دانلود دروس تخصصی موفقیت ارتباط با ما فروشگاه تخصصی علمی آموزشی فایل ویکی پاورپوینت تمامی رشته ها فایل ویکی1

دانلود پاورپوینت آفات درختان ميوه

دانلود پاورپوینت آفات درختان ميوه

کرم سیب:

در اکثر نقاط میوه خیز کشور وجود دارد.

گیاهان میزبان:
سیب، گلابی، به، زردآلو، آلو و گردو میزبان های این آفت هستند اما بیشترین خسارت را روی سیب ایجاد می کند و آفت مهم و کلیدی باغات سیب است. میزان خسارت آن بر روی سیب گلاب و سیب های زودرس کمتر از سیب های دیررس است.

طرز خسارت:
لاروها با سوراخ کردن میوه ابتدا از گوشت میوه به طرف دانه تغذیه میکنند و پس از رسیدن به دانه از آن تغذیه وسبب ریزش میوه ویا عدم بازار پسندی آن می شوند. لاروهای سن اول آن قدر به ایجاد خسارت روی به نیست اما در نسل های بعد می تواند به میوه به خسارت بزند.

انواع آفات عبارتند از:

آفات درجه اول (Key Pest ):آفاتی هستند که هر سال در منطقه وجود داشته و خسارت اقتصادی وارد می کنند و مبارزه با آنها ضروری است و کنترل شیمیایی مجموعه ی آفات آن باغ یا مزرعه بر مبنای زیست شناسی آنها صورت می گیرد مثل کرم سیب . آفات درجه دوم (Secondry Pest): آفاتی هستند که معمولا در منطقه وجود داشته و خسارت وارد می کنند اما اهمیت اقتصادی آنها مثل آفات کلیدی نیست و جمعیت آنها متوسط دشمنان طبیعی کنترل می گردد و در شرایطی خاص حالت طغیانی پیدا می کنند مثل سپردار واوی سیب آفات درجه سوم (Potential Pest ): آفاتی هستند که بالقوه آفات می باشند اما در شرایط عادی خسارت آنها اهمیت اقتصادی نداشته و نیازی به مبارزه ندارند مثل پرطاووس گلابی .

کنترل شیمیائی:
فوزالن(زولون) EC35% و 1.5 در هزار  - آزینفوس متیل(گوزاتیون) EC20% و 2 درهزار - دیازینون EC60% و 1 درهزار   -  دیازینون WP40% و 1.5درهزار - اتریمفوس(اکامت) EC50% و 1در هزار  -  آزینفوس متیل WP20% و 2در هزار . توصیه: زمان مبارزه با آفت براساس اطلاعیه های پیش آگاهی(معمولاً در پیک پرواز و لاروهای سنین پائین پیش از نفوذ به داخل میوه)  پاک کردن و ازبین بردن پوسته های درخت (از بین بردن پناهگاه زمستانی آفت  بستن گونی دور تنه درخت و بازدید مرتب آن وازبین بردن لاروهایی که جهت شفیره شدن به این محلها پناه می آورند. از بین بردن میوه های آلوده در سراسر سال .

کرم سیب (تخم خوار سیب) آفتی جهانی است. در ایران آفت در تمام مناطق کشت سیب دیده می شود. علاوه بر سیب به درختانی چون بــــــــــه، گلابی، زردآلو، خرمالو، گردو، گوجه، آلو، آلوبالو، بادام وانار حمله می کند.
کرم سیب در واقع تخم خوار است وبرای رسیدن به دانه از بافت میوه نیز تغذیه می کند. حمله آفت در مراحل اولیه رشد میوه باعث ریزش آن میشود. کرم سیب زمستان را به صورت لارو کامل در داخل پیله های سفیدرنگ ضخیم می گذراند.لارو درون پیله، در بهارتبدیل به شفیره می شود و همزمان با پایان یافتن دوره گلدهی دوران شفیرگی هم به اتمام میرسد وحشرات بالغ ظاهر می شوند. حشرات بالغ از شهد گلها استفاده می کنند. این حشرات روی کاسبرگ، گلبرگ، نهنج و حتی سرشاخه ها معمولاً انفرادی(2تا3تایی) تخم می گذارند. لاروهای نسل اول از دم میوه وارد میشوند و لاروهای نسل بعد از هر جای دیگر وارد میشوند.تعدادنسل کرم سیب به دو عامل درجه حرارت و طول روشنایی روز بستگی دارد. در فارس 2-3 نسل دارد.

