دانلود دروس تخصصی موفقیت ارتباط با ما فروشگاه تخصصی علمی آموزشی فایل ویکی پاورپوینت تمامی رشته ها فایل ویکی1

دانلود پاورپوینت بررسي علت تخريب برقگيرها (400kv-230kv)

دانلود پاورپوینت بررسي علت تخريب برقگيرها (400kv-230kv)

فهرست مطالب:

فصل اول: مقدمه

فصل دوم: بررسي انواع اضافه ولتاژها در سيستمهاي قدرت و علل پيدايش آنها

فصل سوم: بررسي علل ايجاد اختلال در برقگيرهاي اكسيد روي

فصل چهارم: شناسايي پديده فرورزونانس

 ------------------------------

فصل اول:

كليات:

در سيستمهاي قدرت و شبكه‌هاي انتقال و توزيع انرژي الكتريكي، تك‌تك تجهيزات نقش اساسي دارند و بروز هرگونه عيبي در آنها،ايجاد اختلال در شبكه، اتصال كوتاه و قطع برق را به همراه دارد.خاموشي و جايگزيني تجهيزات معيوب هزينه‌هاي هنگفتي را به شبكه تحميل مي‌نمايد. لذا بررسي و تحليل بروز عيب در تجهيزات از اهميت خاصي برخوردار مي‌باشد و در صورت شناخت اين عيوب و سعي در جلوگيري از بروز آنها از هدر رفتن سرمايه اقتصادي كشور جلوگيري به عمل مي‌آيد.

برقگيرها از جمله تجهيزاتي هستند كه جهت محدود كردن اضافه ولتاژهاي گذرا ( صاعقه و كليد‌زني) در شبكه‌هاي انتقال و توزيع به كار مي‌روند. برقگيرها ضمن اينكه حفاظت تجهيزات در مقابل اضافه ولتاژهاي گذرا را بر عهده دارند،بايد در مقابل اضافه ولتاژهاي موقتي از خود واكنشي نشان ندهند و همچنين با توجه به شرايط محيطي منطقه مورد بهره‌برداري،نظير رطوبت و آلودگي،عملكرد صحيح و قابل قبولي را ارائه دهند.

فصل دوم:

انواع مختلف اضافه ولتاژها در شبكه:

كليه اضافه ولتاژهاي ظاهر شده در شبكه بر حسب شكل و يا منبع بروز خود،تقسيم‌بندي مي‌شوند.كه مي‌توان آنها را به شرح زير تقسيم‌بندي نمود: 

1- اضافه ولتاژهاي صاعقه

2- اضافه ولتاژهاي كليدزني

3- اضافه ولتاژهاي موقتي

كه با توجه به عامل بوجود آورنده نيز به دو دسته داخلي و خارجي تقسيم مي‌شوند.

بر اساس اين تقسيم‌بندي اضافه ولتاژ ناشي از صاعقه به اضافه ولتاژ خارجي و دو نوع ديگر به اضافه ولتاژهاي داخلي موسوم مي‌باشد.

1-اضافه ولتاژ‌هاي صاعقه:                          

 در پي تخليه جوي الكتريكي بر قسمتهاي مختلف شبكه، بارهاي الكتريكي انباشته در ابرها و فصل از طريق كانال يونيزه تشكيل شده در فضا بصورت قوس مرئي رعد و برق در قسمتهاي مختلف شبكه تخليه گشته،اصطلاحاً به تخلية جوي الكتريكي موسوم مي‌باشد.تخليه بارهاي الكتريكي جوي، موجبات افزايش ولتاژ را به طور لحظه‌اي در محل تخليه فراهم ساخته،ولتاژ موجي با سرعت نور در طول هادي‌هاي فاز منتشر مي‌شود و اضافه ولتاژهاي تخليه جوي را در شبكه پديد مي‌آورد.

اضافه ولتاژهاي موجي رعد و برق حداكثر سرعت افزايش را در ميان انواع مختلف اضافه ولتاژهاي موجي دارا مي‌باشند.سرعت افزايش آنها در حدود 5000-500 كيلوولت بر ميكروثانيه متغير مي‌باشد.

مشخصه اضافه ولتاژهاي صاعقه:

اضافه ولتاژهاي صاعقه مي‌توانند با يك موج صاعقه استاندارد   50/2 –1 مطابق شكل زير مدل شوند.به عبارت ديگر اين دسته امواج غير پريوديكي داراي زمان پيشاني حدود يك و نيم ميكروثانيه و زمان پشت موج در حدود چند ده ميكرو ثانيه هستند.با توجه به شيب پيشاني اين دسته اضافه‌ ولتاژها، تنش بيشتري روي عايق بندي طولي پيچكهاي اندوكتيو اعمال مي‌كنند و به دليل زمان كوتاهتر،عموماً تنش قابل براي عايق‌بندي در مقايسه با امواج كليد‌زني با دامنه يكسان قدري بيشتر
خواهد بود.ميزان تنش تحمل شده بستگي به نوع عايق خواهد داشت.

2- اضافه ولتاژهاي كليد زني (قطع و وصل):

اضافه ولتاژهاي قطع و وصل به صورت موج در شبكه ظاهر گرديده و از نظر شكل و تغييرات لحظه‌اي خود،‌كاملاً مشابه اضافه ولتاژهاي موجي تخليه جوي مي‌باشند. تفاوت عمده در زمان پيشاني و زمان استهلاك يا كاهش دامنه موج بوده،سرعت افزايش دامنه ولتاژهاي موجي قطع و وصل به حدود چند كيلوولت بر ميكروثانيه بالغ مي‌گردد.چون اين اضافه ولتاژها از عوامل و تجهيزات داخلي شبكه ناشي مي‌گردند لذا به اضافه ولتاژهاي داخلي موسوم مي‌باشند.اضافه ولتاژهاي موجي قطع و وصل در پي قطع و وصل كليدها و رژيم گذراي ظاهر شده در آنان نتيجه شده در آنان نتيجه گرديده،لذا اضافه ولتاژهاي گذرا نيز ناميده مي‌شوند.

