فروشگاه تخصصی علمی آموزشی فایل ویکی تمامی رشته ها فایل ویکی1 دروس تخصصی موفقیت پاورپوینت ارتباط با ما دانلود

اطلاعیه فروشگاه

با توجه به تغییرات ایجاد شده در بانک ملی خرید زیر 5000 تومان توسط کارت بانک ملی امکان پذیر نیست برای خرید های زیر 5000 تومان لطفا از کارت های بانک های دیگر استفاده نمایید.

دانلود تحقیق مشکلات اجرایی مالیات بر ارزش افزوده

دانلود تحقیق مشکلات اجرایی مالیات بر ارزش افزوده

بحث ماليات بر ارزش افزوده در دهه‌هاي اخير مورد استقبال بيش از 120 كشور جهان قرار گرفته است. اين ماليات، از ارزش افزودة بنگاه‌ها در مراحل مختلف توليد و توزيع، دريافت مي‌شود و داراي مزاياي متعددي، از جمله پايين بودن نرخ مالياتي، كاهش انگيزة فرار مالياتي، خنثي بودن در برابر متغيرهاي اقتصادي و منبع مطمئني براي كسب درآمد براي دولت و اصلاح ساختار نظام مالياتي است. قابليت انعطاف‌پذيري ماليات بر ارزش افزوده بسيار زياد است و مي‌تواند در هر نظام اقتصادي به كار گرفته شود. اگر چه برخي انتقادات، از جمله خاصيت تنازلي و تورمي بودن، به اين ماليات وارد است، اما مي‌توان ساختار آن را به نحوي طراحي كرد كه آثار منفي آن به حداقل برسد و به اصلاح نظام مالياتي كمك كند. نكتة مهمي كه لازم است در طراحي مدنظر قرار گيرد، ساختار نرخ معافيت براي تعديل اثر تنازلي اين ماليات است.

 ماليات بر ارزش افزوده، براي اولين بار در حدود پنجاه سال پيش معرفي شد و تا اواخر 

دهة 60 ميلادي تعداد انگشت‌شماري از كشورها آن را اجرا كردند. گسترش ماليات بر ارزش افزوده در آغاز بسيار كند بود. پيشنهادهاي اوليه براي اجراي اين ماليات در
دهة 1920 در فرانسه و در سال 1949 (توسط شاپ ميشن) در ژاپن مطرح شد؛ اما به نظر مي‌رسد كه اولين نظام از اين نوع در فرانسه در 1949 اجرا شده است. در اواخر دهة 1960 ميلادي، گسترش آن شدت گرفت؛ به طوري كه برزيل در آمريكاي جنوبي در سال 1967 و سپس دانمارك در اروپا آن را اجرا كردند؛ اما امروزه يكي از منابع درآمدهاي مالياتي بيش از 120 كشور جهان بر مبناي نظام ماليات بر ارزش افزوده طراحي شده است؛ به گونه‌اي كه حدود چهار ميليارد نفر (تقريباً 70 درصد جمعيت جهان) در كشورهايي زندگي مي‌كنند كه داراي چنين نظامي هستند. ماليات بر ارزش افزوده، بر خلاف نامش، از ارزش افزودة ايجاد شده در مراحل مختلف توليد كالاها و خدمات دريافت نمي‌شود؛ بلكه يك نوع ماليات بر مصرف است. ماهيت آن به گونه‌اي است كه بر همة كالاها و خدمات در مراحل مختلف زنجيرة توليد و توزيع وضع مي‌شود و به بنگاه‌ها امكان مي‌دهد تا مالياتي را كه در هنگام خريد كالاها پرداخته‌اند، با مالياتي كه بر فروش كالاها و خدمات‌شان دريافت مي‌كنند، جبران نمايند.

          در اين مقاله پس از بررسي ساختار و ويژگي‌هاي اين ماليات و طرح يك مورد از انتقادات وارد بر آن، موضوعاتي كه براي خنثي كردن يا به حداقل رساندن اثر تنازلي ماليات بر ارزش افزوده، از جمله ساختار نرخ‌ها و معافيت مالياتي در اين نظام مطرح مي‌شوند، مورد بحث قرار خواهند گرفت. همچنين با اشاره به وضعيت آن‌ها در لايحه ارائه شده به مجلس، در پايان يك جمع‌بندي در مورد نحوة برخورد يك نظام داراي ماليات بر ارزش افزوده كارا با اين مقولات ارائه خواهد شد.

