فروشگاه تخصصی علمی آموزشی فایل ویکی تمامی رشته ها فایل ویکی1 دروس تخصصی موفقیت پاورپوینت ارتباط با ما دانلود

اطلاعیه فروشگاه

با توجه به تغییرات ایجاد شده در بانک ملی خرید زیر 5000 تومان توسط کارت بانک ملی امکان پذیر نیست برای خرید های زیر 5000 تومان لطفا از کارت های بانک های دیگر استفاده نمایید.

دانلود مقاله اثبات محرک غيرمتحرک در فيزيک و متافيزيک ارسطو

دانلود مقاله اثبات محرک غيرمتحرک در فيزيک و متافيزيک ارسطو

در اين نوشتار اثبات‌هاي مرتبط با محرک غيرمتحرک در فيزيک و متافيزيک وي بررسي مي‌گردند و در انتها نيز صورت صوري شده‌اي از اثبات ارسطو در مابعدالطبيعه بر اساس علت فاعلي و علت غايي ارائه خواهد شد.

1- محرک غيرمتحرک در فيزيک

در کتاب هشتم فيزيک، ارسطو از بررسي ماهيت حرکت، به اين نتيجه رسيد که براي توضيح هر حرکتي در جهان، بايد محرک غيرمتحرک اولي وجود داشته باشد. او در 8.1 فيزيک استدلال مي‌آورد که حرکت سرمدي است چراکه حرکت نمي‌تواند وجود داشته باشد مگر آن‌که موجودي پيشتر آن را به شي افاضه نمايد. درنتيجه پيوسته شي متحرکي بايد وجود داشته باشد تا حرکت را به ديگر متحرک‌ها عطا نمايد زيرا شي ساکن نمي‌تواند افاضه کننده حرکت باشد. به علاوه اگر حرکت سرمدي نباشد، پس زمان نيز نمي‌توانست هميشه وجود داشته باشد، چراکه زمان اندازه حرکت است و در نزد ارسطو، زمان بي‌آغاز و بي‌پايان است. حرکت را نيز پاياني نيست، زيرا براي چنين اتفاقي لازم است تا امري حرکت را بايستاند که خود آن امر نيز به علتي براي ايستاندن خود نيازمند است و اين فرايند تا بي‌نهايت ادامه خواهد يافت. لذا ارسطو در 8.6 نتيجه مي‌گيرد: "هيچ زماني خالي از حرکت نبوده است و هيچ زماني نخواهد بود که از حرکت خالي باشد" (252b) ( که با توجه به تعريف زمان از روي حرکت، چنين جمله‌اي بديهي است).

پس از آن‌جا که هر شيئي توسط شيء ديگري به حرکت درمي‌آيد و حرکت سرمدي است، ارسطو نتيجه مي‌گيرد که امري بايد وجود داشته باشد که حرکت را به ديگر اشيا افاضه مي‌کند ولي خود متحرک نيست؛ در غير اين صورت سلسله‌ي لايتناهي‌اي از حرکت‌دهنده‌هاي متحرک لازم مي‌آمد که با توجه به سرمدي بودن حرکت، محال مي‌باشد (فيزيک، 8.5). هر آن‌چه متحرک است، درواقع متحرک بالعرض (بالقوه) است ولذا امر ديگري بايد آن را به حرکت درآورده باشد. پس اگر محرک غيرمتحرکي وجود نداشته باشد، حرکتي وجود نخواهد داشت.

شامل 11 صفحه فایل word قابل ویرایش


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 1,500 تومان
عملیات پرداخت با همکاری بانک انجام می شود

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
maghaleh_593139_6687.zip13.5k

آخرین محصولات فروشگاه