فروشگاه تخصصی علمی آموزشی فایل ویکی تمامی رشته ها فایل ویکی1 دروس تخصصی موفقیت پاورپوینت ارتباط با ما دانلود

اطلاعیه فروشگاه

با توجه به تغییرات ایجاد شده در بانک ملی خرید زیر 5000 تومان توسط کارت بانک ملی امکان پذیر نیست برای خرید های زیر 5000 تومان لطفا از کارت های بانک های دیگر استفاده نمایید.

دانلود مقاله راكتورهاي شيميايي

دانلود مقاله  راكتورهاي شيميايي

راكتورهاي شيميايي مخازني هستند كه براي انجام واكنش شيميايي طراحي مي شوند . هدف از طراحي راكتور ، دستيابي به بالاترين ميزان ارزش خالص براي واكنش داده شده مي باشد و تلاش مي شود تا راكتور طراحي شده اين مهم را به انجام برساند .

به صورت كلي دو نوع مخرن اصلي براي استفاده به عنوان راكتور وجود دارد :

1- تانك

2- لوله

          هر دو نوع مخزن به صورت پيوسته و يا ناپيوسته به كار برده مي شود . عموماً راكتورها در شرايط پايدار به كار گرفته مي شوند ، اما مي توان از آن ها در شرايط ناپايدار نيز استفاده كرد . زماني كه راكتور براي اولين بار وارد مدار مي شود ( بعد از تعميرات يا خارج از شدن از فرايند ) ممكن است شرايط عملياتي در اين حالت ناپايدار باشد ، جايي كه مهم ترين عامل يا به تعبيري ديگر متغير كليدي فرايند كه در بسياري از موارد غلظت است ، با زمان تغيير مي كند .

          در هر نوع راكتور مي تواند يك يا بيشتر  ، تركيب جامد قرار گيرد ( اين جامدات مي تواند به صورت معرف ، كاتاليست يا مواد ورودي باشند ) اما واكنش دهنده ها و محصولات الزاماً بايد به صورت گاز يا مايع باشند .

          رآكتورها به صورت هاي زير طبقه بندي مي شوند :

1- تقسيم بندي براساس مرحله

2- تقسيم بندي از لحاظ جريان

3- تقسيم بندي از لحاظ نحوه عملكرد

4- تقسيم بندي از لحاظ ساختمان

1-2- تقسيم بندي راكتور براساس مرحله

1-2-1- راكتورهاي مرحله اي

            در اين نوع رآكتورها شرايط در تمام حجم سيستم به صورت يكنواخت باقي مي ماند . اگر از هر نقطه رآكتور نمونه برداري شود ، از نظر تركيب نسبي و دما يكسان و هيچ تفاوتي با بقيه نقاط ندارد و موازنه جرم و انرژي در تمام راكتور برقرار مي شود .

1-2-2- راكتورهاي ديفرانسيلي

            شرايط در هر نقطه از راكتور يكسان نبوده و به صورت ديفرانسيلي تغيير مي كند . اين شرايط ممكن است با زمان تغيير ننمايد ، ولي از هر نقطه به نقطه ديگر متفاوت باشند . براي برقراري موازنه جرم و انرژي بايد يك جزء ديفرانسيلي در نظر گرفته شود .

          تفاوت راكتورهاي مرحله اي و ديفرانسيلي اين است كه در راكتورهاي ديفرانسيلي بين غلظت ورودي و خروجي ، تمام مقادير در اختيار است ولي در راكتورهاي مرحله اي نمي توان غلظت را به طور پيوسته داشت و غلظت به طور پله اي تغيير مي كند .

1-3- تقسيم بندي راكتور براساس نوع جريان

            در داخل راكتورها جريان مواد به دو دسته كلي قالبي و همزده تقسيم مي شوند .

در راكتورهايي با جريان قالبي حركت مواد ، حركت آب در داخل لوله است كه در مسير حركت به صورت يكنواخت و با سرعتي ثابت جريان دارد . در طول راكتور به تدريج غلظت مواد اوليه كاهش يافته و غلظت محصولات افزايش مي يابد . حركت مواد در راكتورهايي با جريان همزده همانند جريان آب درون ليوان در حال پر شدن است كه به علت توليد گردابه ها چرخش كمي را در سيال درون ليوان ايجاد مي كند .

          در راكتورهايي با جريان همزده ، اين چرخش با همزدن يا با استفاده از جريان برگشتي ايجاد ميشوند تا به غلظت يكنواختي از مواد برسند .

          با توجه به حجم كم و هزينه ساخت پائين تر ، براي يك واكنش معين ، استفاده از يك راكتور با جريان قالبي نسبت به راكتور با جريان همزده ، معمولاً اولين انتخاب راكتور با جريان قالبي است . در بعضي از واكنش ها شرايطي از قبيل ضرورت يكنواختي در غلظت و گرماي واكنش در نقاط مختلف ظرف ، ايجاب ميكند كه از راكتور با جريان قالبي استفاده شود . به عبارت ديگر علاوه بر هزينه ساخت ، شرايط و نوع واكنش نيز تاثير بسزايي در انتخاب نوع راكتور دارند . براي داشتن حداكثر ميزان تبديل واكنش دهنده ها به محصولات از راكتوري با جريان قالبي استفاده مي شود .

حجم Plug < حجم Mixed

هزينه Plug < هزينه Mixed

در بسياري از موارد براي افزايش بهره وري ، كل مواد خروجي از راكتور به عنوان محصول خارج نمي وشند بلكه بخشي از آن به صورت جريان برگشتي دوباره به داخل راكتور وارد مي شود . در واقع مواد اوليه اي كه فرصت لازم براي تبديل شدن به محصولات را پيدا نكرده اند با جريان برگشتي به داخل راكتور بر ميگردد كه اين امر باعث بالا رفتن ميزان تبديل مواد مي شود . علاوه بر اين ، حريان برگشتي باعث ايجاد يكنواختي دما در داخل راكتور مي شود .

          اگر ميزان جريان برگشتي به داخل راكتور با جريان قالبي زياد باشد ، عملاً عمل كرد اين راكتور به صورت راكتوري با جريان همزده مي شود . همچنين اگر تعداد زيادي راكتور با جريان همزده به صورت پشت سر هم وصل شوند ، رفتار سيستم همانند يك راكتور با جريان قالبي با حجمي برابر حجم كل راكتورهاي پشت سر هم خواهد بود ، ولي اگر تعداد زيادي راكتور قالبي به صورت پشت سر هم وصل شود ، رفتار كلي سيستم به صورت قالبي باقي خواهد ماند و مانند حالتي خواهد بود كه يك راكتور قالبي بزرگتر در اختيار باشد كه معمولاً اين حالت در صنعت متداول نيست .

          در جريان قالبي سرعت كليه ذرات يكسان است . هيچ ذره اي از ذره ديگر سبقت نمي گيرد و عب هم نمي ماند . هيچ گونه تداخلي هم در جريان ها وجود ندارد . ولي در بيشتر موارد الگوي جريان متفاوت است . دليل اين است كه همواره در جهت حركت سيال يك جريان برگشتي ( معكوس ) وجود دارد . حركت معكوس سيال ، پس آميزي يا اختلاط متقابل ناميده مي شود .

شامل 81 صفحه فایل word قابل ویرایش


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 5,000 تومان
عملیات پرداخت با همکاری بانک انجام می شود

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
Chemical-reactors_598639_5012.zip231.1k

آخرین محصولات فروشگاه