فروشگاه تخصصی علمی آموزشی فایل ویکی تمامی رشته ها فایل ویکی1 دروس تخصصی موفقیت پاورپوینت ارتباط با ما دانلود

اطلاعیه فروشگاه

با توجه به تغییرات ایجاد شده در بانک ملی خرید زیر 5000 تومان توسط کارت بانک ملی امکان پذیر نیست برای خرید های زیر 5000 تومان لطفا از کارت های بانک های دیگر استفاده نمایید.

دانلود پاورپوینت تغذیه در دوران نوجوانی

دانلود پاورپوینت تغذیه در دوران نوجوانی

تعريف دوره نوجواني:

نوجواني به سنين 19-12 سالگي گفته مي‌‌شود كه رشد سريع همراه با تغييرات جسمي، هورموني، شخصيتي و رواني در فرد صورت مي‌‌گيرد. بدن انسان در اين دوره، از يك كودك به يك بزرگسال تبديل مي‌‌شود، به طوري كه در پايان دوران نوجواني، ظاهر فرد مانند يك بزرگسال است. از نظر اجتماعي، احساسي و رفتاري نيز به تدريج مشخصات ظاهري او به بزرگسالان شبيه ‌تر خواهد شد.

رشد جسماني: رشد جسماني در مراحل اوليه بلوغ به ميزان بالايي مي رسد و شامل مرحله اي است كه از آن به عنوان جهش بلوغ نام برده مي شود.

در اين دوران چه تغييراتي در بدن ايجاد مي‌‌شود:

با شروع نوجواني، مقدار هورمون‌هاي جنسي و هورمون رشد در خون به سرعت افزايش مي‌‌يابد.

در اين سنين، سرعت رشد قد به دليل زياد شدن ترشح هورمون رشد بيشتر است. اين رشد سريع در دختران در سنين 14-12 سالگي و در پسران در 16-14 سالگي اتفاق مي‌‌افتد. دوران سرعت رشد قدي براي استحكام توده استخواني بسيار مهم است به همين دليل استفاده از غذاهاي مفيد براي دستيابي به اين منظور ضروري و هميشه مورد تاكيد بوده است. همچنين 50% وزن بزرگسالي فرد در اين دوران، حاصل مي‌‌شود.

مقدار غذاي موردنياز من به چه عواملي بستگي دارد:

با در نظر گرفتن اين كه وزن بدن يك فرد تحت تاثير سه عامل:

انرژي دريافتي

سوخت انرژي يا ميزان فعاليت بدني

اندازه جثه 

غذای مورد نیاز به عوامل زیر وابسته است:

الف)سرعت رشد                      ب)میزان فعالیت                   پ)ابعاد بدن 

ت)قابلیت های عضلانی             ث)نیازهای ویژه                   ج)کنترل های نا آگاهانه

توضیحات:

الف)سرعت رشد:در اين دوران به علت رشد سريع استخوان‌ها، ماهيچه‌ها و ساير بافت‌ها، نياز به مواد ضروري موجود در غذاها بيشتر مي‌‌شود. در شروع بلوغ (10 سال در دختران و 12 سال در پسران) نوجوانان به 84 درصد قد نهايي خود مي‌‌رسند. دخترها در 13 سالگي و پسرها در 15 سالگي 95 درصد قد نهايي خود را به دست مي‌‌آورند. در اين دوران 23 تا 28 سانتي‌متر به قد دخترها و حدود 28 سانتی متر به قد پسران افزوده می شود.

افزايش وزن در دوران نوجواني به موازات افزايش قد مي‌‌باشد. در دختران اوج افزايش وزن 6 تا 9 ماه قبل از قد كشيدن است. وزن دختران بين 17-10 سالگي به طور متوسط 24 كيلوگرم بيشتر مي‌‌شود. در پسرها اوج افزايش وزن با اوج افزايش قد هم زمان است، به طوري كه وزن پسران بين 10 تا 17 سالگي به طور متوسط 32 كيلوگرم افزايش مي‌‌يابد.

