دانلود دروس تخصصی موفقیت ارتباط با ما فروشگاه تخصصی علمی آموزشی فایل ویکی پاورپوینت تمامی رشته ها فایل ویکی1

دانلود پاورپوینت روش های اجرايی پروژه ها

دانلود پاورپوینت روش های اجرايی پروژه ها

با توجه به ماهيت پروژه ها و عناصر درگير در آن پنج نوع سيستم مجزا  به رسميت شناخته است

1-امانی

2- سه عاملی

3-مديريت اجرا

4- دو عاملی

5- تامين مالی،طرح و ساخت و راهبری

 روش امانی(خود اجرا):

روش امانی ساز و کاری است که در ان هيچ قراردادی منعقد نمی شود و تنها کارگران يا استخدام شدگان خود کار فرما مسئول اجرای کار پروژه هستند. اين نوع سيستم برای پروژه های با دامنه کار کوچک مشخصات فنی ساده و پيچيدگی اندک مناسب است. ليکن لازم است در سازمان کارفرما نيروی اجرايی اموزش ديده و ماهر وجود داشته باشد.

در اين روش کارفرما نقش مديريت و تدارکات را دارد . کار طراحی اغلب به صورت درون سازمانی انجام می شود.در اين روش  هزينه های بالا سری کار فرما افزايش می يابد.

امروزه اغلب دست اندرکاران پروژه ها ترجيح می دهند به منظور تکميل به موقع و اقتصادی پروژه ها، مديريت و اجرای ان ها را به واحد های متخصص خارج از سازمان واگذار کنند و سازمان کار فرما با حجم کوچک به فعاليت های جاری بپردازند.

در حال حاضر در موارد محدود اين روش را عمدتا برای فعاليت های نگهداری مثل نگهداری جاده ها به کار می برند و ساخت جاده  را به پيمانکار واگذار می کنند زيرا علاوه بر دلايل مورد اشاره در بالا لازم است  گروه راهبر و نگهداری کننده به صورت دائمی در دسترس باشند و در کوتاهترين زمان کار خود اغاز کنند.

روش سه عاملي (سنتي):

در اين روش كارفرما با قراردادهاي جداگانه،طراح (مشاور) و پيمانكار را به خدمت مي‏گيرد. پس از مشخص شدن نيازهاي كارفرما، وي قراردادي با مشاور پروژه منعقد مي‏كند و پس از انجام شدن طراحي و آماده شدن اسناد مناقصه، پروژه به مناقصه عمومي يا محدود گذارده مي‏شود و پيمانكار عمومي با توجه به ضوابط انتخاب مي‏شود.

همچنين ممكن است به‌علت تنوع و گسترش پروژه، كارفرما چند پيمانكار متفاوت را برگزيند و قراردادهاي جداگانه با هر يك منعقد نمايد. اين تقسيم كار مي‏تواند براساس نوع فعاليت‌ها مثل عمراني، مكانيكي و برقي صورت پذيرد؛ در حالي‌كه در صورت وجود پيمانكار عمومي مسووليت تقسيم كارها و بستن قراردادها و پذيرش ريسك‌ و ادعاهاي محتمل در خصوص هماهنگي و تعريف برنامه كار مشترك بين پيمانكاران جزء و شفافيت حيطه وظايف هر يك از آنها بيشتر متوجه وي مي‏باشد. هر چند عموماً در اين حالت كارفرما قرارداد را با مبلغ بالاتري منعقد مي‏سازد 

در روش سه عاملي با توجه به اينكه در اغلب موارد وظيفه نظارت بر نحوه انجام كار نيز بر عهده مشاور است، مديريت فعاليت‌هاي پروژه به‌عنوان يك فعاليت جنبي به مشاور واگذار مي‌شود.

يكي از معايب اصلي اين روش تمايز سازمان‌هاي طراح و سازنده است كه در بسياري موارد موجب اصلاح و بازنگري طراحي در حين اجراء مي‏شود كه صرف هزينه و زمان را در پي دارد

همچنين به‌طور كلي در اين روش (علي‌رغم تمامي تلاش‌ها در تنظيم قرارداد) مسووليت‏ها عموماً شفافيت لازم را ندارند و نمي‏توان ريسك پروژه را به درستي تقسيم نمود و استفاده از اين روش منجر به ادعاهاي متناوب قراردادي توسط پيمانكار و مشاور خواهد شد.