 گفتار اول:

مالیات بر ارزش افزوده، روش ها و آثار[1]

مقدمه عقیده آدام اسمیت در این است که در آمد خصوصی افراد، در تحلیل نهایی از سه منبع متفاوت ؛ بهره مالکانه، سود و مزد ناشی می شود و هر مالیاتی طبعاً می باید از یکی از این سه نوع در آمد، ی از همه انواع آن، پرداخت گردد. بنابر گفته آدام اسمیت؛ مالیات هایی که بدون تبعیض بر هر نوع درآمدی وضع می شود، مالیات سرانه و مالیات بر کالا های مصرفی است، این مالیات ها  باید از محل هر نوع در آمدی که مالیات دهنده دارد؛ اعم از بهره مالکانه زمین، سود سرمایه و یا از مزد پرداخت شود.

اگر مالیات سرانه به نسبت ثروت یا در آمد مالیات دهنده تعیین گرد، کاملاً غیر عادلانه خواهد بود. بررسی دقیق محاسبه ثروت افراد، که دائماً در حال تغییر است خود از مالیات وصول مالیات است و باید هر سال نیز تکرار گردد. بنابراین مقدار آن را فقط می توان حدس زد. اگر مالیات سرانه نه به تناسب ثروت احتمالی افراد، بلکه با رتبه اجتماعی انان تعیین شود، کاملاً بر ضد مساوات خواهد بود؛ زیرا میزان ثروت افراد گوناگون در یک مرتبه اجتماعی اغلب متفاوت است.

عدم امکان وضع مالیات سرانه به نسبت درآمد افراد، سبب شده است که مالیات هایی بر کالا های مصرفی ( یعنی مالیات غیر مستقیم) بسته شود. کالا های مصرفی؛ یا ضروری و یا تجملی هستند. منظور از کالا های ضروری ، نه تنها کالا هایی است که برای ادامه حیات صد در صد ضرورت دارد ، بلکه همه آن چیز هایی است که در سنت یک کشور، هر انسان آبرومندی ولو متعلق به پایین ترین  طبقه، برای حفظ آبروی خود به داشتن آن نا گزیر است. از مجموعه نظریات اسمیت، مشخص می شود که این پیشتاز علم اقتصاد کلاسیک؛ تنها مالیات مقبول و معقول را مالیات بر ارزش افزوده می داند؛ با مالیاتی که در بهره مالکانه ، سود و مزد تجلی می یابد. بدین ترتیب که :

  1. اتباع هر دولتی باید تا سر حد امکان، نسبت به توانایی های متفاوت خویش در حمایت ملی حکومت سهیم باشند.( اصل عدالت)
  2. مالیاتی که هر فرد باید بپردازد، بایستی دقیقاً مشخص و معلوم باشد. وقت پرداخت، ترتیب آن ، و مقدار پرداخت باید برای مالیات دهنده و همه کسان دیگر روشن و آشکار باشد( اصل شفافیت)
  3. هر گونه مالیاتی ، باید در زمان و به ترتیبی اخذ شود، که برای مالیات دهنده از هر زمان و شکل دیگری آسان تر است.( اصل سهل الوصول بودن)
  4. هر گونه مالیاتی باید آن چنان باشد که علاوه بر آن چه بر خزانه دولت می افزاید، کمترین مقدار را از کیسه مردم خارج کند.

مالیات ممکن است به چهار طریق زیر، بیش از آن چه بر خزانه عموم می افزاید، از کیسه مردم خارج سازد. اخذ مالیات: اولاً ممکن است به تعداد زیادی کار مند نیاز داشته باشد که حقوق آنان، بخش بزرگی از در آمد مالیاتی را تلف کند. دوم؛ ممکن است مانع استقبال از بر صنعت نو گردد. سوم؛ مالیات نابخردانه ممکن است باعث فرار مالیاتی شود و مجازات فرار از مالیات برای مجرمان سنگین باشد. چهارم ؛ با توجه به بازدید های متواتر و بازرسی های نفرت انگیز ممکن است بی جهت اسباب زحمت مردم، فراهم شود. ( اصل کارایی و صرفه جویی)

