دانلود دروس تخصصی موفقیت ارتباط با ما فروشگاه تخصصی علمی آموزشی فایل ویکی پاورپوینت تمامی رشته ها فایل ویکی1

دانلود پاورپوینت فصل پنجم مبانی برق مغناطیس و الکترومغناطیس

دانلود پاورپوینت فصل پنجم مبانی برق مغناطیس و الکترومغناطیس

سنگ آهن مغناطیس:

در حدود 2000 سال پیش یونانیا ن سنگ آهن مغناطیس را کشف کردند. چون این سنگ ها آهن را جذب می کردن و در منطقه ای به نام مگنزیا پیدا شده بودن  آنها  را مغنایس نامیدند. اگر این سنگ را بوسیله نخ آویزان کنند به خودی خود قطب شمال و جنوب را مشخص می کنند لذا آن را سنگ راهنما نام گذاری کردند.

میدان الکترومغناطیس:

نیروی  الکتریکی و مغناطیسی به یکدیگر مربوط می باشند. تا زمانی که یکی از آنها حرکت نداشته باشد روی هم بی اثر می باشد ولی وقتی یکی از آنها حرکت کند بروی یکدیگر اثر دارند.

برای تشریح رابطه بین الکتریسته و مغناطیس نظریه ای به نام مغناطیس بوجود آمد.

الکترون دارای بار منفی است لذا دارای میدان الکتریکی در اطراف خود می باشد، الکترون به دلیل حرکت وضعی خود دارای میدان مغناطیسی می باشد. این دو میدان برهم عمود می باشند.

ترکیب میدان الکتریکی و میدان مغناطیسی را میدان الکترومغناطیس گویند.

مولکول مغناطیسی:

آهن – نیکل – کبالت و کادیم عناصری هستند که خاصیت مغناطیسی دارند. سوالی که مطرح می شود این است که چرا دیگر عناصر خاصیت مغناطیسی ندارند. علت این است که هر جفت الکترون دارای حرکت وضعی مخالف هم دارند.لذا میدان مغناطیسی یکدیگر را خنثی می کنند.

اگر حرکت وضعی الکترون ها طوری باشد که میدان مغناطیسی آنها یکدیگر را تقویت کنند مولکول را مولکول مغناطیسی گویند.

خواص مغناطیسی مواد:

در طبیعت مواد به از لحاظ مغناطیسی به دو دسته تقسیم می شوند که عبارتند از

1- مواد مغناطیسی

2- مواد غیر مغناطیسی

مواد مغناطیسی:

اجسامی هستند که خاصیت مغناطیسی از خود نشان می دهند مانند آهن و ترکیبات آهنی به این اجسام فرو مغناطیس گویند. فرو به معنای آهن می باشد.

اجسام مغناطیسی دارای مولکول مغناطیسی می باشند اما همیشه خاصیت مغنایسی ندارند زیرا میدان های یکدیگر را خنثی می کنند.

مواد غیر مغناطیسی:

برخی  از اجسام دارای خاصیت مغناطیسی نیستند به این اجسام ، اجسام غیر مغناطیسی گویند. مانند چوب –روی اجسام غیر مغناطیسی خود به دو گروه تقسیم می شوند که عبارتند از

1- پارامغناطیس

2- دیامغناطیس

موادی که خیلی جزئی جذب آهن ربا می شوند را پارامغناطیس گویند. چوب- اکسیژن- آلومینیم-پلاتین

موادی که جذب آهن ربا نمی شود را دیامغناطیس گویند. روی- نمک-طلا- جیوه

میدان مغناطیسی:

در اطراف آهن ربا اگر یک قطب نما قرار دهیم قطب نما منحرف می شود این به این علت می باشد که در اطراف آهن ربا میدان مغناطیسی وجود دارد. میدان مغناطیسی بوسیله خطوط میدان نشان داده می شود.

فضایی که در آن آهن ربا بر دیگر اجسام اثر می گذارد را میدان مغناطیسی گویند.

خطوط نیرو(شار یا فلو):

میدان مغناطیسی در اطراف آهن ربا از یکسری خطوط به نام خطوط میدان درست شده این خطوط از قطب N خارج و به قطب S وارد می شود. این خطوط یکدیگر را قطع نمی کنند و هر چه تعدادشان بیشتر باشد میدان نیز قوی تر شده خطوط میدان را با فی نشان می دهند و واحد خطوط میدان وبر می باشد.

اثر متقابل میدان های مغناطیسی:

هنگامی که دو مغناطیس را در کنار هم قرار دهیم بر روی یکدیگر اثر می گذارند. اگر خطوط در یک جهت باشند یکدیگر را جذب در نتیجه قطب های نا هم نام یکدیگر را جذب می کنند.  اگر خلاف هم باشند یکدیگر را دفع می کنند در نتیجه قطب های هم نام یکدیگر را دفع می کنند.

روش های بوجود آوردن خاصیت مغناطیسی (آهن ربای مصنوعی):

اجسام فرو مغناطیس را می توان مغناطیس کرد. به عبارتی مولکول های مغناطیسی آن را مرتب کرد. به دو روش می توان خاصیت مغناطیسی ایجاد کرد که عبارتند از

1- مالش مغناطیس

2- جریان الکتریکی

مالش مغناطیس:

وقتی یک آهن ربا را به آهن مالش دهیم در آهن خاصیت مغناطیسی به وجود می آید.

