دانلود دروس تخصصی موفقیت ارتباط با ما فروشگاه تخصصی علمی آموزشی فایل ویکی پاورپوینت تمامی رشته ها فایل ویکی1

دانلود جزوه انسان در اسلام ( غلامحسین گرامی)

دانلود جزوه انسان در اسلام ( غلامحسین گرامی)

اهمیت انسان شناسی : اهمیت انسان شناسی از این جهت است که به ماهیت و حقیقت خود شناخت پیدا می کند. توجه به خویشتن تا آنجا مهم است که یکی از اهداف انبیاء محسوب می شود. به همین جهت امام علی ( ع ) ، انسان شناسی را افضل المعرفه ، افضل الحکمه ، انفع المعارف و فوز اکبر دانسته است. دغدغه انسان زمانی پایان می پذیرد که بداند برای چه و از کجا آمده و به کجا خواهد رفت.

ابعاد گوناگون انسان شناسی را بنویسید :

  • ارتباط انسان شناسی با جهان بینی :

رابطه بین انسان شناسی را با جهان بینی بنویسید :

انسان شناسی هر فرد با جهان بینی او ارتباط تنگاتنگی دارد. اگر انسان دارای جهان بینی الهی باشد ، قطعاً به معاد انسان و وجود زندگی اخروی معتقد خواهد بود. در صورتی که انسان را موجودی تک بعدی بداند ، قطعاً نمی تواند به عالم آخرت معتقد باشد. اگر انسان را موجودی دو بعدی بداند که بعد مادی او مقدمه تکامل بعد معنوی او باشد ، قطعاً به وجود خالقی حکم اعتقاد خواهد داشت. یعنی انسان شناسی مقدمه کمال انسان و مقدمه اعتقاد به آموزه های دینی چون معاد و نبوت و خداشناسی خواهد بود. « من عرف نفسه فقد عرف ربه » از رابطه انسان شناسی و خداشناسی حکایت دارد. رابطه خداشناسی با انسان شناسی رابطه ای دو سویه است. یعنی شناخت هر یک به شناخت دیگری و غفلت از یکی به غفلت از دیگری خواهد انجامید. رابطه انسان شناسی با فرجام شناسی ( معاد ) نیز رابطه ای دو سویه است. اعتقاد به دو بعدی بودن انسان ها را به اندیشه جاودانگی و زندگی پس از مرگ سوق می دهد. عکس این مسأله هم صادق است. رابطه انسان شناسی با جهان بینی نیز رابطه ای دو سویه است. اعتقاد به دو ساختی بودن انسان ، اثبات می کند که جهان علاوه بر امور طبیعی ، امور ماوراء ماده و طبیعت نیز در آن وجود دارد. خلاصه اگر کسی از طریق انسان شناسی به جهان بینی صحیح برسد ، مطمئناً دارای یک زندگی با معنا خواهد بود.

1-علت اصلی بی توجهی به حقیقت خود و توجه بیش از حد به بعد غیر معنوی چیست ؟

الف ) نادیده انگاشتن دین و آموزه های وحیانی

ب ) نیازهای مادی انسان 

ج ) وضعیت موجود در جامعه

د ) موفقیت های ظاهری دنیای متجدّد

 2- علت اصلی مشکلات فراروی انسان چیست ؟

الف ) بی توجهی به حقیقت خود و توجه بیش از حد به نیازهای بعد مادی

ب ) وجود نماز گزاران غیر متعهد

ج ) ناتوانی علم در رفع نیازهای بشر

د ) چشم اندازهای روشن پیشرفت انسان و ولع انسان

3- روایت معروف « من عرف نفسه فقد عرف ربه » بیانگر چه رابطه ای است ؟

الف ) رابطه انسان شناسی و خداشناسی

ب ) رابطه خداشناسی با معاد

ج ) رابطه انسان شناسی و معاد

د ) رابطه انسان شناسی با معرفت

4- توجه به ساحت های وجودی انسان و منحصر نکردن او به جسم و مادیات ، ما را به چه اندیشه مهمی رهنمون می سازد ؟

الف ) به اندیشه جاودانگی و زندگی پس از مرگ

ب ) به خداشناسی

ج ) به ضرورت نبوت

د ) به هدفمندی

2- حداکثر بهره برداری از زندگی دنیوی :

یکی دیگر از ابعاد انسان شناسی بهره برداری از زندگی دنیوی است. بحث بر سر این است که حالا سرنوشت محتوم او مرگ است و زندگیش محدود ، چگونه زندگی کند که از این فرصت محدود ، بیشترین بهره را برده باشد. ابتدا باید معیار سود و زیان را انسان مشخص کند. وقتی انسان بتواند تفسیر صحیح از انسان را به دست آورد ، آنوقت معیار سود و زیان را قبولی در کنکور و داشتن شغل مناسب ، بدست آوردن زندگی راحت و مرفه نمی داند. انسانی که خود را مخلوق خدا و آفرینش خود را امری هدفمند و خود را از او به سوی او می داند ، مطمئناً خود را موجودی جاودان دانسته و زندگی دنیا را مقدمه رسیدن به سرای ابدی می داند. چنین انسانی معیار سود و زیاد را نزدیکی به خدا و دوری از خدا می داند. تا جایی که حاضر است جان خود را برای رضایت خدا بدهد تا به او برسد.