ب)میزان فعالیت:فعالیت های روزانه نیاز به انرژی زیادی دارد این انرژی از غذایی که خورده میشود به دست می آید.به عنوان نمونه در جدول 1 مقدار انرژی لازم برای انجام تعدادی از ورزش های مورد علاقه ی نوجوانان در مدت یک ساعت آورده شده است.

پ)ابعاد بدن:هرچه قد و وزن بیشتر باشد در فعالیت های یکسان انرژی مصرفی بیشتر است.

ت)قابلیت های عضلانی:براي حفظ و اصلاح كشش و مقاومت ماهيچه‌هاي بدن بايد در كنار ورزش كردن، همه مواد مغذي مورد نياز را مصرف كرد.

ث)نیازهای ویژه:اگر الگوی رشد متعادل نباشد غذای دریافتی هم کم و زیاد میشود.

ج)کنترل های نا آگاهانه:تغييرات جسماني در طي رشد و بلوغ، به تكامل طبيعي و حفظ آنزيم‌ها، هورمون‌ها و بسياري از تنظيم كننده‌هاي ديگر درون بدن وابسته است. اين عوامل تعيين كننده ی مقدار غذايي هستند كه يك نوجوان به آن نياز دارد.

 انرژي:

انرژي، نيرويي است كه بدون آن زندگي امكان‌پذر نيست در عين حال چنانچه دريافت انرژي بيشتر از حد نياز بدن باشد، در بدن به صورت چربي ذخيره شده و مي‌‌تواند موجب اضافه وزن و چاقي شود.انرژي با واحد كيلوكالري اندازه‌گيري مي‌‌شود. تعادل بين انرژي دريافتي و انرژي مصرفي روزانه براي رشد و فعاليت مهم است.

محاسبه ی مقدار انرژی دریافتی:

انرژي موردنياز هر فرد بر حسب جنس، سن، قد، وزن و ميزان فعاليت بدني او محاسبه مي‌‌شود، بعد به عدد به دست آمده 25 كيلوكالري در روز براي تامين رشد و ذخاير انرژي اضافه مي‌‌گردد. بالاترين ميزان نياز به انرژي در دوره جهش رشد است.

براي دختران، بالاترين نياز حدود 12 سالگي و به ميزان 2550 كيلوكالري و براي پسران در حدود 16 سالگي و به ميزان 3400 كيلوكالري است.

پس از آن با افزايش سن و كاهش نياز، انرژي لازم به تدريج كاهش مي‌‌يابد. در هر گروه سني، قد و انرژي لازم با هم رابطه دارند، بهترين و ساده‌ترين راه تعيين انرژي موردنياز، تعيين كيلوكالري لازم به ازاي سانتي‌متر قد شما است. براي اينكار به جدول 2 مراجعه كنيد. 

ارزیابی وضعیت وزن و قد:

انرژي و مواد مغذي موردنياز بدن با خوردن مواد غذايي گياهي و حيواني تأمين مي‌‌شود. بدن، انرژي خود را از كربوهيدارت، پروتئين و چربي موجود در اين مواد غذايي به دست مي‌‌آورد، به اين مواد درشت مغذي مي‌‌گويند. انرژي موجود در درشت مغذي‌ها درون پيوندهاي شميايي غذا قرار گرفته و با هضم و جذب از غذا آزاد مي‌‌شود. اين يكي از عجايب بدن است.

وزن و قد شما در پايان دوران نوجواني تقريباً همان وزن و قدتان در بزرگسالي است. معمولاً اگر در نوجواني چاق باشيد، احتمال بيشتري دارد كه در بزرگسالي هم چاق شويد.

ارزیابی قد:

ابتدا سن خود را روي محور افقي و سپس قد خود را روي محور عمودي پیدا کنید.

اين دو نقطه را امتداد دهيد تا نقطه تلاقي آنها را پيدا كنيد.

حالا ببينيد نقطه قد براي سن شما كجا قرار گرفته است.

اگر اين نقطه بين منحني‌هاي (صدك‌هاي) 97-3 يعني بين دو منحني قرمز رنگ باشد، قد شما مناسب است. وقتي نقطه قد بالاتر از صدك 97 (منحني قرمز رنگ بالا) باشد نشان دهنده بلند قدی و اگر زير صدك 3 (منحني قرمز رنگ پايين) باشد نشان دهنده كوتاه قدي است.