جریان الکتریکی:

اگر به دور یک آهن سیم پیچیده و از آن جریان DC عبور کند جریان باعث مرتب شدن مولکول های مغناطیس آهن می شود. اگر جسم خاصیت مغناطیس خود برای مدت طولانی حفظ کند به آن مغناطیس دائم (آهن سخت و فولالد) و اگر خاصیت مغناطیس خود را به سرعت از دست دهد مغناطیس موقت گویند.(آهن نرم)

روش های از بین بردن خاصیت مغناطیسی:

برای از بین بردن خاصیت مغناطیسی آهن باید نظم مولکول های مغناطیسی را از بین برد. این عمل به سه صورت انجام می شود که عبارتند از

1- گرما: اگر به آهن ربا گرما داده شود انرژی گرمایی باعث نوسان مولکول های مغناطیس شده و خاصیت مغناطیس از بین می رود.

2- ضربه سخت: اگر به آهن ربا ضربه وارد کنیم باعث می شود نظم مولکول ها از بین رود.

3- جریان الکتریکی: اگر آهن ربا را در یک میدان مغناطیسی متناوب قرار دهیم نظم مولکول ها ی مغناطیسی از بین می رود.

پوشش مغناطیسی:

خطوط میدان مغناطیسی می توانند از همه مواد عبور کنند. البته بعضی در برابر عبور خطوط میدان مغناطیسی مقاوت می کنند. مقاومت در برابر عبور خطوط میدان مغناطیسی را رلوکتانس گویند. اجسام مغناطیسی در برابر عبور خطوط میدان دارای مقاومت کمی می باشند و آنها را جذب می کند. این خاصیت باعث می شود اجسام را با پوششی از ماده مغناطیسی در برابر خطوط میدان محافظت کنیم.

میدان مغناطیسی زمین:

زمین با توجه به حرکت وضعی خود و با توجه به جرم خود دارای میدان مغناطیسی می باشد. قطب N آن در نزدیکی قطب جنوب و قطب S آن در نزدیکی قطب شمال قرار دارد.

با توجه به حرکت وضعی الکترون ها در فلزات و بیشتر مواد حرکت زوج الکترون ها دارای میدان مغناطیسی مخالف هم تولید کرده در نتیجه یکدیگر را خنثی می کنند اگر سیم را به یک منبع ولتاژ وصل کنیم حرکت الکترون ها در یک جهت خواهد شد و در نتیجه در اطراف سیم حامل جریان میدان مغناطیسی به وجود می آید. اورستد نخستین کسی بود که کشف کرد که سیم حامل جریان میدان مغناطیسی تولید می کند.

شامل 32  اسلاید POWERPOINTپرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 6,900 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل
کمک مالی به ایتام و کودکان بی سرپرست

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
meqnatisi_va_elektromeqnatisi_2033841_1238.zip2.6 MB

دانلود پاورپوینت طراحی خودکار مدارهای دیجیتال , آشنایی با مدارهای برنامه پذیر

دانلود پاورپوینت طراحی خودکار مدارهای دیجیتال , آشنایی با مدارهای برنامه پذیر مروری بر سخت افزارهای برنامه پذیر: مقدمه حافظه فقط خواندني قابل برنامه ريزي(PROM) افزاره منطقي برنامه پذير (PLD) آرايه هاي منطقي قابل برنامه ريزي (PLA) منطق آرايه اي برنامه پذیر (PAL) منطق آرايه اي عمومي (GAL) تکنولوژی ساخت PLD ها ----- مدارات برنامه پذیر تراشه های همه منظوره ای که قابليت پيكربندي برای کاربردهای مختلف را دارند . ويژگي محصولات مختلف و جنبه های رو به پیشرفت   ظرفيت م ...

توضیحات بیشتر - دانلود 7,600 تومان

دانلود پاورپوینت مدارهای الكتريكی

دانلود پاورپوینت مدارهای الكتريكی رئوس مطالب: معرفي عناصرالکتريکي و روابط آنها مدارهاي معادل نورتن و تونن قوانين جريان و ولتاژ کيرشهف روشهاي ولتاژ-گره و جريان-خانه مدارهاي مرتبه اول مدارهاي مرتبه دوم --------- معرفي عناصر الکتريکي و روابط آنها: مقاومت الکتريکي: واحد اندازه گيري آن اهم مي‌باشد. بين جريان و ولتاژ آن هميشه قانون اهم برقرار است: V=R I کهR مقاومت، I جريان و V ولتاژ است. خازن: واحد اندازه گيري آن فاراد ...

توضیحات بیشتر - دانلود 8,800 تومان

دانلود پاورپوینت ویپ (VOIP) چیست

دانلود پاورپوینت ویپ (VOIP) چیست فهرست مطالب: مقدمه تعريفVOIP  تاریخچهVOIP مزایاVOIP محدودیت هایVOIP VOIP یک شبکه اتصال گراست یا بدون اتصال چهار حالت استفاده از VOIP کامپیوتر به کامپیوتر کامپیوتر به تلفن تلفن به کامپیوتر تلفن به نلفن اجزای VOIP نحوه ایجاد یک اتصال VOIP چرا تا کنون از VOIP در ابعاد گسترده استفاده نشده تفاوت VOIP با گپ اینترنتی ماشین حساب پهنای باند مهندسی انالیز ترافیک سرورهای مدیریت تماس ...

توضیحات بیشتر - دانلود 7,800 تومان