دانلود دروس تخصصی موفقیت ارتباط با ما فروشگاه تخصصی علمی آموزشی فایل ویکی پاورپوینت تمامی رشته ها فایل ویکی1

دانلود پاورپوینت ايمنی در برق

دانلود پاورپوینت ايمنی در برق

انرژي الکتريکي به دليل مزاياي زيادي که دارد هر روز به  تعداد مصرف کنندگان آن اضافه مي‌گردد. اين انرژی سالم ترين انرژی برای محيط زيست ميباشد هرچندکه توليد آن دربعضی حالات ميتواند موجب آلودگي شديد محيط زيست شود . در مقابل مزاياي آن ، انرژي الکتريکي داراي خطراتي نيز  مي باشد، بخصوص در صنايع و کارگاههاييکه بااين انرژی سروکاردارند هرگونه استفاده نامناسب اراين انرژی  وعدم رعايت اصول  ايمني و حفاظتی  می تواند حوادث وخسارات جبران ناپذيرگردد.

تاريخچه :

یونایان باستان از مشاهدات خود نتيجه گرفتند که هرگاه کهربا را با پارچه پشمي يا پوست مالش دهند، اجسام سبکي را به خود جذب مي‌کند.

واژه الکتريسيته از کلمه يوناني الکترون به معني کهربا گرفته شده است. اين واژه اولين بار در نوشته‌هاي تالس( 547 ـ 640 ق . م ) بکار رفته است. ويليام گيلبرت ( 1544 ـ 1603 م ) با انتشار کتابي درباره مغناطيس نظريات گذشتگان را مورد بررسي قرار داد و نتيجه گرفت که نيروهاي الکتريکي و مغناطيسي از هم جدا مي‌باشند.

براي مثال سنگ مغناطيس مي‌تواند آهن و فقط چند ماده ديگر را جذب کند. در صورتي که کهربا و اجسامي که خاصيت الکتريکي دارند مي‌توانند ذرات کوچک و سبک اجسام گوناگون را جذب کنند.

وي عقيده داشت که اجسام الکتريکي اثر دافعه ندارد.

در سال 1646 سرتوماس برادن تجربه‌هاي خود را درباره اثر دافعه الکتريکي منتشر نمود و اظهار کرد که بين مواد الکتريکي نيز همانند مواد مغناطيسي نيروهاي جاذبه و داففه وجود دارند.

الكترون - نگاه اجمالي:

ذره بنيادي پايداري است با بار الکتريکي منفي 1.602X10-19 کولن و جرم در حال سکون 9.109X10-31 کيلوگرم است . الکترونها در همه اتمها حضور دارند و در لايه‌هاي خاصي به دور هسته اتم مي چرخند.

سير تحولي و رشد :

در نظريه‌ دالتون ،‌ اتمها کوچکترين اجزاي ممکن ماده بودند. اما در اواخر سده نوزدهم کم کم معلوم شد که اتم خود از ذراتي کوچکتر ترکيب يافته است. اين تغيير ديدگاه ، نتيجه آزمايشهايي بود که با الکتريسيته به عمل آمد.

در سالهاي پاياني سده نوزدهم ميلادي بيشتر فيزيکدانان به اين باور رسيدند که الکتريسته به دو صورت ظاهر مي‌شود:

الکترون با  جرم X10-31 9.109 کيلو گرم

و بار منفی 1.602X10-19 کولن

 پروتون با جرمX10-27 1.672623 کيلو گرم

 و بارمثبت X-19  1.602كولن .

اعتقاد بر اين بود که اتمها  از ترکيب الکترونها و پروتونها شکل مي‌گيرد.

در اوايل دهه 1930 معلوم شد که هسته اتمها از پروتونهاي مثبت و نوترونهاي خنثي و با جرم X10-27 1.675  تشکيل مي‌شود.