 ارزیابی وزن:

BMI=2^(قد به متر) / وزن به کیلو گرم

قد و عدد به دست آمده را روی محور پیدا کرده و نقطه ی برخورد آن ها را بیابید. نقطه ی به دست آمده اگر بين صدك‌هاي 15 تا 85 قرار دارد (بين دو منحني نارنجي رنگ)، طبيعي است و چنانچه بين منحني‌هاي 85 تا 97 (بين منحني نارنجي بالا و منحني قرمز رنگ باشد، شما اضافه وزن داريد. در صورتي كه بالاتر از 97 (منحني قرمز رنگ) باشد، اضافه وزن شما جدي است. همين طور اگر زير صدك 3 قرار گرفته ايد، كم وزن هستيد.

 برای رشد قد چه باید کرد:

قد نهايي شما به وراثت و محيط وابسته است و عوامل محيطي مانند ورزش، تغذيه، وضعيت خواب، بيماري و استرس بر رشد قد شما تاثير مي‌‌گذارند. شما بر روي ژن‌هاي خود كنترلي نداريد، ولي كنترل عوامل محيطي در اختيار شماست. پس مي‌‌توانيد براي اصلاح قد خود راه‌هاي زير را امتحان كنيد:

1-ورزش کنید

2-تغذیه مناسب و کافی داشته باشید

شامل 48 اسلاید POWERPOINT


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 6,300 تومان
عملیات پرداخت با همکاری بانک انجام می شود

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
the_role_of_nutrition_during_adolescence_1620663_5997.zip1.4 MB

دانلود پاورپوینت نقش بازیهای رایانه ای در فرهنگ خانواده

دانلود پاورپوینت نقش بازیهای رایانه ای در فرهنگ خانواده فرهنگ غربي از طريق بازي‌هاي رايانه‌اي به اتاق خواب کودکان و نوجوانان راه پيدا کرده و در نبود والدين، بازي‌هاي رايانه‌اي پدر و مادرهاي مدرن نوجوانان شده‌اند و در نهايت از دل يک خانواده مذهبي، يک نوجوان کاملا متفاوت و غربي رشد پيدا مي‌کند، امري که اين روزها بسيار مشاهده مي‌شود. معایب بازیهای رایانه ای: افزایش پرخاشگری در کودکان: مهم‌ترین مشخصه بازی‌های ...

توضیحات بیشتر - دانلود 5,000 تومان

دانلود پاورپوینت احكام در سنین دبستان

دانلود پاورپوینت احكام در سنین دبستان احكام سنين دبستان : از آنجايي كه دسترسي به احكام نونهالاني كه در سنين دبستان به سر مي برند كمبود چنين مجموعه اي در فضاي مذهبي كشور حس مي شد واستخراج احكام مربوط به اين سنين از كتاب هاي مراجع براي اين عزيزان ممكن بود كمي دشوار باشد و عواقبی در اثر حس کنجکاوی زیاد داشته باشد. بر آن شديم كه مجموعه ي پيش رو را با در نظر گرفتن تمام نيازهاي اين سنين وبا انتخاب گزینشی مسائل گردآوري كنيم. اميد است كه اين ...

توضیحات بیشتر - دانلود 5,400 تومان

دانلود پاورپوینت جلسه انجمن اولیا و مربیان

دانلود پاورپوینت جلسه انجمن اولیا و مربیان 1- پدرومادر نیرومند ترین  وموثرترین آموزگار هر کس هستند 2- خانواده مهم ترین آموزشگاه هرکسی است 3- آموزش خانواده پایدارترین آموزش است 4- پدر ومادر می توانند غلط ترین آموزگار باشند خانواده سالم: 1- ایمنی 2-نشاط 3-امید واری در آن موج می زند فرق خانه وساختمان: 1-عشق 2- احترام 3-تعهد4-مسئولیت5-اعتماد6-حمایت منطقی7-همکاری8-چشم پوشی شش میم منجر به موفقیت: 1-تومحبوبی 2-تومحترمی 3-توم ...

توضیحات بیشتر - دانلود 3,000 تومان

آخرین محصولات فروشگاه