دانلود دروس تخصصی موفقیت ارتباط با ما فروشگاه تخصصی علمی آموزشی فایل ویکی پاورپوینت تمامی رشته ها فایل ویکی1

دانلود پاورپوینت اصول کلی کنترل خطر (General principles of Hazard control)

دانلود پاورپوینت اصول کلی کنترل خطر (General principles of Hazard control)

قانون مورفی Murphy's Law:

-قانون مورفی بر این باور است که «هر اشتباهی، ممکن است بوجود آید.»
-«اگر هیچ راهی برای اشتباه و خطای یک تکنسین نباشد، با این همه، امکان ایجاد خطا وجود دارد.»
-در اجرای برنامه های پیشگیری «قانون مورفی» اهدافی وجود دارد که معمولاً در مهندسی ایمنی دنبال می شود.
- هدف تمام مهندسانی که در تولید محصولات، تجهیزات، فرآیندها و محیط کار دخالت دارند کاهش خطرات است. با برنامه ریزی، طراحی و تحلیل فرآیندها می توان عواملی را که باعث وقوع حوادث می شوند را کاهش داده یا از میان برداشت.
 
تعریف خطر و کنترل خطر Hazard and Hazard control defined :
«خطر» حالت یا شرایطی است که ممکن است منجر به آسیب، بیماری یا تخریب اموال گردد.
-«خطر» ویژگی ذاتی و نهفته فعالیتها، شرایط و اوضاعی است که نتایج نامساعدی را در پی دارند.
-«کنترل خطر» به روشی اطلاق می شود که ریسک ناشی از یک خطر را کاهش داده یا از میان بردارد.
-شناسایی «خطر» نیز درک و آگاهی از وجود یک خطر است.
 
منابع خطر Sources of hazard  :
-منابع خطر ناشی از فعالیت های فنی مهندسی نظیر برنامه ریزی، طراحی، تولید، عملکرد و تعمیرات می باشن
-عوامل بسیاری می توانند زمینه ساز بروز این خطرات باشند مثل: استرس های شغلی از قبیل: استرس و فشار دستیابی به میزان تولید از قبل طراحی شده، ارتباطات ضعیف و عدم آگاهی. البته عدم آموزش نیروی انسانی، کمبود سرمایه گذاری، بی توجهی مدیریت در این خصوص و کاهش عملکرد کارشناسان و.........
 
برنامه ریزی و طراحی Planning and Design:
-برنامه ریزی فرآیند روشی است برای تولید کالا یا خدمات، فرمولاسیون و تهیه برنامه کاری و یا سازماندهی چیدمان اجزای مختلف تولید.
-بسط و توسعه برنامه ریزی را «طراحی» می نامند. پس از آنکه اطلاعات ویژه و جزئیات بیشتر در یکدیگر ترکیب شوند روش و برنامه کاری یا هدف نهایی تولید رقم خواهد خورد.
-. «خطر» می تواند از یک اشتباه محاسبات، عدم پیش بینی شرایط در محیط کار، برآوردهای ضعیف و ناکارآمد و یا عدم آگاهی از چگونگی عملکرد ماشین آلات بوجود آید.
- تبدیل واحدهای اندازه گیری یکی از شایعترین خطاهای محاسبات مهندسان است.
-برای مثال، اشتباه و ناتوانی در تبدیل اینچ مربع به فوت مربع، خطای فاحشی را در محاسبات ظرفیت حمل و تحمل بار بوجود می آورد
-یا در مواردی که عوامل موثر در ایمنی بخوبی محاسبه نشود و یا استفاده نابجا و غلط از فاکتورهای ایمنی صورت گیرد منجر به عواقب ناگوار خواهد شد.
-ناتوانی در پیش بینی شرایط محیط کار نیز می تواند منجر به بروز خطر شود. مثلاً هنگامی که کف سالن خشک باشد نیروی موردنیاز برای جابجایی یک وسیله توسط اپراتور تامین می شود اما چنانچه کف محل عبور و مرور خیس یا روغنی باشد اعمال همان مقدار نیرو بوسیله اپراتور خطرساز می شود. ممکن است میدان دید از نظر طراح ایده آل باشد اما چنانچه اپراتور قد بلندتر یا کوتاهتر از مقدار طراحی شده باشد، میزان دید وی با اشکال مواجه می شود.
-ممکن است محدوده و مقدار فضای موردنیازی که برای تعمیر یک قطعه در دستگاه پیش بینی شده است برای دست بدون دستکش کافی باشد، اما برای مکانیکی که در هوای سرد لباسها و دستکش ضخیمی پوشیده است فضای طراحی شده ناکافی باشد
-نورگیر پشت بام برای زیر پایی مقاوم نیبت به خورشید نیز مقاومت را کمتر می کند
-. پیش فرض های نادرست نیز یکی از راههای بروز خطرات می باشند. به عنوان مثال ثابت و بی حرکت تصور نمودن وسیله ای متحرک و یا چرخان، پیش فرض و تصوری خطر آفرین است.
-استادیوم های ورزشی
-ممکن است یک طراح صرفاً یک روش را برای کاربرد دستگاه در نظر بگیرد، در حالی که عملاً آن دستگاه با روشهای دیگر هم مورد استفاده قرار گرفته و کارهای دیگری را نیز انجام می دهد. همچنین ممکن است راههای نادرست استفاده از وسیله ای وجود داشته باشد حال آنکه قبلاً پیش بینی نشده است.
-شاید وسیله ای سالم و بی خطر طراحی شود ولی در هنگام استفاده و در طی عملکرد، مواد سمی تولید کند
-همچنین ممکن است وسیله ای در اثر تماس مستقیم نور خورشید یا رطوبت هوای برخی از مناطق، استحکام و پایداری خود را به سرعت از دست بدهد.
-بی توجهی به عمر مفید یک محصول
-عوامل دیگری نظیر گرما، مواد شیمیایی، رطوبت، سرما، ارتعاش، پوشش، سایش و سایر شرایط استفاده از محصول می تواند عمر مفید دستگاه را کاهش دهد
 