از سوي ديگر اين نوع قرارداد داراي مزايايي است كه تخصصي شدن فعاليت‌هاي هر يك از عوامل پروژه، دخالت و كنترل فعاليت‌هاي پروژه از سوي كارفرما، حاشيه امن بيشتر براي حفظ كيفيت كارها با توجه به حضور مشاوران و نظارت آنها بر پيمانكار از جمله آنها مي‏باشد.

به‌طور كلي اين روش در بسياري از کشورها براي اداره پروژه‏هاي معمولي بااندازه و پيچيدگي متوسط رايج است.

مديريت اجرا:

تلاش براي توسعه و بهبود روش سه عاملي، به‌کارگيري روش مديريت اجرا را در پروژه‌ها در پي‌داشت. به اين معنا كه كارفرما سازمان خارجي ديگري را نيز به منظور هماهنگي بين طراحي و ساخت و مديريت و كنترل پروژه به خدمت مي گيرد.

قراردادهاي مديريت اجرا به دو گونه اصلي تقسيم مي‏شود:

الف) مديريت اجرايي در مقابل دستمزد

ب) مديريت اجرايي سهيم در ريسك

CM For Fee

CM At - Risk

مديريت اجرايي در مقابل دستمزد:

در اين روش مجري پروژه در ابتدا يك شركت ارائه كننده خدمات مديريت را از طريق مذاكره يا مناقصه انتخاب نموده، قرارداد منعقد مي‏كند. مدير اجرا (مدير ساخت) همچون مشاور كارفرما و در كنار وي به انجام امور برنامه‏ريزي، هماهنگي و مديريت در فازهاي طراحي و اجراء مي‏پردازد.

نقش اصلي مديريت ساخت هماهنگ كردن و يكپارچه نمودن فعاليت‌هاي انجام شده در مراحل مختلف انجام پروژه مي‏باشد. اين روش به كارفرما امكان مشاركت در فرآيند ساخت را مي‏دهد و قراردادهاي طراحي و ساخت توسط خود كارفرما يا شركتهاي واجد صلاحيت منعقد مي‏شود. در اين‌حالت ريسک چنداني متوجه واحد مديريت ساخت نيست و اين واحد بر پايه يك حق‏الزحمه توافق شده به انجام خدمات مي‌پردازد.

شامل 31 اسلاید POWERPOINT


اشتراک بگذارید:

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 6,700 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
methods_of_project_1851718_5746.zip81.1k

دانلود پاورپوینت بررسی مدل های تغییر سازمانی با تمرکز بر مدل ADKAR

دانلود پاورپوینت بررسی مدل های تغییر سازمانی با تمرکز بر مدل ADKAR ضرورت پرداخن به این موضوع: تعدد مدلهای تغییر تعدد انواع تغییر ضرورت شناسایی گونه های مختلف تغییر و مدلها به منظور انتخاب متناسبترین مدل با شرایط سازمان به ویژه در سازمان های بومی   تغییر سازمانی: محیط پویا رقابت نوآوری سازمان به عنوان یک سیستم باز اجتماعی مزیت رقابتی هرج و مرج و آشفتگی   مدیریت تغییر فرایند تغییر: فرآيندي ساختار‌يافته و مجموعه‌اي از ابزارها ...

توضیحات بیشتر - دانلود 7,800 تومان

دانلود پاورپوینت بازرگانی بين‌الملل (نظریه ها و کاربردها)

دانلود پاورپوینت بازرگانی بين‌الملل (نظریه ها و کاربردها) تاليف و ترجمه :  دكتر محمد حقيقي فهرست مطالب:  فصل اول  :  ديدگاه‌ها و نظريات بازرگاني بين‌المللي فصل دوم : جنبه هاي سياسي و نقش دولت ها در تجارت بين الملل فصل سوم  : پيدايش تشكل هاي اقتصادي در جهان فصل چهارم  : استراتژي هاي بازرگاني در عرصه جهاني فصل پنجم  : مديريت توليد و عمليات در قلمرو جهاني فصل ششم : نظام پولي و مالي بين الملل فصل هفتم : با ...

توضیحات بیشتر - دانلود 10,100 تومان

آخرین محصولات فروشگاه