موج توسط زمان پيشاني خود

Td و زمان دم موج (پشت موج )T1  

مشخص مي‌گردد.حدود اين پارامترها در استانداردهاي مختلف تعيين گرديده‌اند.در استاندارد آمريكا وIEC

مقدار معمول آن به ترتيب در حدود250 و2500

 ميكروثانيه مشخص گرديده است.

علل بروز اضافه ولتاژهاي كليد زني:

اضافه ولتاژهاي ناشي از كليد زني جريان‌هاي سلفي و خازني:

اين مسئله ممكن است در هر دو زمينه توزيع و تاسيسات صنعتي و نيروگاهها نيازمند توجه باشند.در حالت اخير چنانچه كليد قدرت آن چنان ديونيزه شود كه جريان را پيش از موقع صفر كند ممكن است اضافه ولتاژهاي بزرگي به وجود آيند در همين زمينه بايد موارد زير را در نظر گرفت:

الف) قطع جريان‌هاي سلفي، مثلا هنگامي كه جريان مغناطيس كننده يك ترانسفورماتور يا راكتور قطع مي‌شود.

ب) كليد زني و عملكرد يك كوره قوس الكتريكي و ترانسفورماتور آن ممكن است باعث برش جريان شود.

ج) كليد زني كابلهاي بي بار و بانكهاي خازني.

د) قطع جريان با فيوزهاي ولتاژ بالا.

اضافه ولتاژهاي كليد زني ناشي از تغييرات ناگهاني بار:

در اثر تغييرات ناگهاني بار ممكن است اضافه ولتاژهاي كليد زني كه توسط اضافه ولتاژهاي موقتي دنبال مي‌شوند بوجود آيند.

3- اضافه ولتاژهاي موقت:

اضافه ولتاژهاي موقت،نوعي اضافه ولتاژ نوساني فاز به زمين،يا فاز به فاز مي‌باشند،كه نسبتا طولاني مدت و يا ناميرا هستند و يا بطور ضعيفي ميرا مي‌شوند.از آنجا كه اضافه ولتاژهاي موقت از نظر كار برقگير حائز اهميت فراوان هستند(برقگيرها بايد بتوانند اضافه ولتاژهاي موقت را تحمل كنند)،لازم است درصد اضافه ولتاژهاي موقت شبكه محاسبه گردد.

اضافه ولتاژهاي موقت از علل زير نشات مي‌گيرند:

1- خطاها.

2- تغييرات ناگهاني بار.

3-اثر فرانتي.

4-رزونانس خطي.

5-فرورزونانس.

6-قطع هادي (يارگي خط).

7-رزونانس ناشي از مدارهاي كوپل شده.

شامل 22  اسلاید POWERPOINTپرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 7,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل
کمک مالی به ایتام و کودکان بی سرپرست

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
barrasy_elate_takhrib_barghgirha_2068053_4463.zip1.2 MB

دانلود پاورپوینت ترانسفورماتور های الكتريكی

دانلود پاورپوینت ترانسفورماتور های الكتريكی تعاريف: شار يا فلوي مغناطيسي: مجموعه خطوط مغناطيسي که از سطحي محدود مي گذرد. چگالي فلوي مغناطيسي (ميدان مغناطيسي):ميزان فلو در واحد سطح نيروي محرکه مغناطيسي: به نيروي مغناطيسي که سبب توليد شار در ميدان مغناطيسي مي شود شدت ميدان مغناطيسي   اصول کار ترانسفورماتور: ترانسفورماتور وسيله اي است که: توان الکتريکي را از يک مدار به مدار ديگر منتقل ميکند.(با سطح ولتاژ متفاوت) اين کار را بدون ه ...

توضیحات بیشتر - دانلود 10,000 تومان

دانلود پاورپوینت آزمایشگاه الکترونیک موضوع : ترانزیستور

دانلود پاورپوینت آزمایشگاه الکترونیک موضوع : ترانزیستور 1-ترانزیستور یکی از مهمترین قطعات الکترونیکی می‌باشد. ترانزیستور یکی از ادوات حالت جامد است که از مواد نیمه رسانایی مانند سیلیسیم و ژرمانیوم ساخته می‌شود. یک ترانزیستور در ساختار خود دارای پیوندهای پیوند نوع N و پیوند نوع P می‌باشد.2-ترانزیستور از دیدگاه مداری یک عنصر سه‌پایه می‌باشد که با اعمال یک سیگنال به یکی از پایه‌های آن میزان جریان عبور کننده از دو پایه دیگر آن ...

توضیحات بیشتر - دانلود 6,000 تومان

دانلود پاورپوینت معرفی طرح طراحی و ساخت شتابگر خطی الکترون

دانلود پاورپوینت معرفی طرح طراحی و ساخت شتابگر خطی الکترون شتابگر خطی چیست: ذره باردار فقط یکبار از مسیری مستقیم عبور می کند و تحت تاثیر میدان الکتریکی انرژی جنبشی آن افزایش می یابد. نیروی وارد بر ذره باردار در اثر میدان الکترومغناطیسی   چهار نوع ذرات: الکترون (پوزیترون) پروتون و یونهای سبک یون های سنگین میون ها و ذرات ناپایدار   شتابگرخطی رادیوفرکانس: شتاب با میدان الکترومغناطیسی متغیر در زمان، محدودیت شتاب با میدان الکتریکی ثابت را ...

توضیحات بیشتر - دانلود 8,000 تومان