فروشگاه تخصصی علمی آموزشی فایل ویکی تمامی رشته ها فایل ویکی1 دروس تخصصی موفقیت پاورپوینت ارتباط با ما دانلود

اطلاعیه فروشگاه

با توجه به تغییرات ایجاد شده در بانک ملی خرید زیر 5000 تومان توسط کارت بانک ملی امکان پذیر نیست برای خرید های زیر 5000 تومان لطفا از کارت های بانک های دیگر استفاده نمایید.

دانلود مقاله زندگینامه , اندیشه ها وفلسفه تربیتی افلاطون

دانلود مقاله زندگینامه , اندیشه ها وفلسفه تربیتی افلاطون

آغاز حكمت و فلسفه از مشرق زمين است

هرچند هنوز اين مسئله حل نشده است و شايد هيچگاه به درستي معلوم نشود كه تمدن و دانش و حكمت در كدام نقطه روي زمين آغاز شده است. وليكن تمدني كه امروز به دستياري اروپائيان در جهان برتري يافته بي گمان دنبالة آن است كه يونانيهاي قديم بنياد نموده و آنها خود مباني و اصول آنرا از ملل مشرق باستان يعني مصر، سوريه، كلده، ايران و هندوستان دريافت نموده اند.

هنگاميكه يونانيان در خط علم و هنر افتادند و بنا گذاشتند كه آنرا از ملل مشرق فراگرفته اند آن اقوام از ديرگاهي در راه تمدن قدم زده و معلومات بسيار فراهم كرده و مراحل مهم پيموده بودند وليكن قوم پراستعداد يونانيان جمله و ماحصل آن معلومات را فراگرفتند و در فالب ذوق سرشار خود ريخته. تحقيقات عميق نيز برآن افزوده به همه رشته هاي ذوقيات و معقولات صورتي چنان بديع دادند كه اقوام ديگر خاصه مردم اروپا و آسياي غربي خوشه چين خرمن آنها گرديده و از آن چشمه زلال بهره بردند.

ظهور حكمت در يونان :

جنبش يونانيان در امور علمي و عقلي و ذوقي بدرستي از دوهزار و پانصد سال پيش آغاز گرديده است و در همه انواع بروزات ذهن و طبع انساني آثار زيباي گرانبها به يادگار گذاشته است. ليكن در اينجا تنها به معقولات مي پردازيم و به ذوقيات نظر نمي اندازيم چه آن خود بحثي جداگانه دارد.

نخست مي بينيد يونانيان مانند ملل ديگر باستاني دربارة زمين و آسمان و ماه و خورشيد و ستارگان و آب و هواو غير ان قصوراتي  دارند كه معتقدات ديني آنهاست و مبتني براين است كه موجودات عالم و آثار طبيعت شخصيت دارند و خداوندان  مي باشند و بعضي شايسته پرستش و برخي درخور پرهيزند. به مرور زمان در ذهن آن مردم رتبه خداوندي از عين موجودات برداشته شد و براي هريك رب النوعي فرضي قرار گرفت كه صفات و حالات و حوائج نفسانيات بشر را شديدتر و قوي تر دارا مي باشند و مردم دنيا بازيچة هوا و هوس آنها هستند و عبادات و آداب ديني براي جلب رأفت و دفع شر ايشان است.

 آن عقايد كه در واقع اساطير است تا زمانيكه دين مسيح در اروپا عموميت نيافته بود شيوع داشت و عوام بلكه بسياري از خواص به مقتضاي آنها عمليات ديني و اخروي و عبادات و معاملات خود را جاري
مي ساختند و آگاهي برآنها از منظومه و نوشته هاي شعرا و نويسندگان يونان مخصوصاٌ ارميدوس به خوبي برمي آيد.     

حكماي هفت گانه :

چنانكه در ميان همه اقوام و ملل همواره اشخاص نكته سنج و نصيحت گو بوده است كه مردم را از سود و زيانشان آگاه و به گفته هاي خردمندان بيدار مي ساختند. در ميان يونانيان نيز اين گونه دانشمندان بسيار بوده اند و بعضي از آنها نامي نشده و وضع قوانين و آداب سودمند براي ان قوم نموده اند و گفتگو از هفت خردمند برزبانها بوده است كه دانشمندترين مردم خوانده مي شدند وليكن گذشته از آنها بعضي متفكران نيز پيدا شدند كه اعتقادات به ارباب انواع طبع آنها را قانع ساخته كم كم را عناصر واسط قسات خوانده و جريان امور عالم را به اسباب و علل دانستند و به علت و معلول و قواعد و اصول قائل شدند و چنين استنباط مي شود كه اهل نظر چون ديده اند بسياري از چيزها به يكديگر تبديل مي گردند و اختلاف هايي كه در جهان مشاهده مي شود غالباٌ صوري است پي برده اند با اينكه حقيقتي كمتر از آنست كه گمان به نظر ميرسد واقعيت ندارد آنچه به صورت تكثر در عالم به نظر مي رسد . بس برخورده اند به اينكه شايد حققيت واحدي باشد كه اشياء روزگار و احوال آنها تبديلات و تجليات او باشند و نيز از كشف همين امر كه غالباٌ به نظر ميرسد كه چيزهايي كه تازه موجود شده اند ولي تازه نيستند و نمايش هنرهاي موجود از سابق مي باشد پي بردند به اينكه موجود و معدوم شدن در كار نيست نه معدود در موجود و نه موجود معدوم
مي گردد. ركود و فساد همه تغيير و تبديل است.         ( حسن فتحي تاريخ فلسفه يونان ص 12)