ميوه‌خواري از اوايل تابستان شروع مي‌گردد. در اين زمان تخمها اغلب به صورت انفرادي وگاهي 2 تا 6 تايي در روي ميوه، شكاف تنه درخت گذاشته مي‌شود. حشرات ماده محل تصال دم ميوه را به سطح آن ترجيح مي‌دهند، لاروها بيشتر از فرو رفتگي محل اتصال دو ميوه وارد آن مي‌شوند، در صورتيكه خراش‌هايي در سطح ميوه وجود داشته باشد از محل خراش‌ها نيز داخل مي‌شوند. يك لارو معمولاً چند ميوه را مورد حمله قرار مي‌دهد. ميوه‌هاي گردو معمولاً نمي‌ريزند. لاروها از زير پريكارپ و پوشش دانه آندوكارپ و گاهي از دانه تغذيه مي‌نمايند. لاروها ممكن است در داخل ميوه تبديل به شفيره شوند. اين آفت در شرايط كرج 3 تا 4 نسل در سال دارد و تراكم آن در نسل آخر به حداكثر خود مي‌رسد. به همين دليل خسارت آن در آخر تابستان و پاييز به خصوص روي سيب و گلاهي و به خيلي شديد است.

کنترل شیمیائی:
1. فوزالن(زولون) EC35% و 1.5 در هزار
2. آزینفوس متیل(گوزاتیون) EC20% و 2 درهزار
3. دیازینون EC60% و 1 درهزار
4. دیازینون WP40% و 1.5درهزار
5. اتریمفوس(اکامت) EC50% و 1در هزار
6. آزینفوس متیل WP20% و 2در هزا

کنــتــرل آفت کرم ســــیب:
کاربرد (Sexpheromon(Codlemon نام تجاری فرمون کرم سیب در IPM به سه روش:

الف. پیش آگاهی Monitoring :
در این روش کپسولهای حاوی فرمون مصنوعی در تله ها تعبیه می شوند و شب پره هایی که آماده جفت گیری هستند را شکار می نماید. این شیوه به آماربرداری دقیق و مرتب نیاز دارد. با کمک این روش تعداد دفعات سمپاشی کاهش می یابد. باید توجه داشت آمار تله ها را برای دقت عمل بیشتر با فنولوژی گیاه و درجه حرارت موثر(dd ) تطبیق میدهند.

ب. اختلال در جفتگیری Mating disruption:
در این روش سطح باغ را بوسیله فرمونهای مصنوعی بصورت اشباعی پوشش می دهند. در این روش پروانه های نر ازبین نرفته و تنها از جفت گیری باز می مانند.

ج. شکار انبوه Mass trapping :
در این روش تعداد زیادی تله فرمونی بکار می رود. بدین طریق تعداد زیادی از پروانه های نــــر گرفتار می شوند(کاهش جفتگیری و تخم گذاری). کاربرد میکروارگانیسم های بیماری زا مانند: ویروس گرانولوسیس کرم سیب C.P.G.V با نام تجاری Granupom & Carpovirusin . استفاده از زنبورهای پارازیتوئید تخم کرم سیب مانند : Trichogramma cacoeciaeوT.evanescens و T. embryophagum

پرطاووس گلابی:
در اکثر نقاط کشور انتشار دارد.

گیاهان میزبان:
این آفت تاکنون از روی سیب، گلابی، گوجه و بادام گزارش شده است.

طرز خسارت:
لاروها از برگ گیاهان تغذیه و گهگاهی سبب خسارت شدید می شوند.

مدیریت تلفیقی با آفت:
این پروانه به دلیل بزرگ بودن دشمان طبیعی زیادی از جمله پرندگان است لذا باید از سمپاشی بی رویه جلوگیری کرد مگر آنکه حالت اضطراری پیش آید.

 پروانه فری یا کرم خراط:

این آفت در نقاط هم سطح دریا تا 2200 متر ارتفاع فعالیت دارند. منطقه فعالیت آن همه نقاطی است که در آنها درختان میوه سردسیری کاشته میشود.

گیاهان میزبان:
این حشره به گونه های بسیاری از درختان مثمر و غیر مثمر حمله می کند. از درختان مثمر سیب میزبان اصلی آن در ایران است ولی خسارت آن روی گلابی ،به و گردو نیز دیده می شود. از گیاهان غیر مثمر می توان به افرا، بیدمشک،بید، نارون، بلوط و زبان گنجشک اشاره نمود. در دنیا 150 میزبان برای افت ذکر شده است. درخت سیب به این آفت خیلی حساس و زود از پا درمی آید در حالیکه گردو تا حدودی مقاوم است. طرز خسارت:
حمله این آفت روی سیب استقرار سایر حشرات چوبخوار و مخصوصا اسکولیت درختان میوه و پروانه زنبور مانند را به دنبال خواهد داشت. چون دهانه خروجی دالان های لاروی پروانه فری محل مناسبی برای تخمریزی و در نتیجه خسارت پروانه زنبور مانند است.

دشمنان طبیعی:
1.مورچه های شکارگر تخم و سن های Reduviidae (عادت لارو خواری) و همچنین پرندگان.
2.رعایت اصول بهتر زراعی، هرس و سوزاندن شاخه های خشک و آلوده از شدت خسارت های بعدی می کاهد. 3.در موردی که تعداد درختان آلوده کم باشد می توان با فروبردن مفتولی در درون سوراخ های ورودی، لاروهای آفت را از بین برد. امروزه در اکثر کشورهای جهان از فرمون های جنسی به صورت تکنیک Mating disruption در قالب مبارزه تلفیقی علیه این آفت استفاده می شود.