5- معیار سود و زیان در زندگی دنیوی از نظر انسان الهی چیست ؟

الف ) نزدیکی به خداوند و دوری از خدا

ب ) داشتن زندگی راحت یا در سختی به سر بردن

ج ) رسیدن به امکانات مادی یا محرومیت از آن

د ) سود و زیانی که از مردم به انسان می رسد.

منظور از عبارت انسان شناسی عقربه جهت نمای آدمی در زندگی است چیست ؟ تعریفی که ما از انسان ارائه می دهیم ، هدف کلی ما را در زندگی برنامه ها و روش زندگی ما را مشخص می کند. مادیون به گونه ای انسان را تعریف می کنند. الهیون بگونه دیگری. تمام بایدها و نبایدها بر اساس تعریفی است که از انسان ارائه می شود .

3- یافتن هویت واقعی :

یکی دیگر از ابعاد انسان شناسی یافتن هویت واقعی خود است. یعنی وقتی انسان به بررسی انسان می پردازد ، هویت واقعی خود را می یابد. یعنی پی می برد که انسان دارای سرشتی پاک است و انتخابگر شیوه زندگی خود است. اگر انسان اینگونه تعریف شود ، اگر حیوانی است تابع غرایز درونی ، بدون اراده ، اختیار فاقد هر گونه مسئولیت و تکلیف دیگر نمی توان هویت دیگری جز آن برایش در نظر گرفت. اما اگر انسان را موجودی متعادلی دارای فطرت پاک و انتخاب گر شیوه زندگی تعریف کنیم ، هویت دیگری خواهیم یافت.

6- هویت افراد هویت افراد تابع ... است .

الف ) تابع تصویری است که انسان خود دارد      

ب ) تابع شرایط زندگی افراد است.

ج ) تابع شرایط اجتماعی است.

د ) تابع هواهای نفسانی فرد است.

7- عبارت « تصوراتی که ما از خودمان داریم ، شیوه زندگی ما را تدبیر می کند » از چه کسی و در چه موردی است ؟

الف ) از راجر تریگ- ارتباط انسان شناسی با هویت یابی

ب ) از اسپینوزا - رابطه انسان شناسی و خداشناسی      

ج ) از ارنست کاسیور- هویت یابی انسان   

د ) از کانت- انسان شناسی

رویکردهای مختلف را در انسان شناسی توضیح دهید ؟

اگر ما علم را به حضوری و حصولی و علم حصولی را به حسی ، عقلی ، تجربی ، دینی و تاریخی تقسیم کنیم با پنج رویکرد در انسان شناسی مواجه خواهیم شد که هر کدام محتاج بحث جداگانه ای است.

الف - رویکرد درون نگری و انسان شناسی عرفانی :

از نظر عرفا شناخت حقیقی بواسطه کشف و شهود حاصل می شود . انسان هم از همین مقوله است و این شناخت تنها زمانی میسر است که از تعلقات ظاهری رها شده باشد. این شناخت بسادگی حاصل نمی شود . تنها با ریاضت و تحمل سختی ها ممکن است البته مسئله درون بینی برای همه میسر است ،

شامل 33 صفحه فایل word قابل ویرایشپرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 5,700 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل
کمک به هزینه درمان بیماران سرطانی

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
ensan-dar-eslam_600475_3864.zip49.6k

دانلود پاورپوینت حقوق سیاسی و اجتماعی در اسلام

دانلود پاورپوینت حقوق سیاسی و اجتماعی در اسلام خلاصه مطالب کتاب ولایت فقیه (ولایت فقاهت وعدالت )جوادی آملی علی (ع) «ارزش حکومت درپرتو احیای حق واماثه باطل است » دنیا متجر اولیا – مجد احیاء ولایت دینی مانع بزرگ بر سر چپاول زورمداران – تهدید های دشمن از دو طریق 1- از راه عملی مبارز فیزیکی  2- تلاش فکری برای شکست ایدئولوژی – سرنامگذاری شخص حقیقی حاکم نیست بلکه شخصیت حقوقی حرکتهای اجتماعی او را عدالت تعیین می کند ...

توضیحات بیشتر - دانلود 4,600 تومان

دانلود پاورپوینت خاستگاه دین

دانلود پاورپوینت خاستگاه دین —خاستگاه دین: هر گروهی با طرز تفکری که دارد منشأ و خاستگاه دین را به گونه ای خاص تصویه می کند و آنرا خاستگاه و منشأ همه ادیان و باورهای دینی می داند. —دورکهیم: دین استقلال وجودی نداشته بلکه متغییری وابسته به عواملی چون اجتماعی و روانی یا زیستی می دانند شاید بتوان مهم ترین نظریاتی که در مورد منشأ و خاستگاه دین  مطرح  شده است را به سه حوزه جامعه شناختی – روانشناختی – پدیدار ش ...

توضیحات بیشتر - دانلود 5,000 تومان

دانلود مقاله كمال انسان از نظر اسلام

دانلود مقاله كمال انسان از نظر اسلام انسان ذاتاً طالب کمال ،و از نقص گریزان است. هر چه در زندگی تلاش کرده سخنی آن را بر خودهموار می سازد،برای رسیدن به کمال و خوشبختی است. گرچه ممکن است در تشخیص مصداق های آن اشتباه کرده،آن را در ثروت یا قدرت و امثال آن بپندارد. از این رو پیش از هر چیز لازم است بدانیم کمال حقیقی چیست و برای دستیابی به آن چه باید کرد؟راه خوشبختی کدام است و موانع این راه چیست؟ این بحث از قدیم مطرح بوده و پیرامون آن نظ ...

توضیحات بیشتر - دانلود 6,500 تومان