ساختار اتم :

چنانچه گفته شد اتمها از ترکيب الکترونها و پروتونها شکل گرفته‌اند و هسته اتمها نيز از پروتونهاي مثبت و نوترونهاي خنثي تشکيل شده است. به اين ترتيب ، اتم خنثي هسته‌اي با بار مثبت دارد که با الکترونهاي (منفي) احاطه شده است. اندازه هسته در هر اتم حدود 10/1 اندازه‌ اتم است. بقيه حجم اتم را الکترونهاي مداري در اشغال خود دارند.

موادازنظرهدايت الكتريكي براساس الكترون هاي موجوددرلايه هاي آخرآنهابه سه گروه تقسيم ميشوند:

- هادي ها مانند فلزات بترتيب (طلا – نقره – مس _ آلومينيم )

- نيمه هادي ها مانند سيسليسيم ،‌ژرمانيوم ،‌آنتيموان ،‌آرسنيك ،‌ سرب

- عايق ها مانند نايلون ، پلاستيك ،‌پي وي سي ، فايبرگلس

انواع الکترونها:

الکترون آزاد : الکتروني که از اتم جدا شده و به آن بستگي ندارد. الکترونهاي بيروني‌ترين لايه‌هاي اتمهاي فلزات بستگي کمتري نسبت به اتمهاي خود دارند و با گرفتن انرژي کوچکي از اين اتمها کنده مي‌شوند و به شکل توده‌اي از ابر يا گاز ، شبکه‌هاي اتمي فلزات را در بر مي‌گيرند. هنگامي که الکترونهاي آزاد در ميدان الکتريکي قرار گيرند، جريان الکتريکي بوجود مي‌آيد.

الکترون اوژه : نوعي الکترون آزاد است که از اتم يا يون گسيل مي‌شود. الکترون اوژه از بازآرايي الکترونهاي مقيد از اتم يا يون اوليه سرچشمه مي‌گيرد.

ميدان الكتريكي:

براي تعريف ميدان الکتريکي در يک نقطه معين از فضا ، يک بار الکتريکي مثبت به اندازه واحد در آن نقطه قرار داده ، سپس مقدار نيروي الکتريکي وارده  بر اين واحد بار را به عنوان شدت ميدان الکتريکي تعريف مي‌کنند. بار مثبت را نيز به عنوان بار آزمون تعريف مي‌کنند.

 به بيان دقيقتر مي‌توان ميدان الکتريکي را به صورت حد نسبت نيروي الکتريکي وارد بر يک بار آزمون بر اندازه بار آزمون ، زماني که مقدار بار آزمون به سمت صفر ميل مي‌کند، تعريف کرد.

 از قانون کولن مي‌دانيم که دو بار الکتريکي بر يکديگر نيرو وارد مي‌کنند. اين نيرو را مي‌توان با استفاده از مفهوم جديدي به نام ميدان الکتريکي توضيح داد، يعني واسطه‌اي که بارهاي الکتريکي بوسيله  آن بر يکديگر نيرو وارد مي‌کنند. به بيان ديگر هر بار الکتريکي در فضاي اطراف خود يک ميدان الکتريکي ايجاد مي‌کند که هرگاه بار الکتريکي ديگري در محدوده اين ميدان قرار گيرد، بر آن نيرويي وارد مي‌شود.

معمولا خطوط ميدان الکتريکي در اطراف هر بار الکتريکي با استفاده از مفهوم خطوط نيرو نشان داده مي‌شود.

به عنوان مثال اگر يک بار الکتريکي نقطه‌اي مثبت را در نقطه‌اي از فضا در نظر بگيريم، در اين صورت خطوطي از اين نقطه به طرف خارج رسم مي‌شوند. اين خطوط بيانگر جهت ميدان الکتريکي هستند. همچنين با استفاده از چگالي خطوط ميدان الکتريکي مي‌توان به شدت ميدان الکتريکي نيز پي برد.

مشخصات ميدان الکتريکي :

ميدان الکتريکي کميتي برداري است، يعني  ميدان الکتريکي علاوه بر مقدار داراي جهت نيز مي‌باشد.