زندگينامه افلاطون :

افلاطون در اتن يا اژين . نزديك اتن . محتملاٌ در 427 پيش از ميلاد به دنيا امد. وي از يك دودمان اشرافي بود كه در بين نياكانش شخصيت هاي برجسته اي وجود داشتند. نسب پدرش آرسيتون بكودروس آخرين پادشاه آتن و از طرف مادر به پريكسيونه مي رسيد . يكي از عموهايش كريتياس بود كه از جمله سي نفر غاصب و عامل اصلي انقلاب سال 404 به شمار مي رفت.

 (آندره كرسون – فلسفه بزرگ ص 107)

افلاطون يك خواهر و دو برادر داشت به نام آريمانت و گلوكون كه از او بزرگتر بودند و دوره جمهوري او مخاطبين سقراط واقع شده اند.

پدر افلاطون كمي پس از تولد او درگذشت و مادرش با پريلامپ كه دائيش بود ازدواج كرد. بنا بر رسوم خانواده هاي بزرگ. افلاطون شش روز بعد از تولدش به نام پدربزرگ خود . آرسيتوكلس مرسوم گرديد و افلاطون لقبي بود كه بعدها به او داده شد. شايد به علت قامت بلند و يا به سبب پيشاني عريضي كه داشت. 

شامل 191 صفحه فایل word قابل ویرایش


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 7,000 تومان
عملیات پرداخت با همکاری بانک انجام می شود

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
maghaleh_593159_6803.zip199.4k

دانلود تحقیق عدالت اقتصادي از نظر افلاطون، ارسطو و اسلام

دانلود تحقیق  عدالت اقتصادي از نظر افلاطون، ارسطو و اسلام در ساحت روابط اقتصادي، پديده‌هاي نابهنجاري از قبيل بيكاري، عدم تثبيت قيمت‌ها، كاهش ارزش پول ملّي و...، نمودهايي از بي‌عدالتي اقتصادي به شمار مي‌آيد؛ از اين رو يكي از دغدغه‌هاي انديشه‌وران اقتصادي، هماره عدالت اقتصادي بوده و هست. در اين مقاله سعي شده است ماهيت عدالت اقتصادي از نظر افلاطون، ارسطو از متفكران اجتماعي يونان، و ديدگاه اسلام، ارزيابي قرار شود. واژگان كليدي: ...

توضیحات بیشتر - دانلود 2,500 تومان

دانلود مقاله ديدگاه ارسطو در اخلاق و نظريه توسط

دانلود مقاله ديدگاه ارسطو در اخلاق و نظريه توسط مكتب ارسطو از مكتب‏هاى‏اخلاقى بسيار مهمى است كه در اخلاق نظرى وجود دارد. ارسطو به عنوان برجسته‏ترين‏فيلسوفان يونان باستان برخى ازشالوده‏هاى اصلى را كه در زمينه اخلاق نظرى‏ارائه داده است، تاكنون مورد پذيرش بسيارى از فلاسفه و علماء علم اخلاق درجهان است هرچند با جرح و تعديل‏هائى به غالب كتابهاى فلسفى و اخلاقى پس از وى‏راه يافت. سه كتاب يا سه رساله در علم اخلاق به وى من ...

توضیحات بیشتر - دانلود 1,200 تومان

دانلود مقاله پندنامه افلاطون

دانلود مقاله پندنامه افلاطون     اين پندنامه وصاياي افلاطون (Plato) است به شاگرد ِ خود ارسطاطاليس (Aristotle) كه در انتهاي كتاب ِ اخلاق ِ ناصري شيخ بزرگوار خواجه نصيرالدين طوسي آمده است. ببينيد ما چه متخصصاني داشتيم و به چه بهاي سنگيني آنها را فراموش كرده ايم!       معمولا وصيت ِ يك عالم ِ بزرگ چكيده ي تمام چيزهايي است كه كوچكترين شكي در آن براي عالم وجود ندارد. در واقع او گوهر ِ عمرش را ...

توضیحات بیشتر - دانلود 1,200 تومان

آخرین محصولات فروشگاه