شاید وقتی که فون زیمنس در آلمان و میشل لوره در فرانسه در اولین سال های پس از جنگ جهانی دوم برای تامین هزینه های باز سازی، و باز پرداخت بدهی های زمان جنگ طرح یک مالیات جامع بر فروش، به نام « مالیات بر ارزش افزوده» را برای کشور های آلمان و فرانسه پایه گذاری می کردند، تصور نمی شد که روزی این مالیات به جدی فرا گیر شود، تا حدی که بیش از نیمی از کشور های جهان را در بر گیرد. علی رغم تاخیر در اجرا و پیاده کردن مالیات بر ارزش افزوده در کشور های اروپایی؛ به دلیل مزایای فوق العاده، این مالیات به سرعت در بیشتر کشور ها، جایگزین سایر مالیات های مشابه گردید و به لحاظ پایه مالیاتی ، نرخ مالیاتی و پوشش کالایی توسعه سریع و روز افزونی یافت.

در سال 1966 تلاشی جدی در هماهنگ سازی و اجرای مالیات بر ارزش افزوده در جامعه اروپا صورت پذیرفته و پیش شرط عضویت در این جامعه قرار گرفت. به تدریج کشور هایی از آمریکای لاتین، آسیا و آفریقا نیز به جمع کشور های پذیرنده مالیات بر ارزش افزوده اضافه شدند، به طوری که تا 1990 بیش از 55 کشور جهان این نظام مالیاتی را پذیرفتند و تا پایان قرن بیستم میلادی تعداد آن ها به یک صد کشور رسید. علی رغم تشابه لفظی و مبانی تئوریک، مالیات بر ارزش افزوده ، در کشور های مختلف، تکنیک های متفاوتی در اجرای این مالیات به کار می رود. این اختلافات عمدتاً شامل پایه مالیاتی – نوع کالا و خدمات مشمول مالیات- گسترده سطح آن- عمده فروش یا خرده فروش- تنوع یا وحدت نرخ مالیاتی ، مقدار نرخ مالیاتی، معافیت های مالیاتی- بر حسب نوع کالا و خدمات و یا سطح فعالیت اقتصادی. در کشور های عضو جامعه اروپا متعاقب تلاش هایی که برای بر

شامل 83 صفحه فایل word قابل ویرایش

 


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 5,000 تومان
عملیات پرداخت با همکاری بانک انجام می شود

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
tahghigh_598628_8453.zip3.3 MB

دانلود تحقیق تغييرات حسابداری دولتی ايران ( در قالب نظام جديد آمار مالی دولت )

دانلود تحقیق تغييرات حسابداری دولتی ايران ( در قالب نظام جديد آمار مالی دولت ) حسابداری در دنیای پیچیده امروز نقش درخور ملاحظه ای در اداره امور دولتها و حکومتهای محلی ایفا می نماید . حسابداری بخش عمومی و بالاخص دولتی تا اواخر دهه هفتم قرن بیستم به مجموعه ای از روشها و رویه های فنی اطلاق می گردید که براساس آن منابع ومصارف مالی دولتها وحکومتهای ملی ثبت و ضبط و گزارش می گردید . طی سی سال گذشته تحولات شگرف حسابداری بخش عمومی از جمله دولتی رویکرد سنتی در مورد کارکرد حسابداری را ب ...

توضیحات بیشتر - دانلود 4,000 تومان

دانلود تحقیق تجزیه و تحلیل مالیات مشاغل و اشخاص حقوقی

دانلود تحقیق تجزیه و تحلیل مالیات مشاغل و اشخاص حقوقی   مالیات در تاریخ شاید بتوان گفت که همزمان با تشکیل اولین جوامع بشری، مالیات نیز پا به عرصه ظهور گذاشته است.   تمایل به رهایی از خطرات ناشی از جمله حیوانات درنده و حوادث طبیعی وامکان تأمین معاش بهتر، بشر را از زندگی فردی بسوی زندگی اجتماعی کشانید. دراین زندگی جدید برای تأمین وسائل و برآوردن حوائج افراد اجتماع، گریزی نبود جزاینکه پاره ای از خدمات بصورت جمعی انجام یابد و ب ...

توضیحات بیشتر - دانلود 4,000 تومان

دانلود تحقیق شرکت های سهامی از تاسیس تا انحلال

دانلود تحقیق شرکت های سهامی از تاسیس تا انحلال سازمان یک شرکت سهامی                                                               &n ...

توضیحات بیشتر - دانلود 4,500 تومان

آخرین محصولات فروشگاه