برداري بودن اين کميت را مي‌توان از تعريف آن نيز فهميد. چون ميدان الکتريکي را به صورت نسبت نيرو بر بار تعريف کرديم و نيرو نيز بردار است، لذا ميدان الکتريکي نيز بردار خواهد بود.

ميدان الکتريکي در داخل يک جسم رسانا همواره برابر صفر است.

چون اگر درون جسم رسانا ميدان الکتريکي وجود داشته باشد، در اين صورت بر همه بارهاي درون آن نيرو وارد مي‌شود. اين نيرو باعث به حرکت در آمدن بارهاي آزاد مي‌شود.

حرکت بار را جريان مي‌گويند. بنابراين در اثر ايجاد جريان در داخل جسم رسانا بارها به سطح آن منتقل مي‌شوند، باز ميدان درون آن صفر مي‌شود. در بيشتر موارد ميدان الکتريکي از نظر اندازه و جهت از يک نقطه به نقطه ديگر تغيير مي‌کند. اما اگر چنانچه اندازه جهت ميدان در منطقه‌اي ثابت باشد، در اين صورت ميدان الکتريکي را يکنواخت يا ثابت مي‌گويند.

 شامل 109  اسلاید POWERPOINTپرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 10,500 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل
کمک به هزینه درمان بیماران سرطانی

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
emeny_dar_bargh_2073170_1456.zip4.1 MB

دانلود پاورپوینت کنترل الکتریکی لیزر نیمه هادی ارگانیک فیدبک توزیع شده

دانلود پاورپوینت کنترل الکتریکی لیزر نیمه هادی ارگانیک فیدبک توزیع شده فهرست مطالب: لیزر فیدبک توزیع شده مواد ارگانیک بررسی یک ساختار جدید ------------------------ لیزر فیدبک توزیع شده: در لـیزر DFB ، ناحیه فعال که تامین کننده بهره است و گریتینگ که عمل انتخاب طول موج را به انجـام مـی­رسـاند یکـپارچه هسـتند امـا در لیزر با منعکس کننده براگ توزیعی (DBR)  این دو در امتداد طول لیزر از هم مجزا شده اند. نیمه­ هادی آلی:  نيمه هادي آلي نيز يك ماده آ ...

توضیحات بیشتر - دانلود 7,700 تومان

دانلود پاورپوینت دفتر اندازه گيری

دانلود پاورپوینت دفتر اندازه گيری  هدف دفتر اندازه گيري   :  سنجش و پايش مستمر  تبادل انرژي داخلي و برون مرزي  درشبكه سراسري برق ماموريت: ايجاد سيستم هوشمند و مكانيزه براي اندازه گيري ، قرائت ، انتقال داده در بخش تبادل وتوزيع انرژي شبكه برق كشور استراتژي: - مكانيزه كردن سيستم هاي قرائت و انتقال داده( سامانه هاي نرم افزاري ) - ارتقاء تجيهزات سخت افزاري و سامانه هاي ن ...

توضیحات بیشتر - دانلود 9,000 تومان

دانلود پاورپوینت اهم بندهای مرتبط با صنعت برق در قانون بودجه سال 1391 كل كشور

دانلود پاورپوینت اهم بندهای مرتبط با صنعت برق در قانون بودجه سال 1391 كل كشور جزء 8 بند 7 قانون بودجه سال 1391: حمايت از توليد: به شركتهاي تابعه و وابسته وزارتخانه‌هاي نفت، نيرو، راه و شهرسازي و صنعت، معدن و تجارت اجازه داده مي‌شود بدهيهاي قانوني خود به اشخاص حقيقي و حقوقي غيردولتي را تا سقف بيست‌هزار ميليارد (20.000.000.000.000) ريال با اعلام وزير مربوطه و تأييد وزارت امور اقتصادي و دارايي (سازمان حسابرسي) بدهي‌ همان اشخاص بابت اقساط واگذاري و يا بدهي ...

توضیحات بیشتر - دانلود 8,200 تومان