دانلود دروس تخصصی موفقیت ارتباط با ما فروشگاه تخصصی علمی آموزشی فایل ویکی پاورپوینت تمامی رشته ها فایل ویکی1

دانلود پاورپوینت برشکاری با لیزر

دانلود پاورپوینت برشکاری با لیزر

فهرست مطالب:

 مقدمه

 آشنایی با لیزر

 برشکاری

 مقایسۀ برش با لیزر، برش پلاسما و واترجت

 انواع لیزر مورد استفاده در صنعت

 تشریح چگونگی فرآیند برشکاری لیزری

مزایا و معایب برشکاری با لیزر

 برش لیزر در چه صنایعی کاربرد دارد؟

نمونه هایی از برشکاری لیزری بر روی مواد مختلف

--------

امروزه از لیزر در زمینه های گوناگونی از قبیل پزشکی ، صنعت ، مدار های کامپیوتر ، ارتباطات ، اندازه گیری ها در زمینه های مختلف و ... استفاده می شود .برش با استفاده از لیزر از روش های نوین برشکاری است که در دهه های اخیر مورد توجه صنعت قرارگرفته است وامروزه به خاطر داشتن ویژگی هایی از قبیل کیفیت، سرعت و قابلیت کنترل به طور وسیعی در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامۀ مطلب ابتدا مختصراً به تاریخچه لیزر و کاربرد های آن پرداخته ، سپس راجع به روش های مختلف برشکاری با دستگاه های CNC و مقایسه آن ها بحث  می شود و پس از آن نیز به تشریح چگونگی فرآیند برشکاری با لیزر و نمونه هایی از برشکاری لیزری  بر روی مواد مختلف می پردازیم.

آشنایی با لیزر:

کلمه لیزر (LASER) از حروف ابتدای عبارت :
Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation 
گرفته شده است، که به معنای «تقویت نور به وسیله گسیل القایی تابش» می باشد.
پیدایش  لیزر  به آلبرت انیشتین
در سال 1916 میلادی  همزمان با
نظریۀ «نشر برانگیخته» برمی گردد.

اساس کار لیزر به این صورت است که با تابش یک فوتون به یک ذرۀ برانگیخته (اتم، مولکول یا یون) یک فوتون دیگر نیز آزاد  می شود که این دو فوتون با هم،  «هم فرکانس» هستند. با ادامۀ این روند، شمار فوتون ها افزایش می یابد که  می توانند باریکه ای از فوتون ها را به وجود آورند.

ویژگی های لیزر عبارتند از:

1-همدوسی
2-تک رنگی
3-واگرایی کم
4-موازی بودن پرتوها

لیزرها را براساس مواد لیزر به كارگرفته شده در آن ها به چند دسته تقسیم بندی می كنند كه برخی از آن ها عبارتند از :

۱. لیزرهای جامد

کاربردی‌ترین لیــزر حالت جامد که برای پردازش و ماشین کــاری مواد به کار می‌رود، لیزر یاگ (YAG) که از بلور Y3Al5O12 سنگ آلومینیوم ایتریم که به آن 0/1 تا 1 درصــد یون نئودیمیم (Nd3+) اضافه شده است، ساخته می‌شود.

۲. لیزرهای گازی

برخی از انواع آن عبارتند از:  نئون به همراه هلیوم (لیزر هلیم-نئون)، دی اکسید کربن به همراه نیتروژن و هلیوم، آرگون، کریپتون، هگزا فلورئید و ...

۳. لیزرهای مایع 

در سال 1959 دانشمندی به نام «تئودور میمن» برای  نخستین بار لیزر یاقوت را ساخت و پس از دو سال ، لیزر گازی  هلیم-نئون توسط دکتر  «علی جوان» ابداع شد. 

امروزه لیزر کاربرد های فراوانی دارد ؛ از میان  دستگاه هایی که به کمک لیزر کار می کنند می توان به دستگاه  CD خوان کامپیوتر ها ، اشعه ای که برای خواندن «بارکد» اجناس و نام محصولات در فروشگاه ها به کار می رود و حتی برای تعیین میزان وزن هسته ی یک سلول نیز می توان از لیزر استفاده کرد. امروزه لیزر می‌تواند وارد بدن شود و اعمال جراحی را نیز انجام دهد.

