس ابن سینا اهداها للامیرنوح بن منصور السامانی و هی تبحث  عن القوی النفسانیه» براین روابط خوب دلالت می کند.

وی به علت نامساعد بودن محیط سیاسی واجتماعی که بیشتر از قدرت گرفتن روز افزون  محمود غزنوی در ماوراءالنهر سرچشمه می گرفت وهمچنین وفات پدرش که او را سخت ناراحت کرده بود، دیار اصلی خود را در 22  سالگی ترک نمود.

فهرست مندرجات:

ابن سينا:

مقدمه

فصل اول : سیری در زندگانی ابن سینا :

1ـ1ـ نمایی کوتاه از زندگانی ابن سینا

2ـ1ـ مقام ابن سینا در کشورهای اسلامی و اروپایی 

3ـ1ـ بررسی شرایط و اوضاع دوره ی زندگانی ابن سینا

4ـ1ـ جریانهای مؤثر بر شخصیت علمی ابن سینا

1ـ4ـ1ـ مبلغان مذهب اسماعیلی

2ـ4ـ1ـ نهضت ترجمه وتأثیر گذاری فارابی بر ابن سینا 

3ـ4ـ1ـ علم کلام ومتکلمین

4ـ4ـ1ـ تصوف وعرفان 

5ـ1ـ شاگردان ابن سینا

6ـ1ـ مجموعه آثار ابن سینا 

1ـ6ـ1ـ آثار فلسفی

1ـ1ـ6ـ1ـ آثاری در مورد فلسفه ی مشائی

2ـ1ـ6ـ1ـ آثاری در مورد فلسفه ی مشرقی

2ـ6ـ1ـ آثار علمی وپزشکی

3ـ6ـ1ـ مجموعه رسائل

فصل دوم: بررسی اندیشه های کلی و اجتماعی وسیاسی ابن سینا:

1ـ2 ـ اندیشه های کلی ابن سینا

1ـ1ـ2 ـ هستی شناسی 

2 ـ1ـ2 ـ روش شناسی

3 ـ1ـ2 ـ طبقه بندی حکمت یا علوم 

4ـ1ـ2 ـ حکمت الهی یا الهیات

5 ـ1ـ2 ـ اندیشه ی عرفانی

2 ـ2 ـ اندیشه های اجتماعی وسیاسی ابن سینا

1ـ2 ـ2 ـ مدنی بالطبع بودن انسان

2ـ2ـ2ـ مراحل عمر از نگاه ابن سینا

3 ـ2 ـ2 ـ تساوی یا تفاضل اجتماعی

4ـ2 ـ2 ـ طبقات اجتماعی

5 ـ2 ـ2 ـ سیاست ، حکومت وحکومت دینی 

نتیجه گیری

امانوئل كانت:

زندگي نامه كانت

درآمدي برفلسفه اخلاق کانت

آثار معروف كانت درباره فلسفه اخلاق

اعمال انسان ها از نظر كانت

غايت حقيقى عقل از نظر كانت...................................................................57

اخلاق عقلانى

اخلاق کانتی چگونه اخلاقی است؟

مبحث اخلاق در تاريخ فلسفه

دین به مثابه امری معقول ؛ نگاهی به فلسفه دین از منظر کانت

زمان و مكان در معرفت شناسي كانت

فلاسفه عقل گرا (راسيوناليست)

داده هاي حسي و تجربي از نظر كانت

كانت در معرفت شناسي

كانت در بحث زمان و مكان

مقايسه تفسيرهای آنتولوژيك با تفاسير اپيستمولوژيك

تفاوت دو تفسیر در منطق استعلایی

تفاوت دو تفسیر در قوه خيال استعلایی

نتیجه گیری

فهرست منابع ومآخذ  

شامل 87 صفحه فایل word قابل ویرایش


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 4,500 تومان
عملیات پرداخت با همکاری بانک انجام می شود

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
maghaleh_612130_3399.zip3.2 MB

آخرین محصولات فروشگاه