دانلود دروس تخصصی موفقیت ارتباط با ما فروشگاه تخصصی علمی آموزشی فایل ویکی پاورپوینت تمامی رشته ها فایل ویکی1

دانلود پاورپوینت حوضه های آبریز ایران

دانلود پاورپوینت حوضه های آبریز ایران

تقسيم بندي حوضه هاي آبريز ايران:

بطور کلي ايران به 12 حوزه آبريز مختلف تقسيم مي گردد.

اين 12 حوزه عبارتند از:
حوضه درياي خزر        حوضه خليج فارس و درياي عمان
حوضه درياچه اروميه        حوضه درياچه نمک قم
حوضه اصفهان و سيرجان      حوضه نيريز يا بختگان
حوضه جازموريان           حوضه دشت کوير 
حوزه کوير لوت          حوضه اردستان و يزد و کرمان
حوضه صحراي قره قوم         حوضه خاوري يا هامون

حوضه دریای خزر:

رودخانه هاي اين حوضه که مساحت آن به 173،300 کيلومتر مربع ميرسد به سوي درياي خزر جريان دارند. حوضه مزبور داراي شيب زياد بوده و بيشترين اختلاف ارتفاع حوضه هاي کشور را که بالغ بر 5500 متر است، به خود اختصاص داده است. به همين مناسبت رودخانه هاي ارس، سفيدرود، هراز و اترک که داراي حوضه هاي آبريز کوهستاني پهناوري هستند، از طول کم و شيب زياد برخوردار هستند و حوضه آبريز آنها غالباً از جنگل پوشيده است.
از آنجائي که ريزشهاي جوي سالانه اين حوضه غالباً بصورت باران ميباشد، از اين رو آب شدن برفهاي زمستاني تأثير چنداني در تأمين آب رودخانه هاي آن ندارد و پوشش گياهي متراکم که در غالب اراضي اين حوضه به چشم ميخورد، موجب تعديل جريان آب آنها ميگردد. بطور کلي تغييرات روزانه آبدهي رودخانه هاي اين حوضه زياد است و توزيع فصلي آنها دستخوش تغييرات چنداني نيست.
رودخانه هاي ارس، سفيدرود، هراز و اترک از نظر وسعت حوضه آبريز و ويژگيهاي اقليمي با ديگر رودخانه هاي حوضه درياي خزر متفاوت هستند و آب آنها عمدتاً از ذوب تدريجي برفهاي زمستاني تأمين ميگردد. افزون بر آن چشمه سارهاي فراواني که از فرو رفتن ريزشهاي سالانه به ويژه در ارتفاعات پديد آمده اند، بر نظم آبدهي آنها کمک ميکند.
در حوضه هاي درياي خزر سيزده رودخانه با مساحت آبريز بيش از هزار کيلومتر مربع وجود دارد که ارس و سفيدرود بزرگترين آنها محسوب مي گردند.
 
رودخانه هاي اين حوضه از نظر رژيم آبدهي به سه گروه تقسيم ميگردند:
 رودخانه هايي که داراي حوضه آبريز وسيع کوهستاني هستند و بيش از نيمي از ريزشهاي جوي آنها را برف تشکيل ميدهد. اين رودخانه ها در اثر ذوب برف در فصل بهار پر آب ميگردند و بر عکس آبدهي آنها در فصل تابستان به کمترين ميزان خود ميرسد. رودخانه هاي ارس، سفيدرود، هراز و اترک از اين گروه بشمار مي آيند.
رودخانه هايي که بخشي از حوضه آبريز آنها را نواحي کوهستاني مرتفع و بخشي ديگر را نواحي کمارتفاع مشرف به درياي خزر تشکيل ميدهد. رژيم اين رودخانه ها تحت تأثير ريزش توأم برف نواحي کوهستاني و باران مناطق کمارتفاع قرار دارد و در مقايسه با رودخانه هاي گروه الف، از توزيع فصلي يکنواختتري برخوردارند. رودخانه هايي چون گرگان، تجن، تالار، پلرود و شفارود جزو اين گروه بشمار مي آيند.
 خانه هايي که قسمت عمده حوضه آبريز آنها را مناطق جنگلي تشکيل ميدهد و عمدتاً از ريزش باران تغذيه ميگردند. اين رودخانه ها بيشتر سيلابي هستند و از جريان آب دائمي ناچيزي برخوردارند و آبدهي فصلي تقريباً متعادلي دارند. کليه رودخانه هاي کوچک اين حوضه، جزو اين دسته محسوب ميگردند.
 
حوضه خلیج فارس و دریای عمّـان:
اين حوضه با مساحت 437،150 کيلومتر مربع يکي از پهناورترين حوضه هاي ايران محسوب ميگردد و رودخانه هاي واقع در باختر و جنوب باختري و جنوب آبپخشان کوه هاي زاگرس و بشاگرد و بلوچستان را در بر ميگيرد.
در حوضه خليج فارس و درياي عمان جمعاً 29 رودخانه با مساحت آبريز بيش از 1000 کيلومتر مربع وجود دارد که يا به درون کشور عراق جريان مييابند و پس از پيوستن به رودخانه دجله به خليج فارس ميريزند و يا بطور مستقيم به خليج مزبور و يا درياي عمان وارد ميگردند.
بزگترين رودخانه هاي اين حوضه به ترتيب از شمال تا جنوب خاوري عبارتند از: سيروان، کرخه، کارون، جراحي، زهره، هله، موند، کل، ميناب و سرباز.
 
رودخانه هاي اين حوضه از نظر رژيم بارندگي و جريان آب به سه گروه زير تقسيم ميگردند:
دامنه هاي غربي و جنوب غربي زاگرس: در بلنديهاي اين ناحيه که جزو مناطق پر باران کشور بشمار ميرود، قسمت عمده ريزش در فصلهاي پائيز و زمستان بصورت برف است

شامل 16  اسلاید POWERPOINTپرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 6,800 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل
کمک مالی به ایتام و کودکان بی سرپرست

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
KHOSOSIYAT-HOZEHAYE-ABRIZ-IRAN_2043925_8419.zip2.9 MB

دانلود پاورپوینت حوضه های آبریز و خصوصیات آنها

دانلود پاورپوینت حوضه های آبریز و خصوصیات آنها یک حوضه آبریز به مساحتی از زمین گفته می شود که اطراف آن را ارتفاعات در برگرفته و لذا رواناب حاصله از بارندگی روی این سطح در پست ترین نقطه آن تمرکز پیدا کرده و از نقطه ای که پایین ترین ارتفاع را دارا می باشد از حوضه خارج می گردد. هر حوضه آبریز از مجموعه زیادی زیر حوضچه تشکیل شده و زیر حوضه ها نیز بنوبه خود به واحدهای کوچک تقسیم می شوند. نقطه A  پست ترین نقطه ای است که رواناب حاصله از بارندگی ...

توضیحات بیشتر - دانلود 6,000 تومان