برخی علوم که لیزر در آن ها کاربرد دارد :

فیزیک و شیمی
زیست شناسی و پزشکی
جوشکاری و برش لیزری
همجوشی هسته ای
ارتباطات نوری
فرآوری اطلاعات نوری و ضبط آن ها
ساختار ترانزیستور و مدار مجتمع
فرآوری مواد
اندازه گیری، سنتز مواد و ...

برشکاری:فرآیند برش مواد قبلاً به صورت دستی و با روش های سنتی انجام می گرفت؛ اما امروزه با ظهور دستگاه های CNC ، می توان این کار را با سرعت و دقت بیشتری انجام داد. دستگاه های CNC خود به دستگاه های مختلفی تقسیم می شوند که روش برش  هر کدام با دیگری متفاوت است.

انواع مختلف برش CNC به شرح زیر است:
1. برش با لیزر
2. برش پلاسما
3. واترجت (با فشار آب)
4. هوا برش
5. برش با فرز های CNC
6. برش با تیغه
7. برش با قالب 
در میان تمام این روش ها ، برش با لیزر از همه معروف تر است.

مقایسۀ برش با لیزر ، برش پلاسما و واترجت:

 برش با لیزر:

این روش مخصوص برش فلزات و برخی نافلزات (مانند چوب، پلکسی گلاس، برخی مواد پلاستیکی و لاستیکی و ...) می باشد. از  برش  لیزریِ  فلزات  زمانی  استفاده می شود که بخواهیم فلزاتی با ضخامت کم (معمولاً کمتر از 8 میلیمتر) را برش بزنیم و همچنین زمانیکه تلرانس مورد نظر پایین باشد (به عبارتی دقت برش بالا باشد) البته دستگاه های لیزری وجود دارند که توانایی برش فولاد تا چند سانتی متر را هم دارند، اما به دلیل هزینۀ زیاد و مصرف برق بالا ، استفاده از آن ها مرسوم نیست.

برش پلاسما:این روش فقط مخصوص برش فلزات است و معمولاً برای برش قطعات فلزی با ضخامت کم (تا 2 اینچ) به کار برده می شود.

واترجت (جت آب):واترجت دستگاهی است که  با  استفاده از فشار  بسیار  بالای  آب ، برای  برش  انواع فلزات (حتی فلزاتی مانند تیتانیم و سوپر آلیاژها)، سنگ، سرامیک، شیشه، چوب و... به کار برده می شود. در واترجت، آب از نازلی با قطر خیلی کوچک، با سرعتی حدود 900متر در ثانیه مواد را برش می دهد. واترجت ها می توانند ضخامت های بیشتری را نسبت به لیزر و پلاسما برش دهند. واترجت هایی با پمپ های قوی، امکان برش تا 30 سانتی متر را نیز دارند.    

 انواع لیزر مورد استفاده در صنعت:

لیزر انواع مختلفی دارد از قبیل: لیزرگازی، لیزر جامد، لیزر شیمیایی، لیزر رادیواکتیو، فیبری و ... اما  در صنعت تنها  از دو نوع آن  یعنی گازی و  جامد استفاده می شود. لیزر های صنعتی جامد و گازی نیز هر کدام به انواع مختلفی تقسیم می شوند؛ مثلاً در میان انواع لیزر های صنعتی گازی، لیزر CO2 بیشترین کاربرد را  دارد و از آن برای برش و حکاکی اغلب مواد غیر فلزی مانند چوب، پلکسی گلاس، شیشه، چرم، مواد پلاستیکی و برخی مواد لاستیکی استفاده می شود و محبوب ترین لیزر در صنعت است. لیزر جامد نیز بیشتر لیزر یاگ (YAG) است که برای حکاکی و برش فلزات از آن استفاده می شود. 

شامل 58 اسلاید POWERPOINT


اشتراک بگذارید:

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 9,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
Laser-cutting_1910540_7817.zip3.7 MB

آخرین محصولات فروشگاه