دانلود دروس تخصصی موفقیت ارتباط با ما فروشگاه تخصصی علمی آموزشی فایل ویکی پاورپوینت تمامی رشته ها فایل ویکی1

دانلود پروژه جداسازي آمونياك از پسابهاي صنعتي

دانلود پروژه جداسازي آمونياك از پسابهاي صنعتي

آمونياك گاز بيرنگي است كه داراي بويي تند و مشخصه و دانسيته آن نسبت به هوا در حدود597/.است. اين گاز در دماي 79- درجه سانتيگراد، وزن مخصوصي برابر 807/0 دارد، در 7/77-درجه سانتيگراد منجمد ميشود و دماي جوش آن در حدود 4/33 - درجه سانتيگراد است.

يكي از موارد كاربرد آمونياك در تهيه اوره است به همين دليل اكثراً در مجاورت واحدهاي پتروشيمي توليد كننده آمونياك، واحد اوره سازي نيز احداث ميشود.

آمونیاک در طبیعت تقریبا تنها به شکل نمکهای آمونیوم یافت می شود  آمونیاک در ابتدا با تجزیه ترکیبات آلی حاوی نیتروژن  و یا از آتشفشانهای فعال بدست می آمد کلرید آمونیوم می تواند  درلبه دهانه های آتشفشان رسوب کند یا در بستر های زغالی روباز یافت می شود  که این مطلب 900 سال قبل  از میلاد توسط ایرانیان گزارش شده است  آمونیاک و محصولات حاصل از اکسیداسیون از ترکیبات نیتروژن بخارآب موجود  در جو به وجود می آیند  این تر کیبات  توسط دود کش های کارخانجات  و اتومبیل ها نیز تولید می شوند.

در منطقه خاورميانه كشورهاي عربستان و كويت و عراق (تا قبل از جنگ) واحدهاي توليدي آمونياك و اوره دارند. البته اكثر كشورهايي كه داراي منابع گازي هستند.

 

واحدهايي نيز جهت توليد اوره آمونياك دارند اما به دليل ظرفيت پايين توليدي آنها در همان كشورها به مصرف ميرسد. توليد كشورهاي اروپايي و امريكاي شمالي به دليل هزينه زياد اكثر واحدهاي توليد اوره و يا آمونياك يا تعطيل شده و يا به تدريج از سرويس خارج ميشوند، به همين دليل ايجاد اين واحدها در كشورهاي آسيايي و منطقه خاورميانه طي سالهاي گذشته رشد كرده است.

مصارف عمده آمونياك در توليد اوره است اما در صنايع ديگري نظير جايگزيني در مواد سردكننده در يخچالها و تجهيزات سرمايي نيز كاربرد دارد. اوره نيز در كشاورزي به عنوان كود ازته مصرف دارد.

 

1 – 1 ) تاریخچه:

نام آمونیاک مشتق شده از کلمه Salammoniacum است مصریان  باستان آن را به نام Slammoniac می شناختند  و اعراب به آن نام  آمونیوم  را دادند  آمونیاک آزادنخستین بار توسطJ.Priestley  در سال 1777 تهیه شده در سال 1784 دانشمندی  به نامC.L.Berthollet  آمونیاک را تر کیبات  عناصر هیدروژن  برای اولین بار  تهیه کرد و در سال 1809 توسطW.Henry نسبتهای مصرفی هیدروژن و نیتروزن در سنتز آمونیاک  فرمول  را برای  آن محاسبه کرد  بعد  از مدتی ارزش  کود های معدنی به اثبات  رسید و این امر باعث افزایش  بسیار زیادی  در مصرف  کود معدنی  شد یکی  از اجزا  اصلی این کود ها نیتروژن است در اواخر قرن19 آمونیاک از کارخانه های تولید کک و نیز فرایند  گازی  کردن  زغال سنگ در فرایند  تقطیر  تخریبی زغال سنگ بدست آمد.

 بعد از مدتی هر دو منبع  برای کود های معدنی  با محدودیت روبرو شدند و رو به اتمام رفتند  بنابراین تولید کنندگان مجبور شدند  رسوبا ت  شوره  در شیلی استفاده کنند  نخستین کارخاه تولی امونیاک از طریق بوش هابر در سال 1913 به راه افتاد  این کارخانه نماینده نخستین فرایند علمی سنتر امونیاک از عناصر تشکیل دهنده است بود بعد از کارخانه ذکر شده کارخانه ها ی دیگر یکی پس از دیگری به راه افتاد و جایگزین استفاده از شوره شیلی برای تولید تر کیبات آمونیوم شدند امروزه آمونیاک به صورت انبوه در صنایع شیمیایی تولید می شود.

 

1 – 2 ) خواص آمونياك:

1 2 1)  خواص فیزیکی

 خواص ملکولی:مطابق با بارهای هسته، اتم نیتروژن هفت پوسته  الکترونیکی دارد  یک جفت الکترون در لایه1S قرار دارد  و پنچ الکترون در 4 اربیتال  لایه  دوم قرار دارند یک جفت الکترون در لایه2S و3 الکترون در اربیتالها ی   قرار دارند  3 الکترونی که جفت نشده اند  می توانند با الکترون  جفت نشده  لایه 1S در3 اتم هیدروژن  تشکیل پیوند  بدهند.  به این ترتیب3 لایه نیمه پردر اتم نیتروژن پرخواهد شد و اکتا خواهد شد.

 شکل اتم به صورت هرم چهار  وجهی منتظم خواهد بود  که N در یک راس آنH  ها  در رئوس دیگر قرار دارند  زاویه  پیوند N-H-N   در حدود  107 درجه است آمونیاک مایع توانایی حل بسیاری  ازمواد  را دارد .

1 2 2 ) خواص شیمیایی

آمونیاک در دمای معمول نسبتا پایدار است اما در دماهای بالاتر هیدروژن ونیتروژن  تجزیه شده نرخ تجزیه  یا تغییر  طبیعت سطحی که گاز با آن بر خورد  می کند متفاوت  خواهد بود  به طوریکه شیشه بسیار  غیر فعال است چینی و سنگ پا به وضوح اثر  شتاب  دهند ه ای دارند  و فلزات  مثل آهن نیکل روی  و اورنیوم  حتی بیشتر  از چینی و سنگ پا  تجزیه  را سرعت می بخشد  در فشار های اتمسفری تجزیه آمونیاک  در دمای حدود  تجزیه  کامل خواهد شد.

 

 آمونیاک با طیف وسیعی از تر کیبات  واکنش می دهد  اکسید اسیون  آمونیاک  در دماهای  بالا یکی از واکنشهای مهم است  که تولید  آب نیتروژن  می کند  آمونیاک به صورت  گازی  زمانی  که تا دمای های بالا گرم  شود  توسط بسیاری از اکسید کنند ه ها که دارای  فلزات  با فعالیت  کم هستند  به نیتروژن  و آب اکسید  می شود  به

شامل 5 فصل

فصل اول جداسازی آمونیاک از پسابهای صنعتی

فصل دوم آلودگی زیست محیطی آمونیاک

فصل سوم روشهای جداسازی آمونیاک

فصل چهارم شبیه سازی واحد دفع آمونیاک

فصل پنجم مقایسه ونتیجه گیری

شامل 500 صفحه فایل word قابل ویرایشپرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 10,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل
کمک مالی به ایتام و کودکان بی سرپرست

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
progeh_594825_2596.zip21.8 MB