تولید و توزیع Production and Distribution:
-تولید و مونتاژ محصولات را براساس نقشه و نمودار و بروشور همانگونه که قبلاً طراحی شده انجام داد
- جابجایی و یا تعویض مواد شیمیایی با یکدیگر ممکن است منجر به خطرات آتش سوزی یا مسمومیت شود. طراحی بسته بندی غیرمستحکم در جریان حمل و نقل و جابجایی نیز می تواند خطرساز شود.
-بسته بندی ناکارآمد ممکن است خطراتی را برای خریداران، توزیع کنندگان و حاملین کالا بوجود آورد.
 
نگهداری و تعمیر  Maintenance and Repair:
-نگهداری و تعمیر نامناسب، ناکافی و با تاخیر تجهیزات می تواند منجر به بروز خطر شود
- کنترل خطرات مربوط به استفاده در شرایط عملکرد طبیعی هرگز کافی نیست. بسیاری از طراحان از شناسایی خطراتی که در مراحل مونتاژ، نصب، نگهداری، سرویس و نظافت بوجود می آیند، عاجزند برای مثال عدم دسترسی به محل هایی که نیاز به تعمیر و سرویس دارند و یا چنانچه قسمتی از دستگاه که در سطحی مرتفع واقع شده باشد تعمیرات آن محل احتمالاً خطرساز خواهد بود
-ناتوانی در نصب و استفاده از نیروی دستی (manual power) یا کنترل هایی که بتواند مقدار انرژی و سرعت را در مواقع موردنیاز کاهش دهد ممکن است برای یک وسیله برقی فعالیت های تعمیر و نگهداری را خطرناک کند.
 
شامل 38  اسلاید POWERPOINT


پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 7,800 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
Osool_koli_contorol_khatar_1963254_4960.zip407.3k

دانلود پاورپوینت آشنایی با عناصر سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای OHSAS 18001

دانلود پاورپوینت آشنایی با عناصر سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای OHSAS 18001 استقرار سيستم هاي مديريتي كه از مدتي پيش سازمانها و شركتهاي داخلي و خارجي براي بهبود عملكرد خود بدانها روي آورده اند از سال 1987 با انتشار استانداردهاي 9000ISO به صورت يك حركت همگاني در كشور به طور جدي در دستور كار قرار گرفت . به دنبال استقبال شركتها و سازمانها  ازاستانداردهاي كيفيت (9000 ISO ) ، استانداردهاي مديريت زيست محيطي (سري 14000 ISO ) نيز مورد توجه قرار گرفت و به صورت استانداردهاي ب ...

توضیحات بیشتر - دانلود 10,000 تومان

دانلود پاورپوینت نظام تخصیص منابع ساختاری برآورد تخت های بستری

دانلود پاورپوینت نظام تخصیص منابع ساختاری برآورد تخت های بستری سطوح بيمارستاني پيشنهادي در طرح نظام خدمات درماني بستري و تخصصي: 1-مراكز درمان – بستر: مركز درماني با امكانات كافي جهت بستري موقت بيماران و اعزام سريع آنها به بيمارستانهاي شهرستان محل احداث اين مراكزدر شهرستانها با جمعيت كم است 2-بيمارستان شهرستان : مراكز بيمارستاني با حداقل بخش هاي داخلي ، جراحي ، زنان ، اطفال، اورژانس و تخت هاي ويژه جهت بيماران نيازمند مراقبت هاي ويژه و قلبي   ...

توضیحات بیشتر - دانلود 8,000 تومان