(شکار انبوه آفت):
هدف از شکار انبوه جلوگیری از خسارت آفت با گرفتن قسمت قابل توجهی از جمعیت اولیه آفت قبل از جفت گیری و تخمگذاری یا تغذیه می باشد. موفقیت با این روش مستلزم داشتن یک ماده جلب کننده قوی و یک تله با کارایی بالا می باشد. اگر چه موارد کنترل آفت با روش شکار انبوه فراوان می باشد اما در بعضی موارد از نقطه نظر اقتصادی توجیه پذیر نمی باشد.

در ایران در سالها ی اخیر این روش به صورت محدود جهت کنترل غیر شیمیایی آفاتی مثل کرم خراط Zeuzera Pyrina( با استفاده از فرمون جنسی پروانه زنبور مانند Synanthedon tipuliformis) ، پروانه زنبور مانند Synanthedon myopaeformis در باغات سیب و به و شکار انبوه مگس گیلاسRhagoletis ceraci با استفاده ازاشکال مختلف تله های زرد رنگ چسبدار حاوی لور(cherry fruit fly trap) به کار برده شده است.
این تکنیک در کنترل تراکم های پایین جمعیت آفت (ولی همواره بالاتراز سطح زیان اقتصادی) مؤثرتر است. در تراکم های بالا تله ها به سرعت توسط حشرات اشباع می شوند. تعداد تله نصب شده در این تکنیک 15- 10 تله در هکتار در ارتفاع پروازی آفت می باشد و در بعضی از محصولات همزمان با رشد محصول نیاز به بالا بردن ارتفاع تله ها می باشد.

در صورتیکه توسط جلب کننده های خاصی هر دو جنس نر و ماده توسط تله جلب شوند شانس موفقیت در برنامه کنترل انبوه افزایش می یابد. در صورتیکه فقط نرها توسط تله جلب شوند شکار آنها قبل از جفت گیری بسیار اهمیت دارد.

تکنیک mass trapping در مناطقی قابل اجراست که تحمل مقداری از خسارت آفت به منظور کاهش کاربرد حشره کش ها قابل پذیرش باشد. مثلاً در پارک ها و گیاهانی که در معابر شهر وجود دارند80-90 درصد کنترل، می تواند قابل قبول باشد.
به طور کلی می توان گفت که mass trapping زمانی کاربرد دارد که اولاً تراکم آفت در منطقه ای مورد عمل پایین باشد. ثانیاً مهاجرت آفت از بیرون به داخل منطقه مورد آزمایش محدود باشد(باغات ایزوله باشند).بنابراین ارزیابی
جمعیت آفت بر اساس سوابق سالهای گذشته کاملا ضروری بوده و کمک موثری در اتخاذ تصمیم بر استفاده از این روش خواهد بود.
 
پر طاووس گلابي:
حشره كامل با بالهاي باز حدود 140 ميليمتر، خاكستري مايل به قهوه‌اي و روي هر بال لكه درشتي شبيه به چشم وجود دارد. لارو سبز رنگ در حداكثر رشد اندازه آن به 120 ميليمتر مي‌رسد و روي حلقه‌هاي مختلف داراي غده‌هاي آبي رنگ با موهاي بلند است. به گلابي، سيب، بادام و گاهي پسته خسارت مي‌زند. لارو از برگ تغذيه مي‌نمايد. زمستان گذراني به صورت شفره و يك نسل در سال دارد.
 
کنترل:
با جمع‌آوري لاروهاي درشت مي‌توان به روش مكانيكي با آن مبارزه نمود.
 
سفيده رگ سياه:
پروانه‌اي سفيد رنگ با رگبالهاي تيره مي‌باشد. روز پرواز، به طول 20 ميليمتر با شاخك سنجاقي است. در نرها مفصل آخر شاخك و در ماده‌ها چهار مفصل آخر سفيد رنگ است. در اكثر مناق كشور وجود دارد. لارو اين آفت از برگهاي درختان ميوه مانند سيب، گلابي، گوجه، بادام، آلبالو و گيلاس تغذيه مي‌نمايد. زمستان را به صورت لاروهاي غير كامل (لاروهاي سنين 3 و 4) در داخل لانه‌هايي از تارهاي خود و برگ درختان تهيه نموده است به سر برده و يك نسل در سال دارد.
 
کنترل:
زنبور Apanteles  glomeratus از Braconidae لاروهاي اين آفت را پارازيته مي‌كند. بريدن و سوزاندن لانه‌هاي زمستاني آفت، موقع هرس درختان نقش عمده‌اي در كاهش آفت خواهد داشت.
 
شامل 39  اسلاید POWERPOINT


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 8,200 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل
کمک مالی به ایتام و کودکان بی سرپرست

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
AFATE-DERAKHTANE-MIVEH_2039291_1734.zip3.4 MB